isirganotu.net https://www.isirganotu.net Isırgan Otu, Isırgan Otu Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, isirganotu.net Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Isırgan Otunun Zararları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-zararlari.html Fri, 02 Nov 2018 00:08:37 +0000 Isırgan Otunun Zararları; Isırgan otunun bir çok zararları vardır. Tabiki zararı kadarda yararı bulunmaktadır. Isırgan otu ele değince yani çıplak elle dokununca ele geçen asit yüzünden kişinin eli yakar ve kaşındırır bu k Isırgan Otunun Zararları; Isırgan otunun bir çok zararları vardır. Tabiki zararı kadarda yararı bulunmaktadır. Isırgan otu ele değince yani çıplak elle dokununca ele geçen asit yüzünden kişinin eli yakar ve kaşındırır bu kaşıntı kişiyi uykundan uyandıracak kadar şiddetlidir. Isırgan otu kalp ve ödem olanlara büyük kan basıncı olanlara böbrek ve kalp yetersizliği olanlara çok sakıncalı ve tehlikelidir. Kalp ve ödem  büyük kan basıncı  böbrek ve kalp yetersizliği olan kişiler çıplak elle ısırgan otuna dokunmamalı dokunduğu taktirde çok tehlikeli sonuçlar elde edilebilir. Ve Isırgan otu zararlarından en önemlisi ise hamileler içindir.

Isırgan otunun zararlarından biri de kemik erimesidir. Kemik erimesi olan kişilerde ise kemik erimesi hızlandırır. Isırgan otunun bir çok gıdasıda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:
 • Isırgan tohumu
 • ısırgan çayı
Eğer bu gıdaları tüketiyorsanız kişide kemik erimesi şikayeti var ise en yakın zamanda bırakmalıdır ve asla ama asla tüketilmemelidir. Tüketildiği taktirde kişide bulunana kemik erimesi hızlanır ve başka sağlık sorunları açabilir. 
Ve ayrıca kemik erimesi olan kişilerde bazı ilaçlar da ısırgan otu kullanıldığı için bu ilaçları da kullanmamalıdır. Kullanıldığı taktirde yukarıda yazılan etkileri görmeniz mümkün olacaktır. 

Isırgan otu bazı alerjileride tetikler. Bu  alerjileri iyice arttırabilir. Ve daha fazla ayn etkileri de bulunabilir. Bazı kişilerin vücudu ısırgan otuna alerjisi var ise kişi çıplak elle dokunduğu zamana kişi hastanelik dahi olabilir. Isırgan otu kan basıncını arttırdığı için yüksek tansiyona ve şiddetli ateşlenmeye sebep olabilir. Ve ayrıca idrar söktürücü olduğu için idrar yolu sorunları bağırsak düğümlenmesi gibi geçici hastalıklara da neden olabilir. Isırgan otunun başka zararlarından yararlanmak istemiyorsanız ısırgan kapsülünü bile doktor kontrolünde yapmanızın çok önemli olacaktır. 
]]>
Taze Isırgan Otu Çayı https://www.isirganotu.net/taze-isirgan-otu-cayi.html Fri, 02 Nov 2018 10:25:36 +0000 Taze ısırgan otu çayı: Isırgan otu ile hazırlanan çay vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok değeri içeriğinde taşımaktadır. Isırgan otu bileşenlerinde antioksidan taşıyan bir bitkidir. Özellikle mevsiminde hazırlanan taze Taze ısırgan otu çayı: Isırgan otu ile hazırlanan çay vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok değeri içeriğinde taşımaktadır. Isırgan otu bileşenlerinde antioksidan taşıyan bir bitkidir. Özellikle mevsiminde hazırlanan taze ısırgan otu çayı sindirim sistemine iyi gelmektedir. Vücutta kanser oluşma riskini engellemektedir. Ayrıca taze ısırgan otu çayı cilt sağlığına ve saç sağlığına da iyi gelmektedir. İnsan vücuduna sayamadığımız kadar faydaları bulunan taze ısırgan otu her yaştan bireyin tüketebileceği bir çaydır. Yan etkilere neden olmaz. Fakat bilinmelidir ki her bitki çayı günde en fazla 2 bardak içilmelidir. Herşeyin fazlası zarardır sözünü unutmamak ta fayda vardır. Vücuttaki bir çok hastalıkla viral enfeksiyonlara ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşan ve vücuttaki mikropları öldüren taze ısırgan otu yaz aylarında ve bahar aylarında bahçelerden toplayacağınız bir bitkidir. Bu bitkiden çay elde etmek için eldivenle yapraklarını toplamanız gerekmektedir. Taze ısırgan otu çayı evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pratik ve lezzeti güzel bir bitki çayıdır. Herkese tavsiye ederiz. 

Taze ısırgan otu çayı için gerekli olan malzemeler:
 • 200 gram kadar taze ısırgan yaprakları
 • 4 su bardağı su
 • 2 çay kaşığı kadar bal
Taze ısırgan otu çayı hazırlanışı: 

Öncelikle ısırgan otu yaprakları bol su ile yıkanır. Daha sonra bir çaydanlık içerisine biraz su ilave ederek önceden yıkanan ısırgan otu yapraklarını suyun içine ilave ederek ocağın altını açın. Çaydanlık içerisindeki suyu 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra demlenmeye bırakın. 5 dakika kadar da dinlenen ısırgan otu çayının demlendiğini düşünüyorsanız bir bardağa suyunu süzün. Tatlandırmak isteyenler bal kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Artık taze ısırgan otu çayı hazır. Fakat taze ısırgan otu çayı içerisine bal ilavesini diyabet hastaları ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler kullanmamalıdır. Düzenli olarak ara ara tüketilebilen ısırgan otu çayı bir çok hastalığın iyileşmesine fayda sağlar ve mideyi rahatlatır. 

Afiyet olsun.
]]>
Isırgan Otu Kurusu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-kurusu.html Sat, 03 Nov 2018 01:29:24 +0000 Isırgan Otu Kurusu; Isırgan otu mayıs ve ekim aylarında çiçek açan toplarken çıplak el ile toplandığında yaprak üzerindeki tüyler kişide kızarıklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Yaprakları tırtıklı olan bitki görün Isırgan Otu Kurusu; Isırgan otu mayıs ve ekim aylarında çiçek açan toplarken çıplak el ile toplandığında yaprak üzerindeki tüyler kişide kızarıklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Yaprakları tırtıklı olan bitki görünümü ile naneyi andıran şifalı bir bitkidir. Ender olan her derde deva olan bir bitkidir. Taze olarak börek ve yemeği yapılmaktadır. Saç dökülmesinden romatizma hastalıklarında kullanılan ısırgan otu bir metre boyunca uzayabilir. Detoks olarak da kullanılan ısırgan otu vücudu temizleyen D vitamini bulunan şifalı bitkiyi çocuklarda idrar söktürücü ve metabolizmayı düzenlemektedir. Taze olan yaprakları eklem ağrılarında ağrıyan yere konulduğunda ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bazı bitkiler kurutulduğunda etkisini kaybetmektedir. Fakat ısırgan otu kurusu da tazesi ile aynı etkiye sahip olmaktadır.

Isırgan Otu Kurusu Tüketimi;

Soğuk kış aylarında ısırgan otu kurusu ile çay yapılabilinir. Kaynatıldığında etkisini kaybetmeyen bir bitkidir. Kurusu hemoroid, öksürük, egzema ve kırmızı kan üretiminde etkili olmaktadır. Kökü ve yaprakları farklı özelliklere sahip olan bitkinin kişi rahatsızlığına göre yaprakları veya kökü olarak değerlendirmesi gerekmektedir. Taze ve kuru olarak bulabileceğiniz ısırgan otunu kişi kendisi pazardan alarak temizledikten sonra gölgeye sererek kurutulabilir.

Isırgan Otu Kuru Çay Yapımı; 

1 çay kaşığı bitki 1 su bardağı su ile kaynatın. 8 dakika kaynatın ve 5 dakika bekletin ve demlenmesini sağlayınız. Bekletmekte ki amaç bitkinin içinde bulunan sağlığa faydası olan bileşenleri bitkinin suya geçmesini sağlamak ve alerji olacak maddelerin cilde zarar vermesini önlemek için demlenmesi gerekmektedir. Kişinin ilk içimde boğazında biraz kaşıntı olabilmektedir. Rahatsızlık durumunda bal ile karıştırılabilir. Kişi ilk içmesinde midesinde yanma hissi olabilmektedir. Böbrek ve mesane taşları oluştuğunda doktor tavsiyesi ile içilmesi gereken ısırgan otu kurusu çayı doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Kan şekerini düşüren özelliği ile bitkiyi kişi kendi başına kullanmaması gerekmektedir.
]]>
Isırgan Otu Çayı Zayıflatırmı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi-zayiflatirmi.html Sat, 03 Nov 2018 16:39:07 +0000 Isırgan otu çayı zayıflatır mı, içeriğindeki vitamin ve mineral sayesinde son derece değerli bitkiler arasında yer alan ısırgan otunun çay haline getirilip tüketilmesi vücut sağlığı açısından kilo vermeye yönelik önem t Isırgan otu çayı zayıflatır mı, içeriğindeki vitamin ve mineral sayesinde son derece değerli bitkiler arasında yer alan ısırgan otunun çay haline getirilip tüketilmesi vücut sağlığı açısından kilo vermeye yönelik önem teşkil eder. Taze veya kurutulmuş olarak temin edilen bu bitki çayı doğru kullanımla birlikte vücut yağlarının dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu hususta ısırgan otu zayıflatır mı denildiğinde söz konusu bu otun mucizevi bir bitki niteliği taşıması zayıflamaya kaynaklık eder. Şifalı bitkiler arasında yer alan söz konusu bu ottan yapılan çay ile yağ yakmak mümkündür. Faydaları saymakla bitmeyen ısırgan otu çayı idrar söktürücü, kabızlık giderici, bağırsak faaliyetlerini dengeleyen, vücuttaki toksinleri atan, sindirim problemlerini yok eden özellikler ile ısırgan otu çayı zayıflama yönünden oldukça etkilidir. Ödem atmaya yarayan bu çay antioksidan görevi üstlenerek doğru bir şekilde kilo vermeye kaynaklık eder.

Isırgan otu çayı zayıflatma aşamasında beslenme şeklinin düzenli olarak planlanıp yapılması da sağlık bakımından önem taşır. Aksi taktirde kilo kaybıyla birlikte vücudun ihtiyacı olan diğer maddelerin atılmasını sağlayarak vücut direncinin düşüşüne sebep olur. Bu hususta ısırgan otu çayının kullanımında miktarı ve tazeliği ön planda tutulmalıdır.

Zayıflamak için ısırgan otu çayı nasıl yapılır

Mevsiminde toplanan taze yeşil yapraklı  veya istenilen anda kurutulmuş olarak temin edilebilen ısırgan otu çayı saf su ile kaynatma yöntemiyle elde edilmektedir. Yalnız ısırgan otunun önceden yıkanıp tozdan arındırılması gerekmektedir. Günlük taze tüketim olarak hazırlanması da şarttır. Günlerce bekletilerek bayatlayan ısırgan otu çayı zayıflamaya yardımcı olmaz. Tam tersi mide problemlerine neden olur. Bu nedenle zayıflamak için ısırgan otu çayı nasıl yapılır denildiğinde öncelik bu bitkinin ayıklanıp temizlenmesi yönünde olmalıdır. Öte yandan günlük bir bardak olarak hazırlanması gereken bu çay için ısırgan otu miktarı yaklaşık olarak bir yemek kaşığı kadar olmalıdır. Sonrasında uygun bir kap içerisine alınarak üzerine bir bardak su eklenip kısa süre kaynatılıp süzülerek tüketilmelidir. Can alıcı noktaya gelince şunu da belirtmek gerekir ki ısırgan otu çayı yapılışı esnasında kaynatmanın aşırı düzeyde olmamasıdır. Yoğun olarak kaynatılan ısırgan otunun içerisindeki vitamin ve mineral değerleri yok olur. Faydalı bir çay temin edilmesi için bu işlemin kısa sürede yapılması zayıflama açısından oldukça önemlidir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü https://www.isirganotu.net/ibrahim-saracoglu-isirgan-otu-kuru.html Sun, 04 Nov 2018 14:43:01 +0000 İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü, Sağlık sorunları olan birçok insanın tedavi amacıyla bitkisel olarak hazırlanan kürleri uygulamaktadır. Isırgan otu son dönemlerin en revaçta olanıdır. Isırgan otunun insanların sa İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü, Sağlık sorunları olan birçok insanın tedavi amacıyla bitkisel olarak hazırlanan kürleri uygulamaktadır. Isırgan otu son dönemlerin en revaçta olanıdır. Isırgan otunun insanların sağlık sorunlarına katkı sağladığı bilimsel olarak da tespit edilmiştir.

İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü: Isırgan otu, kanserle mücadele edenlerden saç bakımı için kullananlara kadar birçok sağlık sorunu için çeşitli yöntemlerle hazırlanarak kullanılmaktadır. Isırgan otu kürleri genellikle suda haşlayarak hazırlanmaktadır. Saraçoğlu'nun ısırgan otu ile ilgili önerdiği kürler; romatizma, akciğer kanseri, kuyruk sokumu iltihabı ve saçların bakımı için şifa kaynaklarıdır.

Akciğer Kanseri Kürü: 5 gram ısırgan otu ve 5 gram ebegümeci yarım litre suda kaynatılarak hazırlanır. Çay hasta tarafından sabahları aç karnına, ilk hafta gün aşırı, ikinci hafta iki gün arayla, üçüncü hafta üç gün arayla, dördüncü hatada dört gün arayla üç ay tamamlanana kadar bir su bardağı içilir. Birinci kür bitince 15 gün ara verilir. İkinci kürde ise üç ay boyunca gün aşırı bir su bardağı içilir. Daha sonra ise ara verilerek tekrarlanır. Yılda en az kez uygulanırsa faydası olacaktır.

Romatizma Kürü: Romatizmalı bölgeye konulacak kadar ısırgan otu bir miktar suda beş dakika kadar haşlanarak lapa haline getirilir. Soğutulan lapa romatizmalı bölgeye yayılarak bir bez ile sarılır. 15 dakika kadar durduktan sonra alınır. Bu uygulama haftada iki ya da üç kez tekrarlanır. Ağrılar oldukça tekrarlanır.

Kuyruk Sokumu İltihabı Kürü: Bölgeye konulacak kadar ısırgan otu bir miktar suda beş dakika kadar haşlanarak lapa haline getirilir. Lapa soğuduktan sonra yaranın üzerine serilerek 15 dakika kadar bekletilip alınır. Uygulama yara iyileşene kadar gün aşırı yapılır.

Saç Bakımı ve Kepeğe Karşı Kür: 750 ml kaynamakta olan suya beş gram kadar ısırgan otu atılıp hafif ateşte dört dakika kaynatılır. Elde edilen su, saçlar şampuanla yıkandıktan sonra saça ve saç diplerine yedirilerek dökülür ve yarım saat kadar bekledikten sonra saçlar su ile durulanır. Yapılan uygulama ile saçlar canlılık kazanır ve kepek sorunundan da kurtulmuş olursunuz.
]]>
Isırgan Otunun Karaciğere Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-karacigere-faydalari.html Sun, 04 Nov 2018 21:40:08 +0000 Isırgan otunun karaciğere faydaları; ısırgan otu mayıs ve haziran aylarında çiçek açan Türkiye 'nin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Hem tıp alanında hemde kozmetik sektöründe kullanılan oldukça fayda Isırgan otunun karaciğere faydaları; ısırgan otu mayıs ve haziran aylarında çiçek açan Türkiye 'nin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Hem tıp alanında hemde kozmetik sektöründe kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Ayrıca ısırgan otu ve tohumuda çay olarak yapılıp içildiği taktirde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Isırgan otu içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde karaciğer başta olmak üzere vücudumuzun hemen hemen her bölümüne fayda sağlamaktadır. Ancak diğer bitki çayları gibi yapım ve tüketimini konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü fazla tüketimi fayda yerine zarar verebilir. Isırgan otu ve tohumunda sekterin isimli madde sayesinde mide, karaciğer, safra kesesi ve pankreas için oldukça önemli yere sahip bir bitkidir. Ayrıca ısırgan otu nda A vitamini, C vitaminleri, demir ve mineraller bulunmaktadır. Isırgan otu ve tohumunda bulunan demir ve mineraller alyuvarların yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca ısırgan otu çayı karaciğerde biriken fazla mukusu eritir ve solunum yolunu olumlu yönde etkiler. 

Isırgan otu çayının karaciğer için hazırlanışı ve kullanılışı;  

Öncelikle aldığımız veya kendi toplayıp kuruttuģumuz ısırgan otunun taze olduğundan emin olmamız gerekir. Daha sonra 4 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yapraklarını 1,5 su bardağı kaynamış suyun içerisine döküyoruz. Daha sonra bu karışımı ortalama bir dakika kadar kaynatıp ocağın altını kapatıp demlenmesi için bir kenara bırakıyoruz. Bu karışımı hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta ise kaynama süresidir. Çünkü ısırgan otunu fazla kaynattığımı zaman içerisindeki faydalı olan mineralleri öldürmüş oluruz. Daha sonra hazırlamış olduğumuz ısırgan otu çayını süzerek günde bir veya iki bardağı geçmemek şartı ile içerek karaciğer rahatsızlıklarına karşı güvenle kullanabiliriz. Ancak bu çayın her gün taze olarak hazırlanıp içilmesi gerekir.
]]>
Isırgan Otu Kansere İyi Gelirmi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-kansere-iyi-gelirmi.html Mon, 05 Nov 2018 06:45:45 +0000 Isırgan Otu Kansere İyi Gelir Mi; Doğal ortamlarda bol bol yetişen ve şifa kaynağı olan ısırgan otu kökünden yaprağına her derde deva artık ısırgan o kanserle beraber anılır oldu. Çok eski çağlardan beri tedavi amac Isırgan Otu Kansere İyi Gelir Mi; Doğal ortamlarda bol bol yetişen ve şifa kaynağı olan ısırgan otu kökünden yaprağına her derde deva artık ısırgan o kanserle beraber anılır oldu. Çok eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan ısırgan otu günümüzde bile eski saygınlığını hiç kaybetmeyen çok değerli bir bitkidir. Yapılan pek çok araştırma sonucunda ısırgan otunun kanserlerden korunabilmek ve etkili bir tedavi için de ısırgan otu ve bitkiler oldukça faydalı bir bitkisel evde tedavi yöntemidir

Isırgan Otunun Faydaları Ve Kanser

 • Solunum yolu hastalığı
 • Kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur
 • Dalakla ilgili hastalığına
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına ve iltihapların giderilmesine
 • Bahar yorğunluğuna
 • Bağışıklık sistemine
 • Çeşitli problemlerden oluşan baş ağrısına
 • Vücuttan mikropların atılmasına
 • Safra kesesi ve karaciğer temizler
 • Kanı temizlemesi sayesinde egzama ve mantar hastalığı
 • Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur
 • Kan yapıcı özelliği sayesinde sarılık kansızlığa ve kan hastalıklara
 • Romatizma ve gut hastalığına
 • Kan şekerinin düşmesine
 • Damar tıkanıklığı açar
 • Ödem atmaya yardımcı olur
 • Öksürük ve soğuk algınlığına
 • Kıl dönmesine ısırgan lapası
 • Prostat büyümesine sağlayan enzimleri baskı altında tutar
 • Ve son zamanlarda da pek çok kanser hastalığına ve akciğer kanserine ebegümeciyle  beraber % 3 başarı göstermiştir.

]]>
Isırgan Otu Çayı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi.html Tue, 06 Nov 2018 01:36:28 +0000 Isırgan Otu Çayı: Isırgan otu, genellikle dere kenarlarında ve nemli ortamlarda yabani olarak yetişen koyu yeşil tırtıklı yapraklarının üzerinde bulunan ince tüyler nedeniyle cilde temas ettiğinde müthiş derecede kaşın Isırgan Otu Çayı: Isırgan otu, genellikle dere kenarlarında ve nemli ortamlarda yabani olarak yetişen koyu yeşil tırtıklı yapraklarının üzerinde bulunan ince tüyler nedeniyle cilde temas ettiğinde müthiş derecede kaşıntı yapan ve acı veren, bununla birlikte insan vücudu için çok yararları bulunan bir bitkidir. Bilimsel adı Urtica dioica olan ısırgan otu, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya’da soğuk bölgelerde ve Kanada’ nın bazı kesimlerinde doğal ortamda yetişen bitki 1 metre kadar uzunluğa erişebilir. Yüzyıllar boyunca insanlar tarafından etkileri bilinir ve şifa amaçlı olarak kullanılır.  Isırgan otu çayına geçmeden önce, saç dökülmesini önlemesinden, romatizma tedavisi gibi birçok sağlık problemi konularında şifa niyetiyle kullanılan ısırgan çok önemli bir bitkidir.

Isırgan Otu Çayının Hazırlanması: 

Isırgan otu çayı hazırlamak için çok farklı tarifler vardır, ama bunların içerisinde daha kolay olarak hazırlanabilecek bir tarifi sizlere vermeye çalışacağım.  Daha önce taze olarak toplanmış ve gölge bir yerde kurutulmuş ısırgan otundan her bardak çay için bir çay kaşığı ölçüsü ile kaynamış su içerisine konulur, bu çayın demlenmesi için on dakika demlenmesi için beklenir.  Isırgan otunun çayı demlenmeden içildiği takdirde, boğazda biraz kaşıntı ve midede bir miktar ağrı hissedilir. Bu nedenle bu çayın iyi demlenerek içilmesini tavsiye ederim. Isırgan otu yalnızca çay değil değişik şekillerde de tüketilmektedir.

Isırgan Otunun Kullanım Usulleri: 

Kurutulmuş ısırgan otu yaprağı, yaprak ekstresi, tablet, kapsül, kurutulmuş kök, yağ ve çay olarak değişik formlarda kullanılabilmektedir. Isırgan otu, günümüzde olduğu gibi tarihte de başta çay olmak üzere, krem, yağ ya da taze yaprakları ağrıları dindirmek için kompres şeklinde kullanılmıştır.

Isırgan Otu Çayının Faydaları: 

Bazı faydalarından söz etmek istiyorum. Isırgan otu, deri üzerindeki egzama ile hemoroit tedavisi için yardımcı olarak da kullanılıyor.  İdrar söktürücü ve organları temizlemede detoks amacıyla kullanılır. Yüksek miktarda demir içerir, sindirim sistemini, karaciğeri ve böbrekleri temizler, idrar yolu enfeksiyonları ile anemi tedavisinde de kullanılır. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, sindirimi düzenleyip, artrit belirtilerini hafifletir, bağışıklık sistemine güç verir. Nezle tedavisi içinde kullanılır.  Burada yeri gelmişken bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Isırgan otu karışımıyla yapılan pilavdan yiyerek, ısırgan otunun, o güne kadar hiç rastlamadığım şekilde bağırsak temizliği yaptığını bizzat şahit oldum.  

Isırgan Otu Çayının Zararları:  

Isırgan otunun vücudu temizlemek, güçlendirmek ve korumak gibi etkili olan birçok özelliklere sahip olmasının yanında, öbür şifalı bitkilerde olduğu üzere, bilinçli olarak tüketmek gerekir. Bazı bitkiler vücuttaki olası rahatsızlıkları tetikleyerek azdırabilir, bundan dolayı ısırgan otun çayının da bir doktorun gözetiminde tüketilmesi uygun olur.

]]>
Isırgan Otu Çiçeği https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cicegi.html Tue, 06 Nov 2018 07:52:50 +0000 Isırgan Otu Çiçeği, Urticaceae bitki ailesinin üyesidir. Adında da anlaşılacağı gibi ısırgan otu çiçeği, cilde temas ettiğinde cildi tahriş eder ve kabartır. En yaygın bulunan mecralar, ABD'nin batı bölgeleri Isırgan Otu Çiçeği, Urticaceae bitki ailesinin üyesidir. Adında da anlaşılacağı gibi ısırgan otu çiçeği, cilde temas ettiğinde cildi tahriş eder ve kabartır. En yaygın bulunan mecralar, ABD'nin batı bölgeleri ve Kuzey Amerika'dır. İki yaygın alt tür için bir çok adla anılmaktadır. Isırgan otu çiçeği; ıslak, besleyici ve zengin topraklarda yetişir. Kısmen tarlaların gölgeli kısımlarda, bahçelerde, büyük avlularda, yol kenarlarında, akarsu çevrelerinde, hendek ve tarla kenarlarında ayrıca ağaçlık alanlarında kenarlarında bulunabilir. Aşırı yüksek mecralarda ve tuzlu bölgelerde bulunması daha az olasıdır. Ayrıca ısırgan otu çiçeği, sağlık alanında en yaygın kullanılan bir bitki türüdür.

Isırgan Otu Çiçeği Özellikleri

Isırgan otu çiçeği; orman kenarlarında, çayırlarda, zengin topraklarda ve sahipsiz alanlarda bulunan, boyu 8 metreye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Yapraklarındaki ve saplarında ki boş tüylerde bulunan folik asit, cilde enjekte edildiği zaman çarpık bir sansasyona neden olur. İnsanlar için, gıda ilaç ve malzemeler açısından değerli bir bitkidir. Vitamin (A, B, C, K), kalsiyum, potasyum, demir ve birçok mineral açısından zengindir. Buharda pişirilmiş ve sote edilmiş halde, çorbalara veya güveçlere ilave edilerek yenilebilir. Kesinlikle ham yenmemelidir. Kurutulmuş yapraklar kök veya tentür çay halinde kullanılırsa; menopoz sendromları, saman nezlesi, alerji ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinir. Kan yapıcı, böbrekleri güçlendirici ve sinir sistemini besleyici özelliklere sahiptir. Isırgan otu çiçeği; krem yapımında, eklem ağrısı, burkulmalar ve böcek ısırıkları tedavisinde de kullanılır. Geçmişte lif sapları; sepet, halat ve balık ağlarında kullanılmak üzere, kord yapımında kullanılmıştır.
]]>
Isırgan Otlu Şampuan https://www.isirganotu.net/isirgan-otlu-sampuan.html Wed, 07 Nov 2018 05:37:05 +0000 Isırgan otlu şampuan, günümüzde bazı insanlar için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan bir maddedir. İnsanlarda saç sağlığı üzerinde birçok farklı faydalar gösteren ısırgan otu, şampuanlar içerisinde de etkilerini Isırgan otlu şampuan, günümüzde bazı insanlar için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiş olan bir maddedir. İnsanlarda saç sağlığı üzerinde birçok farklı faydalar gösteren ısırgan otu, şampuanlar içerisinde de etkilerini ortaya çıkararak büyük faydalar göstermektedir. Son derece etkili bir şekilde fayda gösteren bu şampuanlar, faydalarını ortaya çıkarabilmesi için en az altı ay kadar düzenli bir şekilde ve aynı zamanda doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle bayanlarda yaşanan saç problemlerinde ısırgan otlu şampuan önemli etkiler gösterir. Hem saç diplerinde hem de saçların diğer kısımlarında ısırgan otlu şampuan, çok ciddi olarak etkiler göstermektedir. Bunun için özellikle bayanlar bu şampuanı çok tercih ederler. Isırgan otlu şampuan, kendisine has bir kokuya sahip değildir. Bu nedenle üretici firmalar genellikle farklı bir koku maddesi ile daha hoş kokması için müdahalelerde bulunurlar. Isırgan otlu şampuandan beklenen faydaların görülebilmesi için kesinlikle kaliteli olan şampuanlar tercih edilmelidir. Aksi durumlarda beklenen etkilerin görülmesi zorlaşacak ve hatta faydadan çok zarar verecektir. Bu şampuanı hemen her yaştaki insan kullanabilir. Fakat 3 yaşın altında ki bebeklerde ısırgan otlu şampuan kullanımı cilt uyumu nedeniyle çok tavsiye edilmemektedir.

Isırgan otlu şampuan saça ne gibi faydalar sağlar
 • En büyük özelliği, saç üzerinde meydana gelen dayanıksızlık sorunlarının giderilmesi üzerinedir. Öyle ki ısırgan otlu şampuanlar, düzenli bir şekilde kullanıldıklarında genellikle meydana gelen dayanıksızlık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kırılma sorunlarını çok ciddi bir şekilde azaltmaktadır. Bunun için bol bol ve düzenli olarak ısırgan otlu şampuan kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. 
 • Meydana gelen ve insanlarda çok sık görülen kepek sorunları hem bayanlarda hem de erkeklerde çok ciddi bir şekilde soruna neden olur. Bu durumlardan kurtulmak için birçok farklı yol denense bile birçok zaman kepek problemleri inatçı bir durum sergiler. Bu durumlarda yine düzenli olarak ısırgan otlu şampuan kullanılması durumunda kepek sorunları ortadan kalkar. 
 • Aşırı yağlı saç sorunu olan insanlarda ısırgan otlu şampuan büyük etkiler göstermektedir. Son derece ciddi bir şekilde sorun olan yağlı saç sorununda yağ seviyesinin dengelenmesinde ısırgan otlu şampuanın önemi çok büyüktür. Bunun için sizde bu şampuanları kullanabilirsiniz.
 • Son olarak saça yapmış olduğu bir diğer fayda ise ısırgan otlu şampuanın saç dökülmesini azaltıcı etkilerinin olmasıdır. Genellikle uzun süreli kullanımlar sonrasında ortaya çıkan bu etki, birçok kişi tarafından çok açık bir şekilde ortaya  çıkarılabilmektedir. 
Isırgan otlu şampuan, bazı insanlarda alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu alerjik sorunlar, genellikle bitkilere karşı duyarlılığı olan insanlarda görülmektedir. Çünkü ısırgan otu şampuan içerisinde ısırgan otu içerisinde bulunan birçok madde bulunmaktadır. Bunlar ise direk olarak bitki alerjisi olan insanlarda olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu nedenle eğer sizde de herhangi bir alerjik rahatsızlık varsa bu şampuanı kullanmadan önce gerekli olan önlemi alarak kullanmanız gerekmektedir.
]]>
Isırgan Otu Tozu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-tozu.html Wed, 07 Nov 2018 16:36:34 +0000 Isırgan otu tozu, Doğanın bizlere sunduğu eşsiz nimetlerden biridir. Geçmiş yıllara kıyasla günümüzde tüketimi biraz daha artsa da bir kısım henüz ısırgan otunun adını daha duymamıştır. Isırgan otu tozu bilims Isırgan otu tozu, Doğanın bizlere sunduğu eşsiz nimetlerden biridir. Geçmiş yıllara kıyasla günümüzde tüketimi biraz daha artsa da bir kısım henüz ısırgan otunun adını daha duymamıştır. Isırgan otu tozu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış olan doğal bir panzehir olarak bilinir. Isırgan otu genellikle yüksek dağlarda yabani otlarla beraber yetişir. Bakım istemeyen bir ottur. Isırgan otu tozu, ısırgan otunun kurutulmuş ve daha sonra toz haline getirilmiş şeklidir. bu tüketim şekli elleri tahriş etmediği için daha çok tercih edilir. Isırgan otu yapı itibari ile ele batar.  Bu anlamda otu toplamak veya otu ayıklamak zor olabilir.  Bu yapısı sonucu kişinin elinde ve dokunduğu yerde kaşıntılar meydana gelebilir ve bunun sonucunda da vücutta şişkinlik oluşabilir. Bu yüzden üreticiler ısırgan otu tozunu piyasaya sürmüşlerdir. 

Isırgan Otu Tozu Faydaları

Isırgan otu tozunun en önemli faydalarından bilineni hücrelerin tamamını yenilemesidir. Ancak bu bahsettiğimiz özellik sadece düzenli kullanım sonucu oluşur. Kimyasal ilaçları kullanırken bile düzenli kullanım oldukça önemlidir. Doğanın katkısız olarak bizlere sunduğu bu ısırgan otu tozunda da kullanım süresi oldukça önemlidir. Sindirimde oluşan tüm problemleri düzenli kullanımda ortadan kaldıran ısırgan otu tozu aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirerek özellikle kış aylarında yaşanabilecek gribal enfeksiyonlardan kişiyi korur. Isırgan otu tozunun diğer bir faydası da vücutta oluşan toksinleri vücuttan idrar yolu ile kolay ve pratik bir şekilde uzaklaştırmasıdır. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yarar. Isırgan otu tozunu özellikle salataların içerisinde bir yemek kaşığı atarak kullanabilirsiniz. 
]]>
Isırgan Otu Nasıl Temizlenir https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-nasil-temizlenir.html Wed, 07 Nov 2018 18:32:47 +0000 Isırgan Otu Nasıl Temizlenir; Isırgan otu Anadolu’nun bir çok bölgesinde kendiliğinde yetişen bir bitki türüdür. Tarım ile uğraşan bir çok kimse bu bitkinin sağlık ve ticari bakımdan önemli bir yere sahip olmasından Isırgan Otu Nasıl Temizlenir; Isırgan otu Anadolu’nun bir çok bölgesinde kendiliğinde yetişen bir bitki türüdür. Tarım ile uğraşan bir çok kimse bu bitkinin sağlık ve ticari bakımdan önemli bir yere sahip olmasından dolayı ısırgan otunu yetiştirmektedir. Isırgan otu sulak bölgelerde çok rahat bir şekilde gübreleme işlemine ihtiyaç duyulmadan yetiştirilmektedir. Bir çok hastalık için şifa kaynağı olan ısırgan otu özellikle ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Isırgan otunun boyu bir metre kadar uzamakla birlikte haziran ayında çiçek açarak yıl boyu yetişmektedir. Isırgan otu yapraklarında ve gövdesinde bulunan formik asit den kaynaklı olarak dokunulması halinde histamin bezleri yakıcı enzimleri salgılar. Bu yakıcı enzimlere çıplak el  değdirilmesi halinde kişinin elinin yanmasına neden olmaktadır. Isırgan otunun bu denli yakıcı özelliğine rağmen sağlık açısından önemli bir yere sahip olması nedeniyle insanlar tarafından severek tüketilmektedir. Ancak ısırgan otu nasıl temizlenir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Yakıcı Özelliğe Sahip Olan Isırgan Otu Nasıl Temizlenir

Isırgan otunun yakıcı özelliği nedeniyle bir çok kimse ısırgan otu nasıl temizlenir sorusunu kendisine sormaktadır. Aslında ısırgan otunun toplanmasında pek çok sistem kullanılmaktadır. Ancak ısırgan otunun pratik olarak toplanma işlemi şöyle yapılır. Ellerin yanmaması açısında plastik bir eldiven yardımı ile ısırgan otu elle toplanır. Akabinde üzerinde bulunan toz ve pisliği temizlemek amacıyla eldiven yardımı ile suyun içinde yıkanır. Sonra ısırganın yakıcı özelliğini yıkmak amacıyla kaynar suyun içine ısırgan otu konulur. Akabinde de 5 dakika kadar kaynak suyun içinde kaldıktan sonra ısırganın yakıcı özelliği azalır. Sonra  tuzla ovularak 15 dakika kadar tuzlu su içerisinde bekletilir. Ardından tekrardan soğuk su ile durulandıktan sonra ısırgan otunun temizliği sağlanmış olur. Temizliği tamamlanan ısırgan otu güzelce doğrandıktan sonra yemeklerde tüketilmek amacıyla hazırlanmış olur.

]]>
Isırgan Otu Hamilelik https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-hamilelik.html Thu, 08 Nov 2018 08:32:50 +0000 Isırgan otu hamilelik süreci boyunca tüketilmesi oldukça faydalı olan bir bitkidir. Avrupa ülkelerinde detoks amacıyla sıkça kullanılan ısırgan otu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalıdır. Yıl Isırgan otu hamilelik süreci boyunca tüketilmesi oldukça faydalı olan bir bitkidir. Avrupa ülkelerinde detoks amacıyla sıkça kullanılan ısırgan otu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalıdır. Yılın her mevsiminde rahatlıkla yetişebilen yaprakları tırtıklı olan bu bitki yüksek miktarda demir içerir. Kansızlığın giderilmesine yardımcı olan ısırgan otu hamile bayanlarda rastlanan demir ve folik asit minerallerinin karşılanmasına yardımcı olur.

Isırgan Otu Hamilelik Döneminde Tüketilebilir mi

Hamilelik döneminde demir eksikliğinin yaşanması bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamasını engeller. Aynı zamanda annenin sürekli kendisini sürekli halsiz ve yorgun hissetmesine yol açar. Çoğu hamile bayanın yaşadığı bu sorunu gidermek için doktorlar ekstra demir takviyesi vermektedir. Demir ihtiyacının karşılanması amacıyla ısırgan otu hamilelik boyunca rahatlıkla tüketilebilen bir besindir. Demir ve folik asit mineralleri bakımından oldukça zengin olan bu bitki aynı zamanda demirin vücuda emilimini sağlayan C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Annenin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlamasını kolaylaştırır. Ayrıca hamilik döneminde yaşanan kilo ve bacaklarda biriken ödem sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla yemeklerde tüketilebilir. Bu dönemde aşırı kilo alınmasını önler. Ayrıca idrar söktürücü yönüyle sindirim sistemini güçlendirir ve ödem oluşumunu engeller. Isırgan otu yemeklerde, çorba olarak ya da çay olarak tüketilebilir.

Isırgan Otu Hangi Durumlarda Tüketilmemelidir

Isırgan otu vitamin bakımından oldukça besleyici bir bitkidir. Ancak sorunlu bir hamileliğiniz varsa, düşük riskiniz varsa veya kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Böyle durumlarda rahimde kasılmalara ya da kanın incelmesine sebep olabileceği için hem kendinizi hem de bebeğinizi riske atmamalısınız.

]]>
Isırgan Otu Gübresi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-gubresi.html Thu, 08 Nov 2018 13:00:41 +0000 Isırgan Otu Gübresi, Isırgan otu genel olarak bir ottan ötesidir denebilir. Yemeklere kattığı lezzetten tutun sağlık ve tarım alanlarında ki katkıları saymakla bitmez. Biz bu yazıda ısırgan otu gübresinden bahsedeceğiz. Isı Isırgan Otu Gübresi, Isırgan otu genel olarak bir ottan ötesidir denebilir. Yemeklere kattığı lezzetten tutun sağlık ve tarım alanlarında ki katkıları saymakla bitmez. Biz bu yazıda ısırgan otu gübresinden bahsedeceğiz. Isırgan otunun içeriğinde ki yüksek oranda ki azot toprak için birebirdir. Organik tarım yapmak isteyen ve bu işte amatör olan bahçeciler için bulunmaz bir nimet niteliğinde.

Isırgan otu gübresinin 2 temel işlevi bulunmaktadır. Azot yönünden zengin olduğundan, her şeyden önce bitkilerin gelişmesini teşvik eden ve bazı hastalıklara karşı dirençlerini artıran çok etkili bir gübredir. Bunların yanı sıra ısırgan otu gübresi tarımda ortaya çıkan neredeyse bütün zararlıları uzaklaştırıcı bir etkiye de sahiptir. Örneğin; domates ekerken, taze ısırganlarınızı parçalayarak toprağa katın ve karıştırın ardından domates filizinizi dikin. Daha önce görmediğiniz bir etki göreceksiniz ve fideniz ölmek nedir bilmeyecek. Azotla coşan fide de en az yüzde 30'a varan oranda artış göreceksiniz. Isırgan otu gübresi hemen hemen bütün zararlı haşerat için kullanabilirsiniz. Bitkilerin dirençlerini artırdığı için hastalanmaları da ortadan büyük oranda kalkacaktır.

Isırgan Otu Gübresi Hazırlaması

Bu gübrenin hazırlanışı da bir o kadar kolaydır. Her bir kilo ısırgan otu için 10 litre su ile karıştırmak yeterli. Taze ısırgan yok ise 100 gr kurusu da yeterli olacaktır. Kullandığınız metal olmadığı sürece nasıl olduğu mühim değil. Kabın üzerini kapatın ve iki günde bir karıştırın. Oda sıcaklığında olması yeterli ve bu işlem 1-2 hafta kadar sürecektir. Suda köpürmeler kaybolduğu zaman gübre hazır demektir. Süzgeç yardımı ile süzebilir ve kalan suyu da karanlık ve hava geçirmeyen yerde bir kaç hafta kadar saklayabilirsiniz.
]]>
Kiraz Sapı Ve Isırgan Otunun Faydaları https://www.isirganotu.net/kiraz-sapi-ve-isirgan-otunun-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 17:59:34 +0000 Kiraz Sapı ve Isırgan Otunun Faydaları, en bilineni şüphesiz Romatoid artrit dediğimiz ve iltihaplı eklem romatizması olarak da bilinen romatizma hastalıklarına karşı faydasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da romatizma hastal Kiraz Sapı ve Isırgan Otunun Faydaları, en bilineni şüphesiz Romatoid artrit dediğimiz ve iltihaplı eklem romatizması olarak da bilinen romatizma hastalıklarına karşı faydasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da romatizma hastalıkları olanlara kiraz sapı ve ısırgan otundan oluşan bitkisel kürü önermektedir. Perfore edilmiş kiraz sapı ve perfore ısırgan otundan oluşan bu kürün hiçbir yan etkisi bulunmamakla beraber başka hastalıklar için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceği göz önüne alındığında dikkatli ve doktor onayı ile kullanılmalıdır. 

Kiraz Sapı Ve Isırgan Otunun Faydaları İçin Kür Yapılışı 

Kaynayan yarım litre suya 20-25 tane kiraz sapını ilave edip kısık ateşte 3 dakika demlenmesini bekliyoruz. Ardından 1 tatlı kaşığı ısırgan otunu ilave edip 3 dakika daha demliyoruz. Demlenme süresi toplamda 6 dakika olan bu bitkisel kürü ocaktan alıp ılıyınca süzüyoruz. Karışımın yarısını sabah kahvaltısından 10 dakika önce, kalan yarısını da öğle yemeğinden önce tüketerek 21 gün boyunca bu bitkisel küre devam ediyoruz. Tekrar kullanımı ise ileri dönemlerdeki şikayetlerin seyrine göre belirlenebilir. Hastalar bu kürü uyguladıkça ödemlerinin geçtiği, hareketlerinin daha kolaylaştığını fark edeceklerdir. 

Dikkat edilmesi gerekenler

Raf ömrünü tamamlayan kiraz sapları, taze kiraz sapları gibi kırmızı renk vermez. Eğer kullandığınız kiraz sapı kırmızı renk vermiyorsa bayattır ve işe yaramaz, lütfen tüketmeyiniz.

Kiraz sapı ve ısırgan otunun faydaları noktasında en bilineni romatizmal hastalıklara karşı faydasının yanı sıra; kan dolaşımı bozukluğunda, bayanların adet öncesi oluşan ödemlerinde, meme cerrahisi geçiren bayanlarda oluşan kol ağrılarında farklı kürler kullanmak suretiyle birçok rahatsızlığı tedavi edicidir.
]]>
Isırgan Otu Isırmasına Ne İyi Gelir https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-isirmasina-ne-iyi-gelir.html Fri, 09 Nov 2018 09:11:21 +0000 Isırgan Otu Isırmasına Ne İyi Gelir, Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğu zaman elli yakar ve kaşınmasına sebep olur. Isırgan otunun cilt üstündeki etkilerinden dolayı, ısırgan toplamada veya yaz aylarında tarlada çalış Isırgan Otu Isırmasına Ne İyi Gelir, Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğu zaman elli yakar ve kaşınmasına sebep olur. Isırgan otunun cilt üstündeki etkilerinden dolayı, ısırgan toplamada veya yaz aylarında tarlada çalışan insanlar ısırgan otundan korunmak amacıyla ile el ve bacak kısımlarını örterler ve bu şekilde toplama işlemini gerçekleştirirler.

Isırgan otu baharın gelmesi ile birlikte doğada kendi kendine çıkan faydalı olduğu kadar, değdiği çıplak olan teni kaşındıran, yakan bir bitki türüdür. Isırgan toplama işi çoğunlukla ele eldiven takılarak, bitkinin sap kısmından tutularak makas ile kesilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede oldukça etkili olan ısırgan otu, aynı zamanda kanın temizlenmesinde yardımcı olur. Kan yapıcı özelliği ile tercih edilen ısırgan otunun yemeği yapılarak ta yenilebilir. Aynı zamanda ısırgan otu kurutularak ta tüketilebilir. Kurumuş olan ısırgan otunun çayı demlenebilir.

Isırgan otu ısırmasına iyi gelenler

Çıplak olan tene temas ettiği zaman ısıran ısırgan otunun bu özelliği organik olan asitlerden meydana gelmektedir. Isırganın bu ısırma özelliği ile romatizma ve mafsal ağrılarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Isırgan otunun değdiği yerlerde ısırma hissi sebebi ile kan deveranını yükselttiği bilinmektedir.

Isırgan otunun ısırmasını engellemek için

Isırganın deymiş olduğu yer suya tutulur. Hemen ısırgan otunun deymiş olduğu yere anti-histaminik etkili losyon sürülür. Kaşıntı ve yanma anında duracaktır.

]]>
Isırgan Otu Sabunu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sabunu.html Fri, 09 Nov 2018 17:01:05 +0000 Isırgan otu sabunu, Vücudumuzda bir çok yararı olan ve ısırgan otundan yapılan bir sabun türüdür. Isırgan otu sabunu, saç, cilt, tırnak, kozmetik ve daha bir çok alanda kullanılan bir sabundur. Doğal olması nedeniyle d Isırgan otu sabunu, Vücudumuzda bir çok yararı olan ve ısırgan otundan yapılan bir sabun türüdür. Isırgan otu sabunu, saç, cilt, tırnak, kozmetik ve daha bir çok alanda kullanılan bir sabundur. Doğal olması nedeniyle diğer sabunlara göre daha çok tercih edilen bir sabundur. Genelde erkeklerin kullandığı ve tercih ettiği bir sabun türüdür. Cildi ölü derilerden arındırma özelliği ve gözenekleri havalandırıp açma özelliği vardır. Eğer herhangi bir yerinizde karıncalanma varsa bu sabunu kullanarak bu sorundan da kolayca kurtulabilirsiniz. En büyük faydası da saçlar içindir. Saçın dökülmesini önlemesiyle beraber saç çıkışını da hızlandırır.

Isırgan otu sabununun faydaları
 • Sivilce gidermede yardımcı olur.
 • Ölü derileri temizleyerek cildinizi daha yumuşak ve temiz bir duruma getirir.
 • Cilt gözeneklerini açar.
 • Siyah noktaları giderir.
 • Cildi nemlendirir.
 • Bazı insanların en büyük problemi olan kepek sorununa çok iyi bir çözümdür.
 • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Banyo sırasında bu sabunu kullanarak banyo yaptığınızda banyodan sonra kendinizi çok rahat hissedersiniz.
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde karıncalanma gibi şeyler varsa onları geçirir.
 • Kırışıklığı engeller.
 • Selüliti engeller.
 • Romatizmaya iyi gelir.
 • Tırnakların kırılgan olmasından kurtararak tırnaklarınızı güçlendirir.
 • Cilde pürüzsüzlük kazandırır.
 • Egzama gibi vücutta çıkan yaraları iyileştirir.
 • Cilde canlılık verir.
 • Vücut ısısını dengeler.
Isırgan otu sabununun kullanılışı

Isırgan otu sabunu genellikle vücudunuzun her bölgesinde kullanabileceğiniz bir üründür. Isırgan sabununu dizlerinizde olan ağrılar, romatizma için kullanacaksanız o bölgelerin her gün ısırgan otu sabunu ile yıkanması gerekir. Romatizmayı tam anlamıyla tedavi etmeyecek olsa bile ağrınızı dindirebilir. Egzama gibi cilt üzerinde oluşan yaralar için kullanacaksanız her gün düzenli olarak ısırgan otu sabununu o kısma sürmeniz gerekir. Eğer tırnaklarınız çok narin ve kırılgan ise tırnaklarınıza sürüp 15-30 dakika bekleyerek tırnaklarınızı yıkamanız bu sorundan kurtulmanızı sağlar.

]]>
Isırgan Otu Şeker Hastalığına Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-seker-hastaligina-faydalari.html Sat, 10 Nov 2018 10:07:25 +0000 Isırgan otu şeker hastalığına faydaları, Bu faydalar saymakla bitmez. Isırgan otu kandaki şeker oranını yeterince düşük seviyeye getirmektedir. Böylece ısırgan otu şeker hastalığına faydası dokunur. Isırgan otu oldukça Isırgan otu şeker hastalığına faydaları, Bu faydalar saymakla bitmez. Isırgan otu kandaki şeker oranını yeterince düşük seviyeye getirmektedir. Böylece ısırgan otu şeker hastalığına faydası dokunur. Isırgan otu oldukça önemli bir bitkidir. Sadece şeker hastalığına değil bir çok hastalığa da şifa olmaktadır. Isırgan otunu şeker hastaları doktor kontrolünde kullanmalıdır. Ülkemizde şeker hastası olan bir çok insan vardır bu neden ile de ısırgan otu oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ısırgan otunu çok kolay bir şekilde aktarlardan temin edebilirsiniz. Şimdi bu yazımızda sizler için ısırgan otunun şeker hastalığına faydalarını ayrıntılı bir şekilde yazacağız.

Isırgan Otunun Şeker Hastalığına Faydaları Nelerdir
 • Isırgan otu insan vücudunda kan şekerini düşürür ve kan şekerini düzenler.
 • Isırgan otunun bir diğer özelliği de kan yapıcı bir bitki olmasıdır. Kansızlığa karşı oldukça fayda sağlanılan bir bitkidir.
 • Vücuttaki kirli kanı temizler.
 • Vücudun demir ihtiyacını karşılar ve demir eksikliğini gidermektedir.
 • Vücuttaki kan dolaşımını sağlar ve organizmayı uyarır.
 • Damarda oluşan sertliği önlemektedir.
 • Kişinin prostat hastalığı var ise prostat büyümesinde meydana gelen idrar yapmaktaki zorluğu ortadan kaldırır.
Isırgan Otu Şeker Hastalığında Nasıl Tüketilmelidir

Isırgan otunu eğer şeker hastalığına fayda etmesi için tüketmek istiyor iseniz; ilk önce bir miktar ısırgan otunu ince ince kıyın. Bir su bardağı kadar suda kaynatın ve daha sonra yaklaşık bir dakika kadar demlemeye bırakın. Isırgan otu süzüldükten sonra günde 3 yada 4 bardak içiniz. Soğuk içilmesi etkiyi azaltacağı için doktorlar tarafında  sıcak olarak tüketilmesi önerilir. 
]]>
Isırgan Otu Tableti https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-tableti.html Sat, 10 Nov 2018 20:01:48 +0000 Isırgan otu tableti, Isırgan otu bitkisinden üretilen ısırgan otu tableti bir çok kişi tarafından tercih edilen bir üründür. Isırgan otunun yapılan araştırmalar sonucunda insan vücudu üzerinde olumlu etkilere sahip olmas Isırgan otu tableti, Isırgan otu bitkisinden üretilen ısırgan otu tableti bir çok kişi tarafından tercih edilen bir üründür. Isırgan otunun yapılan araştırmalar sonucunda insan vücudu üzerinde olumlu etkilere sahip olması ısırgan otu tabletinin üretilmesinde etkili olmuştur. 

Isırgan otunun her mevsim elde edilme gibi bir durumu olmadığı için ısırgan otunun faydalarından her mevsim yararlanmak mümkün değildir. Bu nedenle her insanın ısırgan otunun özelliklerinden yararlanabilmesi için ısırgan otu tableti üretimi başlamıştır. Isırgan otu tabletinin içeriği taze ısırgan otu ile aynıdır. Taze ısırgan otunun bileşenlerinin ve değerlerinin ısırgan otu tableti içerisinde de yer almasını sağlayan üretimciler yoğun çabalar sonucunda bu tabletin üretimini yapmaktadır. Isırgan otu tabletinin doğal olarak üretilmesi ve hiçbir kimyasalın kullanılmaması bir çok kişinin bu tableti tercih etmesini sağlamaktadır.

Isırgan otu tableti faydaları
 • Isırgan otu tableti vücutta bulunan kanı temizleyerek akciğerlere daha bol oksijen taşınmasını sağlar.
 • Vücutta kanser oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. Kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyen ısırgan otu tableti bir çok kanser çeşidinin oluşma riskini engellemektedir.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. idrar yollarını temizleyerek idrar tutukluğunu engellemektedir.
 • Balgam söktürmesi ile bilinen ısırgan otu tableti balgamlı öksürük tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Cildi alt tabakadan onarmaya başlayarak cilt yüzeyinin daha pürüzsüz görünmesine fayda sağlamaktadır.
 • Isırgan otu tableti saç sağlığında da etkili bir role sahiptir. saçların dökülmesini engellemektedir. Ayrıca saçları diplerinden besleyerek güçlü görünmesini sağlamaktadır.
 • Yaşlanma karşıtı olarak bilinmektedir. ısırgan otu tableti cildi sıkılaştırır. Yaşlanmayı önler ve vücudun zinde kalmasını sağlar.
 • Anemi tedavisini destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bol miktarda demir içeren ısırgan otu tableti kan değerlerinin yükselmesine fayda sağlamaktadır.
 • Isırgan otu tabletinin dikkatli ve bilinçli kullanılmasında fayda vardır. Isırgan otu tabletinin hamilelik döneminde bulunan anne adayları için ve emziren anneler için uygun olmadığı düşünülmektedir. Ayrıca belli bir yaş altı bireylerde de kullanılması uygun görülmez. Bu nedenle ısırgan otu tableti kullanmak isteyenlerin doktordan bilgi alarak kullanmasında fayda vardır.
]]>
Isırgan Otu Yemeği https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-yemegi.html Sun, 11 Nov 2018 05:52:19 +0000 Isırgan otu yemeği, Isırgan doğanın sunduğu mucizevi bitkilerden bir tanesidir. Isırganı otunun şifa dağıtmadığı bir hastalık yoktur. Çok iyi bir antioksidan ve antibiyotik olan ısırgan idrarın söktürülmesi, basur t Isırgan otu yemeği, Isırgan doğanın sunduğu mucizevi bitkilerden bir tanesidir. Isırganı otunun şifa dağıtmadığı bir hastalık yoktur. Çok iyi bir antioksidan ve antibiyotik olan ısırgan idrarın söktürülmesi, basur tedavisi, sivilcelerin iyileştirilmesi, şeker yüksekliğini düşürülmesi gibi bazı hastalıkların tedavisinde daha çok kullanıldığı bilinmektedir. Isırgan otu yabani bir bitki olduğundan özel bir bakım istemez. Kırsal alanlarda, yol kenarlarında bol miktarda bulunur.

Isırgan otunun hem çayı yapılır hem de bu bitkiden hazırlanan kürler ilgili yerlere uygulanarak hastalıklar tedavi edilir. Fakat ısırganın kullanım alanı bunlarla sınırlı değildir. Isırgan otunun yemeği de yapılabilir. Hatta ısırgandan çok fazla faydalanmak isteyenler nane gibi kurutarak tarhana ve yoğurt çorbalarında kullanabilirler. Isırgan otu yemeği de oldukça farklı bir lezzettir. Isırganın glisemik indeksi çok düşük olduğu için tam bir diyet yemeğidir. 

Isırgan otu yemeği için gerekli malzemeler
 • 2 avuç dolusu taze ısırgan
 • 1 adet kuru soğan
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 çay kaşığı tatlı biber salçası
 • 1/2 çay bardağı pilavlık bulgur
 • Yeteri kadar tuz ve karabiber
 • 1/2 çay kaşığı pul biber
Üzeri için;
 • 200 gr. kaymaklı yoğurt
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 diş sarımsak
Hazırlanışı

Isırgan otu yemeğinin yapımı çok kolaydır. Hatta yemeğin yapımı daha çok ıspanak yemeğine benzemektedir. Yemeğin yapımı işlemine ısırganları ayıklamakla başlayın. Ellerinize zarar vereceğinden eldiven kullanmaya özen gösterin. Ayıklanan ısırgan otunu soğuk su ile yıkayarak iri iri doğrayın. Kuru soğanı yemeklik olarak doğrayın ve bir tencereye boşaltın. Üzerine zeytin yağını ilave ederek kısık ateşte biraz tuz katarak soteleyin. Tuz soğanın daha hızlı ölmesine yardımcı olur. Soğan soteledikten sonra domates ve biber salçasını ilave edin. Salçaları biraz kavurduktan sonra da ısırgan otunu ekleyip kısık ateşte biraz öldürün. Bir süre sonra ısırganların üzerini kapatacak kadar sıcak su ilave edin. Kaynamaya başladığında ise baharatlar ile bulguru ekleyip bulgur pişinceye kadar yemeği kaynatmaya devam edin. 

Isırgan otu yemeği piştiğinde soğutarak servis tabağına alın. Üzerine sarımsaklı yoğurt hazırlayarak koyu bir kıvam ile dökün. Aynı yemeği bulgur ve su kullanmadan kavurarak yumurtalı olarak da yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Isırgan Otu Egzama https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-egzama.html Sun, 11 Nov 2018 21:23:24 +0000 Isırgan otu egzama, Isırgan otu kullanımı oldukça tavsiye edilen doğal bir ilaçtır. Son yıllarda bitkilerden çok fazla medet umar olduk. Başımıza gelen hastalıklar için doktora gitmiş olsak dahi illa ki bir de aktarların Isırgan otu egzama, Isırgan otu kullanımı oldukça tavsiye edilen doğal bir ilaçtır. Son yıllarda bitkilerden çok fazla medet umar olduk. Başımıza gelen hastalıklar için doktora gitmiş olsak dahi illa ki bir de aktarların yolunu tutarız. Belki onların da bize tavsiye edeceği ilaçlar vardır diye hemen derdimizi anlatırız. 

Özellikle egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde doktor kontrolü çok önemlidir. Egzama kızarıklık ve kaşıntı ile başlayan bir hastalıktır. Vücudun hemen hemen her bölgesinde görülen egzamanın tedavisi için önerilen bitkilerden bir tanesi de ısırgan otudur. Isırgan otunun sayısız faydası bulunmaktadır. Isırgan otunun hem tazesi hem de kurutulmuşu tüketilebilir. Fakat özellikle taze ısırgan otu daha fazla tavsiye edilir. Fakat taze ısırgan otunun tüketimi esnasında bazı hastalıkları olan bireylerin daha dikkatli olması gerekir. 

Isırgan otunun egzama tedavisinde kullanımı

Isırgan otunun egzamada tedavi edici olarak kullanılması için birbirinden farklı 2 yöntemin uygulanması önerilir. Bu uygulamalardan biri ısırgandan elde edilen ilacın sürülmesi şeklindedir. Diğerinde ise ısırgandan yapılan çay içilir. Bu yöntemler aşağıda anlatılmaktadır.
 • Taze ısırgan otunun yıkanarak ezilmesi gerekir. Elde edilen karışım daha sonra egzamalı bölgeye konulur. Bu kürün yaklaşık 5 dakika boyunca yaralı bölgede bekletilmesi gerekir.Bu şekilde günlük olarak uygulanan tedavi sonrasında egzamalar bir süre sonra kaybolmaya başlar. 
 • Diğer yöntem için ise 1 su bardağı suyun 1 tatlı kaşığı ısırgan otu ile kaynatılması gerekir. Karışımı hazırlayarak kısık ateşte 3-4 dakika kaynatın. Daha sonra elde ettiğiniz çayı akşam yemek yedikten sonra ılık iken için. Isırgan otu egzamaya daha iyi gelmesi için aynı anda karabaş otu da tüketin. 
]]>
Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu.html Mon, 12 Nov 2018 01:17:52 +0000 Isırgan Otu, Halk arasında dikenli ot olarak da bilinen bitki türüdür. Isırgan otu ısırgangiller familyasında olduğu için tohumu da sağlık açısından faydalıdır. Türkiye'nin her yerinde ısırgan otu yetiştirilir. Mayıs ve Isırgan Otu, Halk arasında dikenli ot olarak da bilinen bitki türüdür. Isırgan otu ısırgangiller familyasında olduğu için tohumu da sağlık açısından faydalıdır. Türkiye'nin her yerinde ısırgan otu yetiştirilir. Mayıs ve ağustos ayında çiçekler açmaya başlar. Çiçek fındık görünümde olur. Isırgan otun gövde kısmı diktir ve boyu kısadır. Dört köşeli yıldız görünümde olur. Yaprak kısımları oval görünümde koyu yeşil ve parlak yaprakları vardır. Yakıcı tüylere sahiptir.

Isırgan otu sağlığa faydalı olduğu kadar ısırganın tohumu da fazladır. Tohum yağı cilt içinde çok faydalı olur. Isırgan otu dikenli bitki olduğu için kişi el ve parmakla dokunduğu zaman vücudu acıtır. Dokunan yerde şiddetli ağrı kızarıklık oluşur. Oluşan sızı yaklaşık 10 dakika sürür ve kendiliğinden geçmeye başlar. Isırgan otu sağlık için tercih edilen bitkidir. Bazı kişide yan etki ve alerji yapabilir. 

Isırgan otu doğada kendiliğinden yetişen bitkidir. Su kenarı, ağaç kökünde ve doğanın her hangi bir yerinde kolaylıkla bulunur ve toplanır. Isırgan tohumu alıp kendinizde yetiştirebilirsiniz. Bakımı kolaydır. Sadece uygun toprak alanına tohumu atmak yeterli olur. Yağan yağmur ısırgan otunun su ihtiyacını karşılar. Isırgan otun tohumu toprak altında uzun yıllar yeşermeye devam eder. Etkisini kaybetmeyen özellikte bitkidir. Her sene aynı yerinde kendiliğinden yeşermektedir. Isırgan otu yaz ve ilkbahar ayında olgunlaşır ve toplanır. Çeşitli tedavilerde kullanılır.

İlaç yapımında ve zayıflamak için kolaylık sağlar. Isırgan otu bitki çay hızlı kilo verici özellikte olur. Kozmetik ürünü içinde kullanılmaya başlamıştır. Sabun, şampuan, krem, ısırgan otu yağı olarak satışa sunulur. Isırgan otu kişiye yan etki yapmaz. Kişinin sağlık sorunu varsa, diyabet hastasıysa, hamileyse ısırgan otu tüketimi önerilmez. Doktor kontrolü ile tavsiyesi sağlanmalıdır. Kişi normal yaşamında da ısırgan otunu fazla tüketilmemesi gerekir. 

Isırgan otu çayı günde en fazla iki fincan içilmesi yeterli olur. Isırgan otu içinde hassasiyet özelliği fazla olduğu için kişide rahatsızlık oluşturabilir. İshal, mide bulantısı, terleme, ciltte alerji ve vücutta kaşıntı yapabilir. Bu durum ciddi sağlık sorunu oluşturabilir. Görülen yan etkiden kurtulmak için bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Doktora gidilmelidir.

Isırgan otun faydaları

lsırgan otu doğal bitki olduğu için sağlığa çok faydalıdır. İdrar sökücü özelliğe sahiptir. Kabızlığı önler ve dışkılamayı rahatlatır. Saç sağlığı için çok faydalıdır. Isırgan otun bitki çayı olarak tüketilmesi zayıflamayı sağlar. Isırgan otun içinde yüksek miktarda demir ve kalsiyum olduğu için vücut gelişimini sağlar. Anemi tedavisi için faydalı olur ve iyileşmeyi sağlar. Doktor tarafından önerilen sağlıklı bitki arasındadır. Sindirim sistemini olması gerektiği gibi çalıştırır. Grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Solunum yolunu açar. Sindirimi düzenler ve düzenli çalışmasını sağlar. Böbreği temizler. İdrar enfeksiyonuna iyi gelir. Bağırsak içindeki enfeksiyon, virüs, bakterinin düşmesini sağlar. Sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Cilt kuruluğunu önler. Saç kökünü besler ve uzamasını sağlar. Tırnak kırılmasına iyi gelir. Yüksek kolesterolü düşürür. Şeker hastasının şeker oranını dengede tutar.
]]>
Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi-nasil-yapilir.html Mon, 12 Nov 2018 05:08:54 +0000 Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır, Isırgan otu histamin maddesinden yana oldukça zengin bir ottur. Histamin, vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli bir rol oynayan uyku ve cinsel hayatı düzene sokan bir maddedir. Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır, Isırgan otu histamin maddesinden yana oldukça zengin bir ottur. Histamin, vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli bir rol oynayan uyku ve cinsel hayatı düzene sokan bir maddedir. Histaminin fazla miktarda tüketimi kılcal damarlarda genişlemeye mide ve tükürük salgılarının artmasına neden olur. Isırgan otu çayı histamin özelliği itibari ile günde 1 fincandan fazla tüketilmemesi gereken bir çaydır. A,C ve D vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ısırgan otu çayı özellikle romatizmal hastalıkların tedavisi için en etkili çaylardan bir tanesidir. Vücuttaki kanı temizleyerek kansızlığın giderilmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır

Saç ve deriye canlılık parlaklık ve esneklik veren ısırgan otu çayı özellikle bahar aylarındaki halsizlik, yorgunluk ve enerji düşüklüğünün en iyi ve bitkisel çözümlerinden biridir. Isırgan otu çayı ödem attırma ve idrar çözücü özelliği ile  boşaltım sistemi sıkıntılarının giderilmesinde etkin rol oynar.

Isırgan otunun hem kök, hem tohum hem de yaprak kısımlarından ısırgan otu çayı hazırlanabilir. Bitkinin kök, tohum ve yaprak kısımları çok değerli olup üçünden de aynı etkiyi almanız mümkündür. 

Bitkiler çay olarak tüketilmek istendiğinde hemen aklımız normal çaya kayıp sürekli kaynatarak bir dem alınması yoluna gidilir. Fakat çayın sürekli kaynatılması içindeki etken maddeleri yok ettiğinden ısırgan otu çayı kaynadıktan sonra kendi halinde ocağın altı kapalı iken demlenmeye bırakılmalıdır.

 • Isırgan otu çayı yapmak için kurutulmuş ısırgan otu kullanacaksanız 1 tatlı kaşığı ısırgan otu kaynatılmış bir bardak sıcak suya ilave edilir ve 5 dakika kadar beklendikten sonra tüketilir.
 • Isırgan otu çayı için taze yaprak ve kök kullanacaksanız soğuk su ile birlikte kaynatıp, kaynama noktasından sonra altını kapatarak demlenmeye bırakmalısınız.
 • Isırgan otu çayı için tohum kısımlarını tercih edecekseniz tohumları mutlaka bir havanda dövmeniz etken maddenin açığa çıkmasını sağlar. Havanda dövülen bir tatlı kaşığı ısırgan otu tohumu soğuk suya eklenip kaynatılır ve süzdürüldükten sonra dilerseniz içine limon sıkarak tüketebilirsiniz.

    

]]>
Isırgan Otu Nasıl Pişirilir https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-nasil-pisirilir.html Mon, 12 Nov 2018 11:49:37 +0000 Isırgan Otu Nasıl Pişirilir, Şifa kaynağı ve faydalı bir bitki olan ısırgan otu çok değişik şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Dilerseniz kavurarak, dilerseniz yemeğini yaparak yada çorbasını yaparak ısırgan o Isırgan Otu Nasıl Pişirilir, Şifa kaynağı ve faydalı bir bitki olan ısırgan otu çok değişik şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Dilerseniz kavurarak, dilerseniz yemeğini yaparak yada çorbasını yaparak ısırgan otunu çok değişik biçimlerde pişirebilirsiniz. Isırgan otunu pişirirken dikkat etmeniz gereken tek şey temizlerken cildinizin tahriş olmaması için gereken özeni göstermenizdir. Çünkü bitkinin üzerinde bulunan minik tüyler ciltle temas ettiği zaman, kimyasal bir madde salgılayarak cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. 

Isırgan otu nasıl pişirilir sorusunun en lezzetli cevabı ise yemek olarak tüketilmesi olacaktır. Oldukça lezzetli ve faydalı bir yemek olan ısırgan otu yemeği özellikle bahar aylarında sofralarınızda mutlaka yer vermeniz gereken lezzetlerden biri. Ayrıca pişirdiğiniz ısırgan otunu soğuk olarak da tüketebiliyor olmanız lezzetini daha da artırıyor. Isırgan otunun yaz aylarından önce tezgahlardaki yerini almasının sebebi hem enerji ve canlılık verme özelliğinden hem de iyi bir detox gıdası olmasından kaynaklanıyor.

Isırgan otu nasıl pişirilir ve malzemeler nelerdir

 • 1 bağ ısırgan otu
 • 1 adet yemeklik kuru soğan
 • 1,5 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası
 • 1 kase sıcak su
 • 1 yemek kaşığı kalın bulgur
 • 1 yemek kaşığı pirinç 
 • Tuz

Üzeri için,

 • 1 kase süzme yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz  

Isırgan otu yapılışı

Isırgan otunu güzelce temizledikten sonra ıspanak doğradığınız gibi güzelce doğrayın. Isırgan otunu pişireceğiniz tencereye soğanı küp küp doğradıktan sonra sıvı yağ ile soteleyin ve ardından salçayı ilave edin. Salçanın kokusu çıktıktan sonra yıkamış olduğunuz ısırgan otlarını tencerenize ilave edin. Ve bir kaç kez karıştırın. Isırgan otu gibi besin içeriği fazla olan sebzelere çok fazla su koymak doğru değil. Isırgan otu kendi suyunu salan bir bitki olduğundan kısık ateşte bir süre sonra zaten sulanacaktır. Ama su miktarı yeterli değilse bir miktar sıcak su ilave edebilirsiniz. Yıkamış olduğunuz pirinç ve bulguru da ekleyerek tuzunu atın ve en kısık ateşte pişmeye bırakın. Pirinç ve bulgurlar yumuşadıktan sonra altını kapatıp sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Isırgan Otunun Sivilcelere Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-sivilcelere-faydalari.html Mon, 12 Nov 2018 21:27:36 +0000 Isırgan otunun sivilcelere faydaları, Sivilce özellikle ergenlik çağlarında her gencin karşı karşıya kaldığı sorunlardan bir tanesidir. Sabah uyandığında her gün yeni bir sürpriz ile karşılaşan gençler, bu sivilcele Isırgan otunun sivilcelere faydaları, Sivilce özellikle ergenlik çağlarında her gencin karşı karşıya kaldığı sorunlardan bir tanesidir. Sabah uyandığında her gün yeni bir sürpriz ile karşılaşan gençler, bu sivilcelerden hiç bir zaman kurtulmanın mümkün olmadığını düşünebilirler. Bazen ergenlik çağı atlatılmış olsa bile bazı karaciğer yada cilt sorunlarına bağlı olarak akneler oluşmaya devam edebilir. Fakat bunun için umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Günümüzde pek çok tedavi yöntemi ile hem sivilce hem de sivilce sonrasında oluşan izlerden tamamen kurtulmak mümkündür. Ayrıca hiç bu yollara dahi başvurmadan ısırgan otunu da kullanarak sivilcelerinizi tedavi ettirebilirsiniz. Isırgan otu bu yönüyle sihirli bir bitkidir.

Isırgan otunun sivilcelere faydaları nelerdir

Bazı sivilceler iltihaplı olarak meydana gelir ve bu sivilceler başlarını tam olarak çıkartamadığı için hemen iz bırakır. Oysaki ısırgan bitkisi çok güçlü bir antibiyotiktir. Bu nedenle sivilcelerin oluşumu ve çabuk kurumasına katkı sağlar. Bunun için demleyerek hazırlanacak ısırgan çayının ılık halde iken tüketilmesi tavsiye edilir. Evde kolaylıkla hazırlayacağınız ısırgan çayını günde birkaç defa tüketmenizde her hangi bir mahsur bulunmamaktadır. Çay hazırlamak için ihtiyacınız olan ısırganı doğana kendiniz toplayabileceğiniz gibi aktardan da satın alabilirsiniz. Burada önemli olan husus çayın kaynatılarak değil özellikle demlenerek hazırlanmasıdır.

Isırgan otu ayrıca güçlü bir antioksidandır. Yani vücutta bulunan zararlı bileşenlerin idrar ya da ter bezleri aracılığıyla dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde özellikle karaciğerden kaynaklanan ve beslenme ile yakından alakalı sivilcelerin tedavisinde çok faydalıdır. Isırgan otunun sivilcelere faydalarının yanı sıra bazı cilt hastalıkları örneğin egzamada da etkili olduğu ispatlanmıştır.
]]>
Isırgan Otu Çayı Saç Dökülmesi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi-sac-dokulmesi.html Tue, 13 Nov 2018 20:58:33 +0000 Isırgan otu çayı saç dökülmesi, Isırgan otu Mayıs-Haziran aylarında çiçek açan ve yıl boyunca yetişen bir bitki türüdür. Çıplak elle ısırgan otuna dokunulduğunda yanmaya ve kaşıntıya sebep olur. Bu nedenle ısırgan ot Isırgan otu çayı saç dökülmesi, Isırgan otu Mayıs-Haziran aylarında çiçek açan ve yıl boyunca yetişen bir bitki türüdür. Çıplak elle ısırgan otuna dokunulduğunda yanmaya ve kaşıntıya sebep olur. Bu nedenle ısırgan otunu toplarken mutlaka kalın eldiven kullanılması gerekir. Isırgan otunun saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydaya sahip değerli bir bitkidir. Isırgan otu ve çayı hem saç tellerini güçlendirir hemde saç dökülmelerini gözle görülür derecede azaltır. 

Ayrıca ısırgan otu çayının saç kaybının önlenmesinin dışında kafa derisini de güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Isırgan otu silis ve kükürt bakımından zengin bir bitki olduğu içinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca ısırgan otu çayı çeşitli nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesine ve yeni çıkan saçların sağlığını koruyarak tekrar dökülmesine engel olur.

Isırgan otu çayının hazırlanışı

Isırgan otu çayını hazırlamak için bir demet ısırgan otunu soğuk suda yıkayarak üzerindeki tozlardan temizlenir. Daha sonra bir litre kadar kaynar suda ortalama beş dakika derlenmesi için bekletilir. Daha sonra hazırladığımız ısırgan otu çayını sürerek ılınması beklenir. Hazırladığınız bu çaydan günde 2-3 fincan içerek saç dökülmesi probleminden kurtuluruz. Aynı şekilde ısırgan otu tohumunu da çay gibi demleyerek saç dökülmesini önlemek için kullanabiliriz.
]]>
Isırgan Otu Hemoroid https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-hemoroid.html Wed, 14 Nov 2018 19:44:30 +0000 Isırgan Otu Hemoroid, Isırgan otu doğal bir bitkidir. Doğada kendiliğinden yetişir. Elle tutulduğu zaman ağrı ve kaşıntı oluşturur. Hemoroid rahatsızlığı basur olarak bilinir. Isırgan otu hemoroid tedavisine faydalı olur. H Isırgan Otu Hemoroid, Isırgan otu doğal bir bitkidir. Doğada kendiliğinden yetişir. Elle tutulduğu zaman ağrı ve kaşıntı oluşturur. Hemoroid rahatsızlığı basur olarak bilinir. Isırgan otu hemoroid tedavisine faydalı olur. Hemoroid kişinin makat bölgesinde toplardamarın şişmesi ve genişleyerek dışarı sarkmasıyla oluşur. Hemoroid iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılır. Isırgan otu basur sorununa etkili olur. 

Isırgan otu hemoroid doktor tarafından sağlık için faydalı önerisi sağlanmıştır. Kişi ısıgan otu kürü için doktor muayenesi ile kür uygulaması yapılmalıdır  Isırgan otu kürü hazırlanarak hemoroid üzerine konur ve zamanla ağrının geçtiği görülür. Oluşan şişliğin inmesini sağlar. Isırgan otu kür işlemi haftada en az 3 kere yapılmalıdır. 1 aya kadar basurda iyileşme görülecektir. Makat bölgesine koyulan ısırgan otu kürü hemoroid hastalığın iyileşmesine yardımcı olacaktır. 

Isırgan otu hemoroid kürün hazırlanışı

Derin tencere içine bir tutam ısırgan otu koyulur ve üzerine soğuk su aktarılır. Su ısırgan otunun üzerine çıktımı ateşe koyulur. Kaynayan ısırgan otu iyice yumuşayana kadar haşlanır. Haşlanan ısırgan otun dikenli yüzeyi de gitmiş olacaktır. Süzgeçte süzülür. Kür ılık olana kadar 20 dakika bekledikten sonra soğuk suya tutulur. Haşlanan ısırgan otu dağılmaya ve parçalanmaya başlar. Elle sıkılır tülbent yada peçe içine kür koyulup sarılır. Makat arasına yerleştirilir. Kişi uzanarak bu işlemi haftada 3 kez gerçekleştirilir. Kür işleminden sonra makat bölgesi ılık su ile yıkanır. Her işlemden sonra makat bölgesi mutlaka ılık su ile yıkanır. Kısa zamanda ısırgan otu kürün faydası görülür.
]]>
Isırgan Otu Kavurması https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-kavurmasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:57:54 +0000 Isırgan otu kavurması, sağlığımıza sayısız fayda sağlayan bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan ısırgan, tıp alanında da kullanılmaktadır. Böbrek ve mesane taşlarının oluşumunu engellemede, çeşitli deri hastalıklar Isırgan otu kavurması, sağlığımıza sayısız fayda sağlayan bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan ısırgan, tıp alanında da kullanılmaktadır. Böbrek ve mesane taşlarının oluşumunu engellemede, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde, dolaşım sistemi rahatsızlıklarında, kan yapıcı özelliği ile kansızlığın giderilmesinde ve kan hastalıklarında, kabızlığın giderilmesinde, vücutta oluşan ödemin giderilmesinde, soğuk algınlığı tedavisinde, cilt güzelliğinde, romatizmal hastalıkların tedavisinde ve ağrıların giderilmesinde, gut hastalığında, saç sağlığında, idrar yolu enfeksiyonlarında, alerjik hastalıklarda kanser gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde ve daha sayabileceğimiz pek çok rahatsızlıkta ısırgan otundan faydalanılmaktadır. Çay olarak tüketilebilen, tohumlarından faydalanılan ısırgan otu yemek olarak da tüketilebilmektedir ve oldukça da lezzetlidir. Böreği, yumurtalı kavurması, ekşili haşlaması, pirinçli yada bulgurlusu yapılan ısırgan otu sadece soğan ile kavrularak bile inanılmaz lezzetli bir ana yemek olabiliyor. 

Isırgan otu kavurması için gereken malzemeler
 • 2 bağ ısırgan otu,
 • 5-6 adet orta boy kuru soğan,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası,
 • Bir tutam tuz
Isırgan otu kavurması yapılışı

Öncelikle ısırgan otlarını tertemiz yıkıyoruz. Yıkarken ve doğrarken kaşınmamak için dilerseniz eldiven kullanabilirsiniz. Yıkadığımız ısırgan otlarının saplarını kesiyor ve suyu süzülsün diye bir süzek içine alıp bekletiyoruz. Suyu süzülen ve ince ince doğradığımız ısırgan otunu soğan kavrulunca eklemek üzere kenarda bekletiyoruz. Bu arada kuru soğanların kabuklarını soyuyor ve yemeklik olarak doğrayarak, yemeği pişireceğimiz tencerenin içine alıyoruz. İçine sıvı yağı ekleyerek ocağın altını açıyoruz. Soğanlar kavrulup rengi değişince biber salçasını ekliyor ve salçanın kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Kavrulan soğan ve salçanın içine ince ince doğradığımız ısırgan otlarını karıştırarak ekliyoruz. Isırgan otu pişerken saldığı suyu çekene kadar kavurmaya devam ediyor ve ardından ocağı kapatıyoruz. Yemeğimiz artık servise hazır, dilerseniz yanına yoğurt koyarak servis edebilirsiniz.
]]>
Isırgan Otu Nasıl Demlenir https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-nasil-demlenir.html Thu, 15 Nov 2018 12:07:59 +0000 Isırgan otu nasıl demlenir, Neredeyse tüm bitkilerden hazırlanan çayların demleme şekli birbirine çok benzer. Bitki çayları özellikle son yıllarda hayatımızın epey içerisindedir. Hemen hemen herkesin mutfağında en az ü Isırgan otu nasıl demlenir, Neredeyse tüm bitkilerden hazırlanan çayların demleme şekli birbirine çok benzer. Bitki çayları özellikle son yıllarda hayatımızın epey içerisindedir. Hemen hemen herkesin mutfağında en az üç çeşit bitkiye rast gelmek mümkündür. Bu durumun en temel sebebi ülkemizde ve dünya da doğada bulunan şifa kaynaklarına yönelimin artması yatar. 

Aslında tüm hastalıların şifasının öncelikle modern tıpta aranması gerçeğin akıldan çıkartmamak gerekir. Eğer doktor tarafından reçete edilen ilaçlara karşı bir zararı yoksa alternatif tıbbın da sunduğu nimetlerden sonuna kadar gidilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Bu konuda özellikle ısırgan tam bir şifa deposudur. Hem yemeği hem çorbası yapılan ısırganın ayrıca çayı da demlenerek tüketilebilir. Hatta çayını sürekli içmeyi alışkanlık haline getirmek başta kanser olmak üzere çoğu hastalığın da oluşumunu engeller. Isırgan otu çayından beklenilen faydanın görülebilmesi doğru şekilde hazırlanması gerekir. 

Isırgan otu çayı nasıl demlenir

Isırgan otu çayını demlemek için hem taze hem de kuru ısırgan otu kullanabilirsiniz. Fakat taze ısırgan otunun etkilerinin daha fazla olması sebebiyle yan etkilerine dikkat ederek tüketmek gerekir. Çünkü içerisinde daha fazla vitamin vardır. 

Isırgan otu çayını ister kuru ister taze ısırgan ile yapın hiç fark etmez mutlaka demleme usulüyle hazırlamanız gerekir. Isırgan otu kaynatıldığında bazı özellikler de kaybolmaktadır. Aslında bu birçok bitki çayı için geçerli olabilecek bir kuraldır.

Çayı demlemek için içme suyunu kaynatın. Daha sonra 1-2 dakika soğumasını bekleyerek size önerilen miktarda ısırgan otunu içerisine atın. Yaklaşık olarak 8 dakika bekletin ve ardından süzerek hemen için. Eğer içmekte zorlanırsanız balla tatlandırın. Isırgan otu nasıl demlenir kuralına uyulduğunda ısırgan çayı daha fazla işe yarar.
]]>
Isırgan Otunun Cilde Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-cilde-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 19:13:54 +0000 Isırgan otunun cilde faydaları; oldukça fazladır. Yabani bir ot olan ısırgan yeşil ve dikensi bir yapıya sahiptir. Hemen hemen tüm yörelerde bulunan bu bitkinin yetişmesi için her hangi bir zahmete girmeye gerek yoktur. Doğad Isırgan otunun cilde faydaları; oldukça fazladır. Yabani bir ot olan ısırgan yeşil ve dikensi bir yapıya sahiptir. Hemen hemen tüm yörelerde bulunan bu bitkinin yetişmesi için her hangi bir zahmete girmeye gerek yoktur. Doğada bu kadar bol miktarda olan bu bitki adeta bir mucize olarak yaratılmıştır. Çağımızın en çok can alan hastalığı kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununun tedavi edilmesinde etkili olan ısırgan otunun bu faydaları yıllar önce keşfedilmiştir. Çocukluğumuzda memlekete gittiğimizde en çok horoz ve ısırgandan korkup kaçardık. Oysaki ısırgan dalaması olarak bilinen ısırganın ciltte oluşturduğu acı veren kaşıntının bile pek çok faydası bulunduğunu yıllar sonra öğrendik. Çoğu yörede tıpkı ıspanak ya da semiz otu gibi yemeği yapılarak yenilen ıspanak tam bir vitamin deposudur. Glisemik indeksi de düşük olduğu için özellikle diyet yapmak isteyenler için iyi bir yemek öğünüdür. Isırganın en faydalı olduğu yerlerden bir tanesi de cilttir. Isırgan otunun cilde faydalarının neler olduğu aşağıda açıklanmaktadır. 

Isırgan otunun cilde faydaları nelerdir
 • Isırganın en önemli özelliklerinden bir tanesi tıpkı antibiyotik gibi yaraları dezenfekte ederek kurutmasıdır. Isırgan otunun bu özelliğinden istifade edebilmek için ısırgan lapası hazırlanması gerekir. Bunun için ısırgan toplanır. Süt ve arpa unu ile toplanan ısırgan otu kısık ateşte kaynatılarak lapa haline getirilir. Elde edilen bu lapa yara ve egzama gibi cilt hastalıklarının olduğu bölgeye konulursa kısa süre içerisinde faydası görülür. Yine taze ısırgan gibi kuru ısırgan da cilt tedavisinde kullanılabilir. Kurutulmuş ısırgan ufalanıp egzamalı bölgeye konulursa egzama hafifler. 
 • Isırgan sedef hastalığının tedavisinde de kullanılır. Isırganın kökü dışındaki kısımları suda kaynatılarak lapa haline getirilip sedefli bölgelere konulursa faydalı olur. 
 • Isırgan otu sivilce tedavisinde de kullanılır. Isırgan otu demlenir ve elde edilen çay günde bir iki fincan içilirse kısa sürede sivilceler kaybolur. 
 • Isırgan güneş ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan lekelerin de tedavisinde kullanılabilir. Bunun için de ısırgandan elde edilen suyun makyaj temizleme pedi ile lekeli bölgelere sürülmesi önerilir. 
 • Çeşitli sebeplerle oluşan çıbandan kurtulmak için de ısırgandan istifade edilebilir. çıban yaralarına uygulanacak ısırganın toprak altında kalan kısımları hariç olmak üzere nohut ve ebegümeci adı verilen bitki ile ezilerek lapa haline getirilmesi gerekir. elde edilen bu karışım sürekli olarak çıban bulunan bölgeye uygulandığında çıbanın ağrı ve şiddeti azalır. 
 • Isırgan otunun cilde faydaları arasında ayrıca ciltte oluşan ve temriye adı verilen cilt hastalığı da yer almaktadır. 
]]>
Isırgan Otu Neye İyi Gelir https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-neye-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 20:19:38 +0000 Isırgan Otu Neye İyi Gelir; Ülkemizde mayıs ve ağustos aylarında çiçek açan, yaprakları tırtıklı olan ısırgan otu, geçmişten günümüze sağlık açısından halen önemini korumaktadır. Yaprakları üzerinde bulunan t Isırgan Otu Neye İyi Gelir; Ülkemizde mayıs ve ağustos aylarında çiçek açan, yaprakları tırtıklı olan ısırgan otu, geçmişten günümüze sağlık açısından halen önemini korumaktadır. Yaprakları üzerinde bulunan tüylerin içinde alerjen özelliği olan formik asit, klorofil, demir, asetilkolin,  histamin vb. bir çok içerik bulunur. Bu haliyle ısırgan otuna çıplak temas edildiğinde tüyler kırılarak içinde bulunan alerjenler vücuda temas eder, böylece vücutta alerjiye bağlı acı oluşur, kaşınma isteği artar. 

Isırgan Otunun Kansere Faydaları,

Hastalıkların oluşumunda vücutta dolaşan kanın durumu önemlidir. Kan sorunları denilince akla ilk gelen ısırgan otudur. Isırgan otu bileşikleri; kanın içinde bulunan fakat fark edilemeyen başta kanserojenler olmak üzere birçok hastalık yapıcı mikrobun yakalanarak hastalıkların oluşumunu engellemektedir. Genel görünüşünde ani yaşlanma belirtileri görülen kişilerin yıl boyunca her sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir fincan ısırgan otu çayı içtiklerinde teşhis konulamayan birçok sorunlarının giderildiği görülmüştür.

Isırgan Otunun Pankreasa Faydaları,

Isırgan otu içeriğinde bulunan flovidler karaciğer ve pankreas gibi salgı ve depolama organlarının çalışmasını düzenler. Onun bu özelliği şeker hastaları için umut olmuştur. Şeker hastalarında önemli olan kan şekeri (glikoz) dengesidir. Kan şekerinde açlık 80-110 mg/dl, tokluk 80-140 mg/dl olmalıdır.
Bunun denge de kalması için pankreastan inisülün salgılanması gerekir. Pankreas eğer yeterince uyarılmıyor ise sorun çıkar ve hasta şeker hastası olur. Isırgan otunun içeriğinde bulunan kompleks yapı pankreasın uyarılarak inisülün salgılanmasını ve şekerin normal seviyelere çekilmesini sağlar. Böylece ısırgan otu sayesinde vücut için gerekli olan enerji üretimi başlamış olur.

Isırgan Otunun Cilde Faydaları,

Isırgan otunun bir başka etki alanı saç ve cilt sağlığıdır. Yapılan araştırmalar ısırgan otu yağının, kılların çıktığı folikal yuvada ki yağlar ile benzerlikler taşıdığını göstermiştir. Bu nedenle ısırgan otunun kaynatılarak suyu ile baş yıkanması durumunda saçlı deri yağlanacak folikal gözenekler daha üretken hale gelecektir. Bu durumda her hangi bir hastalık neden ile dökülen saç var ise geri çıkacaktır. Ayrıca cilt daha bakımlı ve parlak görünecektir. 

Midesinde sorun olanlar için ısırgan otu önemli bir iksirdir. Mide şişliklerinin yok edilmesi, bağırsak sorunlarının giderilmesi ısırgan otu çayı ile mümkündür. Bunun yanında içeriğinde bulunan C vitamini ve demir ile hem hastalıklara ve halsizliğe karşı dirençli olmanızı sağlayacaktır.
]]>
Isırgan Otu Yaprağı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-yapragi.html Fri, 16 Nov 2018 03:09:17 +0000 Isırgan otu yaprağı, Isırgan otu vücuda faydaları ile bilinen oldukça ünlü bir bitkidir. Sulak yerlerde, bahçelerde ve çalı diplerinde sıkça karşılaşılan ısırgan otu yaprakları tüylü ve cildi tahriş edici özelliğe sa Isırgan otu yaprağı, Isırgan otu vücuda faydaları ile bilinen oldukça ünlü bir bitkidir. Sulak yerlerde, bahçelerde ve çalı diplerinde sıkça karşılaşılan ısırgan otu yaprakları tüylü ve cildi tahriş edici özelliğe sahip olan bir yapraktır. Isırgan otu değerlerinin tümünü yapraklarında da taşımaktadır. Tüylü yaprakları ile dokunan kişiye kaşıntı eşliğinde acı, kızarıklık ve tahriş veren ısırgan otu çeşitli doğal kimyasallarla cilde zarar vermektedir. Fakat ısırgan otu yaprağının vermiş olduğu tahriş ve zarar bile çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Isırgan otu yaprağının içerdiği bir çok değer arasında yer alan antioksidan vücutta bir çok hastalığın oluşma riskini düşürmektedir. Isırgan otu yaprağı saç bakımından tutunda cilt bakımına ve iç organ hastalıklarına bile iyi gelen bir bitkidir. Uzun yıllarca ısırgan otu üzerinde yapılan araştırmalar devrim niteliğindedir. Yapılan araştırmaların sonucunda ısırgan otunun tam bir şifa kaynağı, vitamin deposu olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle kozmetik sektöründen ilaç sektörüne kadar bir çok alanda ısırgan otu yaprakları kullanılmaktadır.

Isırgan otu yaprağı faydaları:
 • Saman nezlesi hastalığına ısırgan otu yaprağı iyi gelmektedir. Özellikle bu hastalığın tıbbi müdahalesine destek olarak ısırgan otu yaprakları haşlanarak suyu içilir. Saman nezlesi tedavisinde bu işlem oldukça etkilidir.
 • Kişide herhangi bir nedenle oluşan idrar tutukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü olarak da kullanılan ısırgan otu yaprakları idrar kanallarını temizlemektedir.
 • Isırgan otu yaprağı değerlerinde yüksek miktarda demir içermektedir. Bu nedenle kansızlık hastalıklarına iyi gelmektedir. Kan değerlerinin yükselmesine fayda sağlayan ısırgan otu yaprağı kansızlık tedavisinde etkili rol oynamaktadır.
 • Sindirim sistemine fayda sağlamaktadır. hazımsızlığı giderir ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca mide hastalıklarına karşı kişiyi korumaktadır.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında tedaviye ek destek olarak kullanılabilen ısırgan otu yaprağı iltihapların giderilmesine da fayda sağlamaktadır. Vücutta bulunan enfeksiyonları temizleyen ısırgan otu yaprağı etkili bileşenleri sayesinde ilaç niteliği taşımaktadır.
 • Sivilce oluşumlarında kullanılmaktadır. Cilt için maske olarak kullanılabilen ısırgan otu yaprağı ciltteki lekelenmeyi giderir, cilde aydınlık bir görünüm sağlar ve cildin daha taze, parlak görünmesine yardımcı olur.
]]>
Isırgan Otu İle Saç Bakımı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-ile-sac-bakimi.html Fri, 16 Nov 2018 22:19:41 +0000 Isırgan otu ile saç bakımı, saymakla bitmeyen faydaları ile bilinen, pek çok hastalıkta tedavi amacı ile kullanılan ısırgan otu saç bakımında da kullanılmaktadır. Pek çok saç bakım ürününde de kullanılan ısırgan otu sa Isırgan otu ile saç bakımı, saymakla bitmeyen faydaları ile bilinen, pek çok hastalıkta tedavi amacı ile kullanılan ısırgan otu saç bakımında da kullanılmaktadır. Pek çok saç bakım ürününde de kullanılan ısırgan otu sadece saç değil cilt bakımında da mucizevi bir etkiye sahip. Ciltte oluşan lekeler için, genç ve güzel, parlak, canlı bir cilde sahip olmak için ısırgan otundan faydalanılmaktadır. Saça hacim veren, canlandıran, parlak görünmesini sağlayan dahası dökülmelerin bile önüne geçebilen ısırgan otu, dökülen saçlarınızı da geri kazanmanız için oldukça etkili bir yoldur. Bunun için saçınızı sadece dışarıdan beslemeniz yeterli değildir, aynı zamanda ısırganı çay olarak tüketmeli ve içeriden de desteklemelisiniz. Böylece eskiden olduğu gibi mükemmel görünen saçlara kavuşmanız daha çabuk olacaktır. Isırgan otu yine saçlarımızda yaşadığımız sorunlardan olan kepek problemini, aşırı yağlanmayı, saç derisinin kuruması gibi sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Şimdi sizlerle temiz saçlarınıza uygulayabileceğiniz saçınızı canlandıran, parlamasını sağlayan, saçınızı güçlendirerek kırılmasını da engelleyen, dökülmelerin önüne geçen, saçlarınızı besleyen ısırgan otu ile saç bakım kürü tarifini ve nasıl uygulanacağını paylaşmak istiyorum.

Isırgan otu ile saç bakımı kürü

Isırgan otu kürü için ister kuru isterseniz de taze ısırgan kullanabilirsiniz. Bir tutam kuru yada taze ısırgan otunu 1 litre kadar kaynayan suya ekleyip ocağın altını kısıyor ve 4-5 dakika daha kaynatıyoruz. Dört, beş dakika daha kaynattığımız ısırgan otunu soğuması için kenara alıyoruz. Soğuduktan sonra süzerek kullanıma hazır hale getiriyoruz. Bu kürü temiz saça uygulamamız gerektiği için öncelikle saçlarımızı şampuanla yıkıyoruz. Saçlarımıza, soğuttuğumuz ısırgan otu suyunu yavaş yavaş yedirerek döküyoruz ve hafif hafif masaj yapıyoruz. Yarım saat kadar saçımızda beklettiğimiz ısırgan otu kürünü bol su ile durulayıp saçlarımızı kurutuyoruz. Bu arada bu kürü uyguladığınız günlerde ısırgan otu çayını da yapıp içerseniz, saçlarınızı içeriden de desteklemiş olur ve daha hızlı sonuç alırsınız. Bu hazırlamış olduğumuz kürü isterseniz haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz. Bu kür ile saçlarınız yine güçlenecek, saçınızdaki kepeklenme sorunu ortadan kalkacak, canlanacak, daha sağlıklı uzayacak ve dökülmeleri de durmuş olacaktır. 
]]>
Isırgan Otu Saç https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac.html Sat, 17 Nov 2018 00:48:02 +0000 Isırgan Otu Saç, Vitamin ve mineral değeri yüksek olan bitkiler grubuna ait olan ısırgan otu; saç bakımı için ideal bir seçenektir. Isırgan otunun organik kökenli doğal bir ürün niteliğinde olması saç sağlığı için son d Isırgan Otu Saç, Vitamin ve mineral değeri yüksek olan bitkiler grubuna ait olan ısırgan otu; saç bakımı için ideal bir seçenektir. Isırgan otunun organik kökenli doğal bir ürün niteliğinde olması saç sağlığı için son derece önemlidir. Taze olarak temin edilmesinin yanı sıra kuru bir şekilde de elde edilebilen ısırgan otu saç bakımına yönelik ön planda tutulan bitkiler içerisinde ilk sırada yerini alır. Saç köklerinin daha güçlü hale getirilmesi, parlaklığı ve uzamasının sağlanması için kullanılan ısırgan otu oldukça faydalı bir bitkidir. 

Besleyici yönü ile saçı güçlendiren bu bitkinin taze olarak tüketiminin yapılması da saç uzamasına fayda sağlayacaktır. Saç derisi egzama hastalığına sahipse yada kepek oluşumu mevcut ise söz konusu bu otun düzenli olarak kullanımının yapılması sorunları ortadan kaldıracaktır. 

Ayrıca saçta kaşıntı, pullanma, yıpranma ve kırık oluşumlarını ortadan kaldırır. Bu hususta ısırgan otunun uygun sağlık koşullarında muhafaza edilmesi ve saça doğru bir şekilde uygulanması önem teşkil eder. Aksi takdirde fayda yerine saç sağlığı zararına sebebiyet verir.

Isırgan otu saça nasıl uygulanır

Saç dökülmesini engelleyici bir özelliğe de sahip olan ısırgan otu belirli miktarda su içerisinde kaynatılıp soğutulmasıyla saçın her noktasına sürülür. Azami üç saat bekletildikten sonra duru su ile yıkanması gerekir. Bu şekilde haftalık düzenli periyotlarla saça uygulanan ısırgan otu istenilen düzeydeki hacimli, parlak ve canlı saçların varlığına ortam hazırlar. Bunun yanı sıra ısırgan otunun kür haline getirilip kısa bir süre saça uygulanması da oldukça yararlıdır. Isırgan otu kürünün elde edilmesine yönelik yapılması gereken tek şey yapraklarının dallarından ayıklanması ve ezme yöntemi ile birlikte çok az miktarda su eklenerek kür haline getirilmesidir. Bu kürün beş günde bir saça sürülüp yaklaşık bir saat boyunca bekletilmesi saçtaki kuruluğu giderip nem dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur. 

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken husus ısırgan otu uygulaması yapılmadan önce saçın kirinden arındırılmış olmasıdır. Temiz olmayan saça hiçbir şey şekilde uygulama yapılmaz. Yapılsa dahi saç kökü gözeneklerinin kapanmasına yol açarak saç teli dökülmelerine sebep olur. Bu uygulamanın iyi sonuç vermesi için herhangi bir katkı maddesi karıştırılmadan saf halde uygulamanın yapılması da sağlık bakımından önemlidir. Şu noktadan da bahsetmek gerekir ki ısırgan otunun alerjik reaksiyona etken olması durumunda bu durum ihmal edilmeden hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Aksi halde saç derisi tahrişine neden olarak olumsuz yönde etki yaratır.
]]>
Isırgan Otu Alerjisi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-alerjisi.html Sat, 17 Nov 2018 03:12:06 +0000 Isırgan otu alerjisi, doğada bulunan bitkiler arasında yer almaktadır. Birçok hastalığa şifa kaynağı olarak kullanılırken; gereğinden fazla tüketilmesi alerjilere sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı gereksiz düzeyde kullan Isırgan otu alerjisi, doğada bulunan bitkiler arasında yer almaktadır. Birçok hastalığa şifa kaynağı olarak kullanılırken; gereğinden fazla tüketilmesi alerjilere sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı gereksiz düzeyde kullanılmaması gerekir. Isırgan otunu taze olarak veya kurutulmuş halinin tüketilmesi ile kullanılması tavsiye edilir. Bazı kişilerin ısırgan otuna karşı alerjisi bulunabilir. Isırgan otu alerjisi çeşitli belirtilerle kendini belli etmektedir. Isırgan otu kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunların başında açık yarası bulunan kişilerin yaralarının bulunduğu bölgeye ısırgan otunu sürmemesi veya deriye temas ettirmesi gerekir. Aksi takdirde alerji oranı daha fazla yükselir.

Isırgan otu alerjisi belirtileri

Isırgan otunun vücuda temas etmesiyle birlikte deride kaşıntı meydana gelirken; bu kaşıntının ardından kızarıklık meydana gelir. Isırgan otu alerjilerinin en başında bayanlarda adet dönemlerinde değişiklik olmasına sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Gebelik döneminde ısırgan otunun kullanılmaması gerekir. Gebeliğe zarar vereceği sebebiyle kullanılmaması uygundur. Isırgan otu alerjisinde erkeklerde prostat büyümesi gibi problemlere sebebiyet verdiği belirtilir.  Kan şekerinin yükselmesi sebebiyle ısırgan otunun gereğinden fazla kullanılması diyabet hastalığına sebebiyet verir. İdrar söktürücü etkisi sebebiyle böbrek hastalarında kullanılması sıkıntı yaratır. Herhangi bir ilaç kullanımı esnasında ısırgan otu tüketilmesi başka sıkıntılara sebebiyet verir. Isırgan otu alerjisinde kan basıncı azalırken yüksek tansiyon problemi olan kişilerin kullanması halinde ilacın gerekli düzeyde etmemesine sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Gereğinden fazla tazesinin veya kurusunun kullanılması kişide aşırı terleme, deri problemleri, ishal, deride kaşıntı, mide bulanması, yarada kabarma gibi problemlere sebebiyet vererek alerji düzeyinin artmasına sebebiyet verir.
]]>
Isırgan Otu Kökü https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-koku.html Sat, 17 Nov 2018 17:00:22 +0000 Isırgan Otu Kökü, Deride batma hissi gibi bir etki yaratan ısırgan otu, yaprakları ve tohumunun yanı sıra aynı zamanda kökünden de faydalanılan bir bitkidir. Isırgan otunun en etkili kısmı ısırgan otu köküdür. Isırgan otu Isırgan Otu Kökü, Deride batma hissi gibi bir etki yaratan ısırgan otu, yaprakları ve tohumunun yanı sıra aynı zamanda kökünden de faydalanılan bir bitkidir. Isırgan otunun en etkili kısmı ısırgan otu köküdür. Isırgan otu kökü geçmiş dönemlerde alternatif tıp da birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır.

Isırgan otu kökü nasıl toplanır

Isırgan otu kökü, sonbahar mevsiminde çıkarılarak iyice temizlenir ve daha sonra hava almayan ve güneş görmeyen bir yere serilerek yada bir ipin üzerine bağlanıp asılarak kurutulduktan sonra kullanılır. Isırgan otu kökü aynı zamanda kurutulmadan taze olarak da kullanılabilir. Sağlığa oldukça faydalı olan ısırgan otu kökü aynı zamanda cilt ve saç bakımı üzerinde de oldukça etkilidir.

Isırgan otu kökü faydaları

Sonbahar mevsiminde koparılan ısırgan otu kökü yaz ve kış mevsiminde de kullanılmak için genellikle kurutulmuş olarak kullanılmaktadır. Isırgan otu genellikle şiddetli baş ağrıları ve egzamaya karşı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda böbrek hastalıklarında da kullanılan ısırgan otu kökü, kan temizleyici özelliği olması bakımından doğal ilaç olarak da kullanılmaktadır. Isırgan otu kökünün kan yapıcı özelliği pankreas üzerinde de etkilidir. Kandaki şeker oranını düşürmesi sayesinde şeker hastaları için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Böbrekler üzerinde faydaları ve dışkının yumuşamasını sağlaması sayesinde şişkinliği giderir. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinde de sık tercih edilmektedir. 

Isırgan otu kökü genellikle demlenerek çay olarak tüketilir. Bu çayın tadı bazı kişiler tarafından beğenilmez. O nedenle çayı lezzetlendirmek için içerisine papatya yada nane eklenebilir. Safra kesesi, bağırsak, akciğer, karaciğer ve dalak hastalıklarına karşı oldukça faydalı olan ısırgan otu kökü, mikroplardan kaynaklanan hastalıklara karşıda faydalıdır. Dövülmüş yada öğütülmüş ısırgan otu kökü 150 ml soğuk suyun içerisine 1 çay kaşığı ilave edilip kaynayana kadar ısıtılıp ılındıktan sonra süzülerek içildiğinde prostat hastalığına karşı oldukça etkilidir. 

Aynı zamanda bu kür idrar yolları iltihaplanmasına da iyi gelir ve vücuttaki ödemin giderilmesine yardımcı olur. Isırgan otu kökü taze olarak koparılıp temizlendikten sonra 1 litre suyun içerisinde kaynatılıp yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirilip süzüldükten sonra bu su ile banyo yapılması mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı oldukça fayda sağlar.
]]>
Isırgan Otu Tohumu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-tohumu.html Sat, 17 Nov 2018 17:22:59 +0000 Isırgan otu tohumu, yüzyıllardır kanser önleyici olarak bilinir ve bütün şifalı bitkiler arasında en güçlü yapıya sahiptir. Kan şekerini düzenler, vücuttaki kan miktarını arttırır ve kanı temizler; dolayısıyla tüm dol Isırgan otu tohumu, yüzyıllardır kanser önleyici olarak bilinir ve bütün şifalı bitkiler arasında en güçlü yapıya sahiptir. Kan şekerini düzenler, vücuttaki kan miktarını arttırır ve kanı temizler; dolayısıyla tüm dolaşım sistemini düzene sokar. Kan yapıcı etkisi vardır ve bu sayede ağır kan kaybı durumunda kullanılabilir. Kandaki zararlı organizmaları ve iltihabı temizler. Karaciğer, safra kesesi ve akciğer hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca alerjik deri döküntüleri, egzama ve sivilce gibi sorunlarla baş etme konusunda da oldukça iyidir. 

Isırgan Otu Tohumunun Faydaları
 •  Vücuttaki kan hücrelerini yeniler, kanı temizler ve arttırır.      
 •  Kandaki şeker oranını dengeler.
 •  Gaz problemini ortadan kaldırır, kabızlığa iyi gelir.
 •  İdrar yolu enfeksiyonunu temizler, idrar söktürür. 
 •  Grip, soğuk algınlığı, saman nezlesine iyi gelir. Tıkalı burunu açar. Göz.  sulanmasını giderir. Vücut direncini arttırır.
 •  Doğal bir balgam söktürücüdür, boğaz ağrılarını giderir. 
 •  İç hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 •  Emziren kadınların sütünü arttırır. Regl dönemlerini düzenler.
 •  Kepeği yok eder, saç dökülmesini durdurur, saçları güçlendirir. 
 •  Migren ağrılarına iyi gelir.
 •  Bitkinlik hissini giderir.
 •  Tüm alerjik hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.
 •  Prostat büyümesini önler.
 •  Tansiyon düşürücü etkisi vardır.
 •  Cinsel gücü arttırır.
 •  Demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.
Isırgan otu tohumu, kanser hastalarının başvurabileceği alternatif tıp yöntemlerinden birisidir. Polen ve şalgam tohumuyla karıştırılarak macun yapılıp tüketildiği taktirde erken teşhisle kanser tedavisini destekleyici etki sağlar. Kanser teşhisinde geç kalınmış olsa bile bu karışım tüketilmelidir; vücut direncini oldukça fazla arttıracaktır. Ayrıca oğul otu, kekik ve balla karıştırılıp tüketildiği taktirde her derde deva olduğu bilinir.

Isırgan otu tohumu, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde toplanabilir. Kuru ve havadar bir ortamda, gölge altında, ince bir tabaka halinde serilerek kurutulabilir. Isırgan otu tohumunun kökleri ise sonbahar bittikten sonra toplanıp kurutulmalıdır. Kurutulan bu şifalı bitki kuru ve nemsiz bir yerde saklanmalıdır. 

Isırgan Otu Tohumunun Kullanım Şekli

Kesinlikle öğütülerek tüketilmelidir. 1 tatlı kaşığı ısırgan otu tohumu pekmez, yoğurt, bal ve benzerleriyle karıştırılarak günde 2 defa olmak suretiyle tüketilebilir. 
]]>
Isırgan Otu Saç Bakımı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac-bakimi.html Sun, 18 Nov 2018 09:36:41 +0000 Isırgan Otu Saç Bakımı, Isırgan otu pek çok hastalık tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Isırgan otunun kökü ve yaprakları farklı özelliklerde kullanılması gerekmektedir. Isırgan otunun kök kısmı saç dökülmele Isırgan Otu Saç Bakımı, Isırgan otu pek çok hastalık tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Isırgan otunun kökü ve yaprakları farklı özelliklerde kullanılması gerekmektedir. Isırgan otunun kök kısmı saç dökülmelerini engellemektedir. Yavaşlatıcı özelliği bulunan doğal bitkinin yaprakları da karaciğer, kalp ve şeker hastalıklarında şifa dağıtmaktadır. Kişi saç bakımı ürünlerinde ısırgan otlu ürün seçerken kök kısmından oluşup oluşmadığına dikkat etmelidir. Adından anlaşılacağı üzere çıplak elle dokunulduğunda kızarıklık, kaşıntı oluşturmakta ve yakmaktadır. Bir eldiven yardımı ile toplanması uygun olacaktır. Saç köklerini besleyen bitki saçların gürleşmesine yardımcı olmaktadır. Saçlardaki mevsim geçişlerinde yıpranmayı azaltma etkisi olan doğal bitki saçınızın donuk görünmesini de önlemektedir. Saçları kuru taramaktan kaynaklanan kırıkları onarır, saç uçlarını düzelterek kolay uzamasını sağlar. Aynı zamanda çok yağlı saçlara sahip kişilerin saç yağ dengesini korumaktadır. 

Isırgan Otu Saça Faydası; 
 • Saçlardaki kaşıntıları alır
 • Saçların yeniden çıkmasını sağlar
 • Saç köklerini besler
 • Canlılık ve parlak görünümü sağlar
 • Saç derisini korur
 • Saç uzamasını hızlandırır
 • Saç diplerindeki iltihapları önler
Her şeyde olduğu gibi doğal bitki olan ısırgan otunda da saç bakımı için dengeli kullanmak önemlidir. Kişiye alerji yapabileceği için küçük bir yerde denenmesi uygun olacaktır.

Isırgan Otu Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı Pazardan veya marketten alınan 2 bağ ısırgan otunun eldiven yardımı ile kökleri bıçak ile kesilir. Bir cezveye koyup, üzerine 1 su bardağı kaynar su ekleyerek ocağa koyulur. Kaynayınca zaman olarak 3-4 dakika kaynatmak yeterlidir. 10-15  dakika kadar demlemeye bırakılır. Demlenmiş olan ısırgan otunun suyu bir kaşık yardımı ile bastırarak süzülür. Süzülen bitkinin suyu saç diplerine parmak uçları ile masaj yaparak uygulanması gerekmektedir. Bir kaç ay düzenli haftada bir kez kullanıldığında aradaki, farkı göreceksiniz. Saç telleri dökülmeleri azalacak, saç telleri güçlenecek ve canlı parlak görünüm olacaktır.
]]>
Isırgan Otu Saç Gürleştirme https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac-gurlestirme.html Mon, 19 Nov 2018 09:35:50 +0000 Isırgan otu saç gürleştirme, Isırgan otu saç gürleştirmek için etkili olan bir bitkidir. Isırgan otunun yapraklarından ziyade kökünün saça daha etkili olduğu söylenmektedir. Isırgan otunun saça yararlı olduğu çok es Isırgan otu saç gürleştirme, Isırgan otu saç gürleştirmek için etkili olan bir bitkidir. Isırgan otunun yapraklarından ziyade kökünün saça daha etkili olduğu söylenmektedir. Isırgan otunun saça yararlı olduğu çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. O nedenle bir çok saç kürünün içerisinde ısırgan otu kullanılmıştır.

Isırgan otu saç gürleştirmek için denenmesi gereken doğal bir bitkidir. Herkese kesinlikle fayda sağlaması beklenemez fakat bazı durumlarda birçok kişiye fayda sağladığı bilinmektedir. Saç köklerini güçlendiren saç derisindeki iltihaplara iyi geldiği bilinmektedir. Isırgan otunun doğal besin değerini kaybetmemiş olmalıdır. Satın almadan önce aktardan bununla ilgili bilgi almalısınız.

Isırgan otunun saça faydaları
 • Bazı kişilerde saçın yeniden gürleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Saç derisindeki kaşıntıyı azaltır.
 • Saç tellerini kalınlaştırır.
 • Saç köklerini besleyerek saçların gürleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Saçların canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.
 • Saçlardaki yıpranmayı azaltır.
 • Saç derisindeki kepeklenmeye iyi gelir.
 • Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Saçların güçlenmesini sağlar.
Isırgan otunun saç gürleştirme için kullanımı

Birçok üründe olduğu gibi ısırgan otunu da kullanırken fazlasını zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Ciltte tahrişin oluşması yada alerjik reaksiyonların oluşması görülebilir. Isırgan otunu kullanmadan önce ısırgan otuna alerjinizin olup olmadığını bilmeniz gereklidir. Eğer ısırgan otunda kaynaklanan bir alerjik reaksiyon ile karşılaşırsanız, ısırgan otunu kullanmayı bırakarak bir dermatoloğa görünmeniz faydalı olacaktır. 

Yaprağının kullanılması: 5-6 avuç taze yada kurumuş ısırgan otu yaprağını 5 litre kadar suyun içerisinde kaynama derecesine kadar ısıtılır. 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülür.

Kökünün kullanılması: İki avuç ısırgan otu kökü çok ince bir şekilde kıyılır. Yumuşaması için 10 saat kadar suda bekletilir. Daha sonra bu su alınıp kaynama derecesine yaklaşana kadar ısıtılır. 15 dakika demlenmesi beklenerek süzülür. Karışım banyoda saç yıkandıktan sonra saça sürülerek saç derisine masaj yapılır. 5-10 dakika beklenip sonra temiz su ile durulanır.

]]>
Isırgan Otu Zayıflama https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-zayiflama.html Mon, 19 Nov 2018 12:09:01 +0000 Isırgan otu zayıflama, doğada yer alan bitkiler arasındaki ısırgan otunun birçok hastalığa şifa olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple hangi hastalıklara iyi geldiğinin araştırılması önemlidir. Isırgan otunun birçok hastalığ Isırgan otu zayıflama, doğada yer alan bitkiler arasındaki ısırgan otunun birçok hastalığa şifa olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple hangi hastalıklara iyi geldiğinin araştırılması önemlidir. Isırgan otunun birçok hastalığa faydası bulunurken vücutta idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Demir bakımından zengin olan ısırgan otu kabızlık, kansızlık, artrit hastalıkları, iltihaplanmalar, vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, soğuk algınlığı, zayıflama gibi birçok alanda alternatif tıpta kullanılan bitkiler arasında yer alır. Isırgan otunun doğru kullanılması istenilen faydanın sağlanmasında önemlidir.

Isırgan otu zayıflama yöntemi

Isırgan otu kurusu kaynatılarak demlenmesi yerine bitkinin kurusunun kaynar suyun içerisine bir tutam bırakılması ile demlenmesi sağlanmalıdır. 10 dakika sonra demlenen ısırgan otunun posasının süzülmesi ile isteğe bağlı içerisine bir miktar bal veya limon suyu ilave edilerek tüketilmesi oldukça faydalıdır. Şimdi ısırgan otu zayıflama ile ilgili bilgiler paylaşalım.

Isırgan otu ile zayıflama

Isırgan otu tüketilerek vücutta bulunan fazla yağların giderilmesi sağlanabilir. Isırgan otunun çay olarak tüketilmesi eklem ve kas ağrılarının giderilmesine katkı sağlarken; kasların gelişmesine de oldukça faydalıdır. Ayrıca vücutta belirli bölgelerde bulunan yağlanmanın giderilmesinde oldukça fayda sağlar. Düzenli kullanılması halinde vücutta yağ birikimine engel olur. Isırgan otundan bir tutam demlenerek günlük iki bardak tüketilmesi vücutta bulunan fazla yağların vücuttan dışarı atılmasında oldukça etkilidir. Isırgan otu zayıflama yönteminde çayının tüketilmesi tek başına kilo vermeye yardımcı değildir. Bu sebepten dolayı ısırgan otunu kullanan kişilerin dikkatli ve düzenli beslenmesi önemlidir. Kişinin vücudu için gerekli besinleri tüketmesi, günlük ara ve ana öğünler ile beslenmesi zayıflama için oldukça önemlidir. Isırgan otu zayıflama yönteminde günlük kızartma ve yağlı besinler tüketilmemesi bunun yerine sağlıklı haşlanmış sebze, ızgara et ve taze meyve tüketilmesi çok önemlidir. Öğün aralarında çay içtikten sonra badem, ceviz, fındık gibi kuruyemiş tüketilmesi zayıflamanın daha hızlı olmasına katkı sağlar. Gün içerisinde vücudun aç kalmaması küçük porsiyonlar halinde altı öğün yemek yenmesi hızlı sonuç almak için önemlidir. Ayrıca ısırgan otu kullanımı esnasında günlük düzenli yürüyüşler yapılması vücutta bulunan yağların daha hızlı yakılmasına sebebiyet verir. Isırgan otunun aşırı tüketilmesi yan etki yarattığından dolayı günlük en fazla iki bardak ana öğünlerden önce tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi halde vücuda yarar yerine zarar verebilir.
]]>
Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-saca-nasil-uygulanir.html Tue, 20 Nov 2018 00:57:47 +0000 Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır, ısırgan otu dikenli bitki türüdür. Elle dokunulduğu zaman ağrı, kaşıntı ve sızıntı oluşturur. Ciddi kızarıklık meydana gelir. Kısa sürede ağrı kendiliğinden geçmeye başlar. Isırga Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır, ısırgan otu dikenli bitki türüdür. Elle dokunulduğu zaman ağrı, kaşıntı ve sızıntı oluşturur. Ciddi kızarıklık meydana gelir. Kısa sürede ağrı kendiliğinden geçmeye başlar. Isırgan otu ilkbahar ve yaz ayında yeşerir ve toplanır. Sağlık için şifalı bitki olarak bilinir. Dere kenarı, su kenarında kendiliğinden olmaya başlar. Doktor tarafından ısırgan otu kullanılması önerilmiştir. Isırgan otu yağı, bitki çayı, kozmetik ürünü kişiye faydalı olur. Isırgan otu her alanda kullanılmaya başlanmıştır. İlaç içinde, kozmetik ürün içinde ve cilt için devamlı tercih edilir. Isırgan otu özellikle saç için çok faydalı olur. Saça sağlamlık ve hassasiyet etkisi sağlar. Isırgan otu saç için iki şekilde uygulanabilir. Isırgan otu kaynatılıp uygulanır veya ısırgan otu yağı ile saça masaj yaparak uygulanır. Her iki yöntem saç için faydalı olur. 

Isırgan otu saça nasıl uygulanır Isırgan otu derin tencereye bir tutam atılır üzerine su aktarılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ılık olana kadar bekletilir. Ilık olduktan sonra ısırgan otunun suyu  saça masaj yaparak sürülür. Kafa derisinin her bölgesine ısırgan otu yedirilir. Saç dinlenmeye bırakılır. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saç temiz yıkanır. Haftada iki gün bu işlem gerçekleşir. Kişinin saçı yaklaşık 1 aya kadar saçın uzadığı görülür. Isırgan otu yağı saça masaj yaparak ve deriye yedirilerek sürülür. İster 1 gece dinlenmeye bırakılır yada isterse 2 saat dinlenmeye bırakılır ve temiz yıkanır. Kişi nasıl isterse ısırgan otu yağını öyle uygulayabilir. Saç için her yöntem faydalı olur. Isırgan otu saça uygulandıktan sonra mutlaka temiz yıkanmalıdır. Haftada bir gün ısırgan otu yağı işlemi gerçekleştirilmesi faydalı sağlar.

Isırgan otun saça faydası

Isırgan otu saç için çok faydalı bitkidir. Saçın dökülmesini önler. Saç kökünü güçlendirir. Saç köküne canlılık özelliği katar. Saç tellerini sağlamlaştırır. Saç içinde kepek oluşumunu önler. Saç bitine karşı korur. Güneşe ve zararlı ışınlara karşı saçı korur. Isırgan otun içinde kalsiyum ve demir olduğu için saçın güçlenmesini sağlar. Kırılmaya, yıpranmaya, kopmaya karşı saçı korur.
]]>
Isırgan Otu Nasıl Kullanılır https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-nasil-kullanilir.html Tue, 20 Nov 2018 06:49:03 +0000 Isırgan Otu Nasıl Kullanılır, Isırgan otu alternatif tıpta çokça kullanılan bir bitkidir. Isırgan otu çok eski zamanlardan beri tedavi amaçla kullanılan bir bitkidir. Isırgan otu bitkisinin içeriğinde histamin, pot Isırgan Otu Nasıl Kullanılır, Isırgan otu alternatif tıpta çokça kullanılan bir bitkidir. Isırgan otu çok eski zamanlardan beri tedavi amaçla kullanılan bir bitkidir. Isırgan otu bitkisinin içeriğinde histamin, potasyum, organik ve formik asit, asetilkolin, A,C ve D vitaminleri  bulunur. Isırgan otu pek çok ilacın etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Kabızlık, soğuk algınlığı, kansızlık, kan temizleme, romatizmal rahatsızlıklar, vücuttan ödem atma, idrar yolu iltihapları, egzama ve yaralı hastalıklarda kullanılan ısırgan otu pek çok derde şifa sağlamaktadır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır

Isırgan otu, taze hali ile yemeği hazırlanarak, kavurması yapılarak, çorba olarak, böreklerde iç harç malzemesi olarak kullanıldığı gibi şifa amacı ile çay şeklinde, cilt ve saç için maske şeklinde, süt veren annelerde sütü artırmak için, böbrek taşlarını düşürmek için kullanılmaktadır. 

 • İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte ısırgan otu tezgahlardaki yerini alır. Ve şifalı bir bitki olması amacı ile çeşitli pişirme yöntemleri ile tüketilir. Taze ısırgan otu harici kullanımda ise özellikle romatizma, kas ve eklem ağrılarında ağrılı bölgeye sürülerek kullanılır. Isırgan otu yapraklarının üzerinde bulunan yakıcı minik tüyler ağrılı cilt ile temasa geçerek, ağrıları dindirme özelliğine sahiptir. 
 • Kurutulmuş haldeki ısırgan otu ise, daha çok bitki çayı olarak tüketilmektedir. Isırgan otu çayı her seferinde taze olarak hazırlanmalı ve günde 1-2 fincan şeklinde tüketilmelidir. Kaynatılan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı olarak atılan ısırgan otu 5-6 dakikalık demlenme süresi ile içilmeye hazır hale gelir.
 • Yine aynı şekilde daha çok su ile hazırlanan ısırgan otu çayı saçlara solüsyon şeklinde uygulanıp friksiyon yapılarak belli bir süre bekletildiğinde kepekli deriyi nemlendirerek rahatlatır, saç ve kıl köklerini canlandırır ve güçsüz saçların kalınlaşarak çıkmasını sağlar. Ayrıca saçlarında dökülme problemi yaşayanlar belli bir süre düzenli ısırgan otu kullanımı ile bunun önüne geçebilirler.  
 • Isırgan otunun tohumlarından soğuk pres yöntemi ile elde edilen ısırgan otu yağı ise, cildin elastikiyetini v bağ dokusunu güçlendirerek gençleşme özelliği sağlamaktadır. Isırgan otu yağı ciltten kolay bir şekilde emildiğinden dolayı yüze krem şeklinde uygulanabilmektedir. Zaten pek çok kozmetik kremlerde de ısırgan otu yağından faydalanılmaktadır. Ayrıca ağrı hissettiğiniz bölgelerde de etkin bir masaj yağı olarak kullanılması mümkündür.
]]>
Isırgan Otu Tohumu Ve Bal https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-tohumu-ve-bal.html Wed, 21 Nov 2018 06:20:15 +0000 Isırgan otu tohumu ve bal, ısırgan otu oldukça faydalı olan bitkiler arasında yer alır. Isırgan otunun yaprakların taze ve kurusu tüketilirken; tohumunun da kullanıldığı belirtilmektedir. Isırgan otu tohumu kullanarak çeşitli Isırgan otu tohumu ve bal, ısırgan otu oldukça faydalı olan bitkiler arasında yer alır. Isırgan otunun yaprakların taze ve kurusu tüketilirken; tohumunun da kullanıldığı belirtilmektedir. Isırgan otu tohumu kullanarak çeşitli hastalıkların giderildiği belirtilmektedir. Özellikle cinsel problemlerin giderilmesinde son derece etkili olan ısırgan otu tohumu bal ile kullanıldığı zaman inanılmaz etkiler yaratır. Vücutta bulunan alyuvarları yenileyerek vücudun daha düzenli çalışmasını katkı sağlar. Bu sayede vücutta afrodizyak etkisi meydana getirir. Isırgan otu tohumu ve bal kullanımı oldukça faydalı iken; bal yerine pekmez, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Günlük ısırgan otu tohumu bir kaşık bal ile karıştırılarak tüketilmesi vücuttaki hastalıkların azalmasına sebebiyet verir. Şimdi ısırgan otu tohumu bal ile ilgili bilgiler den bahsedelim.

Isırgan otu tohumu ve balın faydaları

Vücutta bulunan cinsel isteksizlik problemlerinin giderilmesinde inanılmaz etkilidir. Özellikleri erkeklerin kullanması iktidarsızlık probleminin önüne geçmekte oldukça etkilidir. Bu karışımın vücutta bulunan yüksek tansiyonu düşürme etkiside vardır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği sebebiyle vücutta bulunan iltihaplanmalar ve idrar yolu hastalıklarının giderilmesinde fayda sağlar. Günlük bir kaşık tüketilmesi halinde vücuttaki kan şekerini düşürür ve vücutta ödem olmasını engeller. Ayrıca bedeni kuvvetlendirirken; uyarıcı etkisi sebebiyle vücudun savunma sisteminin hızlı çalışmasına katkı sağlar. Gaz giderici etkisi sebebiyle düzenli kullanılırsa bağırsakları temizleme özelliği çoğalır. Ayrıca soğuk algınlığı, göğüs ağrıları, göğüs de bulunan hırıltı, balgam gibi problemlerin giderilmesinde son derece etkilidir. Bayanlarda bulunan adet kanamalarının düzensizliğinin önüne geçilmesinde son derece etkili olurken; günlük tüketilmesi halinde adet düzensizliğine bağlı oluşan şişliğin giderilmesine fayda sağlar. Ayrıca safra kesesi, akciğer, karaciğer gibi hastalıkların tedavisinde de son derece etkilidir. Isırgan otu tohumu ve balın kullanımı için doktora başvurulması önemlidir. Herhangi bir hastalığı olan kişilerin ısırgan otuna karşı vücudun alerji tepki vermemesi için doktor tavsiyesiyle kullanması tavsiye edilir.
]]>
Isırgan Otu Çiğ Yenirmi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cig-yenirmi.html Wed, 21 Nov 2018 23:01:13 +0000 Isırgan Otu Çiğ Yenir mi, Isırgan otu ilkbahar aylarında çıkan bir bitki olması sebebiyle her zaman taze olarak bulmak mümkün değildir. Isırgan otu ister çiğ olarak ister pişmiş olarak tüketilebilen bir bitkidir. Is Isırgan Otu Çiğ Yenir mi, Isırgan otu ilkbahar aylarında çıkan bir bitki olması sebebiyle her zaman taze olarak bulmak mümkün değildir. Isırgan otu ister çiğ olarak ister pişmiş olarak tüketilebilen bir bitkidir. Isırgan otu faydalı içeriği sebebi ile her an el altında bulunabilmesi için kurutularak da tüketilmektedir. Pişirilmemiş ve çiğ olarak tüketilen ısırgan otu içindeki etken maddeleri taze olarak bulundurduğundan çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. 

Isırgan otu çiğ olarak nasıl tüketilir

 • Isırgan otunu çiğ olarak tüketebilmenin ilk yolu salatasını yapaktan geçer. Çiğ ısırgan otunu salata yaparak öğünlerinizde besleyici bir porsiyon olarak tüketebilirsiniz. Isırgan otunu saplarından dikkatlice ayırarak yapraklarını nar taneleri ve zeytinyağlı limonlu sos ile nefis bir salata haline dönüştürebilirsiniz. Yine aynı şekilde başka malzemeler ile yaptığınız salatanıza bir kaç dal çiğ ısırgan otu doğrayarak da tüketebilmek mümkündür.  
 • Çiğ ısırgan otunu ince ince kıyarak çorbalara ekleyip çorbanın besleyici değerini artırabilir ve görsel olarak muhteşem bir çorba kasesi hazırlayabilirsiniz.
 • Çiğ ısırgan otu ince ince kıyılıp tuz ile tatlandırılarak et yemeklerinin yanında garnitür olarak tüketilebilir.
 • Isırgan otunun kan yapıcı etkisinden faydalanmak için yıkanıp ayıklanmış ısırgan otunu bir miktar içme suyu ile mikserden geçirerek biraz da limon ekleyerek hem çok sağlıklı bir içecek yaratmış olursunuz hem de bu sihirli karışım sayesinde vücudunuzda ki ödemden kurtulmuş olursunuz.
 • Isırgan otunu güzelce temizlediğiniz takdirde çiğ olarak peynirli ve domatesli sandviçlerde bile tüketebilirsiniz.
 • Çiğ ısırgan otunu mikserden geçirip biraz zeytinyağı ile karıştırıp dip sos olarak kullanabilirsiniz.
 • Yaprakları incecik kıyılmış çiğ ısırgan otu sarımsaklı yoğurt ile karıştırılarak nefis bir ısırganlı yoğurt yapılabilir. 5 çaylarında ve akşam yemeklerinde nefis bir meze olarak tüketilebilir.
]]>
Isırgan Otu Lapası https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-lapasi.html Thu, 22 Nov 2018 04:27:54 +0000 Isırgan Otu Lapası, Bağda bahçede yetişen ısırgan otu mucizevi pek çok yararları olan bir bitki türüdür. Isırgan otu çıplak elle dokunulmayan, dokunulduğu zaman kaşındıran bir yapısı vardır. Isırgan otunun pek çok h Isırgan Otu Lapası, Bağda bahçede yetişen ısırgan otu mucizevi pek çok yararları olan bir bitki türüdür. Isırgan otu çıplak elle dokunulmayan, dokunulduğu zaman kaşındıran bir yapısı vardır. Isırgan otunun pek çok hastalığa iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu hastalıklar:
 • Solunum  sistem hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Akciğer hastalıklarına
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Dalak hastalıkları
 • Mide krampları ve ülser
 • Bağırsak ülserleri

Bu hastalıkların dışında birçok hastalıklara tedavi edici olmasa bile tedaviye yardımcı ve destekleyicidir. Isırgan otu çayı, ısırgan otu lapası ve ısırgan kürü gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Isırgan otu bahar aylarında doğal ortamlarda tarlalarda temiz yerlerde yetişen ısırgan otu toplanarak gölgede kurutularak yıl boyu kullanılmaya hazır olarak bekletilir. Romatizmal ağrılar ve kıl dönmesi problemine ısırgan otu lapa haline getirilerek sorunlu olan bölgeye uygulanır.

Isırgan Otu Lapası Nasıl Yapılır

Isırgan otu lapası yaz aylarında taze ısırgan kış aylarında ise kurusu kullanılarak ısırgan otu lapası yapılır.

Kıl dönmesi için ısırgan otu lapası için 3-4 dal taze ısırgan otu veya 3 yemek kaşığı kuru ısırgan otunu sıcak suda 5 dakika haşlayarak lapa haline getirilir. 10-15 dakika soğumaya bırakılır. Daha sonra ince bir tülbentin içine sararak 15 dakika kadar iltihaplı bölgenin üstüne ısırgan otu lapası koyarak bekletin. Bu durum iltihap veya çıban yok olana kadar devam edilir. Ayrıca romatizma ağrıları için de Isırgan otu lapası haftada iki üç kez romatizmalı bölgeye uygulanır.

 

]]>
Isırgan Otu Yetiştiriciliği https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-yetistiriciligi.html Fri, 23 Nov 2018 02:19:42 +0000 Isırgan Otu Yetiştiriciliği, Dünyanın tüm ılıman bölgelerine yayılmış bir bitki türüdür. Yaprakları yeşil, kenarları dişli ve ovaldir. Isırgan otunun 5 türü ülkemizde toprağı nemli olan kırlarda, yol, tarla kenarlar Isırgan Otu Yetiştiriciliği, Dünyanın tüm ılıman bölgelerine yayılmış bir bitki türüdür. Yaprakları yeşil, kenarları dişli ve ovaldir. Isırgan otunun 5 türü ülkemizde toprağı nemli olan kırlarda, yol, tarla kenarlarında, bahçe ve duvar diplerinde sıkça görülür. Boyları 1 metreye kadar uzar. Kuşkusuz bir çoğumuz ısırgan otuna dokunmuş acısını, kaşıntısını yaşamışızdır. Ayriyeten yemeğini, kaynatıp suyunu farklı alanlarda kullanmışızdır. 

Isırgan Otu Yetiştiriciliği: Isırgan otu bilindiği gibi  yabani bir ottur. Her türlü şartta, nemli bir çok ortamda kolaylıkla çıkar ve büyür. Isırgan otu dikim yapılacak olan bölgenin nemli ve sulu olmasına dikkat etmelidir. Dikim yapma zamanı Haziran, Eylül ve Ekim aylarında yapılmaktadır. Ekimi yapılan ısırgan otunun, tekrar ekim yapmaya gerek kalmadan her yıl ürün alınmaktadır. Isırgan otu, küçük ısırgan ve büyük ısırgan otu olarak iki şekilde tanımlanır. Isırgan otu yayılmacı bir şekilde yetiştiği için, dikimi büyük aralıklı olmalıdır. Asmalarda olduğu gibi, fide yanlarına sırıklar dikilerek sarılarak büyümesi sağlanmalıdır. Isırgan otu yetiştiriciliği, kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken hususlar uyulmalıdır. Dikim zamanına ve gübreleme işlemlerine dikkat etmek gerekir.

Isırgan otu demir bakımından ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Isırgan otu kanser hastalığına ve daha bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Tıp, ilaç sanayi ve kozmetik alanlarında kullanılmaktadır. Tohumu, kurutulmuşu ve taze haliyle bir çok yerde kullanılır. Ege bölgesinde yemeği çok meşhurdur. Dolması, kavurması yapılır. Kremi, şampuanı, çayı kullanılmaktadır.   
]]>
Isırgan Otu Kapsülü https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-kapsulu.html Sat, 24 Nov 2018 01:59:40 +0000 Isırgan otu kapsülü, Isırgan otu bitkisinden elde edilen ısırgan otu kapsülü tamamen doğal bir şekilde üretilmektedir. Isırgan otu bitkisinin faydaları uzun yıllardır araştırılmakta ve olumlu sonuçları her fırsatta açık Isırgan otu kapsülü, Isırgan otu bitkisinden elde edilen ısırgan otu kapsülü tamamen doğal bir şekilde üretilmektedir. Isırgan otu bitkisinin faydaları uzun yıllardır araştırılmakta ve olumlu sonuçları her fırsatta açıklanmıştır. Yakıcı doğal bir asit yapraklarında bulunan ve dokunulduğunda tahriş edici özelliği bulunan ısırgan otunun içeriğinde bulunan antioksidan ve daha bir çok değer insan sağlığı için çok büyük etkilere sahiptir. Fakat ısırgan otu sadece ilk bahar sonunda yeşillenmeye başlar ve sonbahar ortalarında hava koşulları nedeni ile kaybolur.

Isırgan otu kapsülü kullanımı

Isırgan otundan üretilen bu kapsül gün içerisinde düzenli saatlerde 3 kez kullanılmaktadır. Her kullanımda sadece 1 tablet almak gereklidir. Doz aşımı veya düzensiz kullanmak kapsülün etkilerinin gecikmesine neden olmaktadır. Bu nedenle düzenli kullanılmasında fayda vardır.

Isırgan otu kapsülü faydaları
 • Vücutta kan değerlerinin yükselmesine fayda sağlar. Kansızlık yani anemi hastalarının kullanması tavsiye edilir. Kansızlık tedavisine ek olarak ve tedaviyi desteklemek adına ısırgan otu kapsülü tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu kapsül kanın temizlenmesinde de etkilidir.
 • Vücutta kanser oluşma ihtimallerini en düşük ihtimallerde kalmasını sağlar.
 • Kalp sorunları nedeni ile özellikle ayaklarda görülen ödem ve şişliğin iyileşmesini sağlar. 
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan ısırgan otu kapsülü idrar yollarını temizler.
Vücutta zararlı bakteri ve virüslerin oluşmasına engel olur. Vücuda herhangi bir yoldan giriş yapan zararlı bakterileri ve mikropları ısırgan otu Kapsülünün vücuda sağladığı ve içeriğinde bulundurduğu değerler ile yok etmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Isırgan otu kapsülünü dikkatli ve bilinçli kullanmak gerekir. 

Taze ısırgan otunun hiçbir yan etkisini rastlanmamıştır. Fakat ısırgan otu kapsülü hamilelik döneminde olanlar için, emziren anneler için ve 16 yaş altı bireyler için kullanımı uygun değildir. Çeşitli hastalıklara sahip olanlar ise mutlaka doktora bilgi vererek ısırgan otu kapsülü kullanmaları gereklidir.
]]>
Rüyada Isırgan Otu Görmek https://www.isirganotu.net/ruyada-isirgan-otu-gormek.html Sat, 24 Nov 2018 16:08:04 +0000 Rüyada ısırgan otu görmek, Üzücü bir haber yada laf olarak yorumlanmaktadır. Senelerdir yaşanan dertlerin çekilen acıların sonrasında düzenli bir yaşantının olacağı gözüyle bekleyerek sonunda bu haberi en yakın birinin Rüyada ısırgan otu görmek, Üzücü bir haber yada laf olarak yorumlanmaktadır. Senelerdir yaşanan dertlerin çekilen acıların sonrasında düzenli bir yaşantının olacağı gözüyle bekleyerek sonunda bu haberi en yakın birinin vasıtasıyla alacağına delalet eder. Bu durumda rüya gören kişi çok sevinir ve hayatına neşe içinde devam eder diye yorumlanmaktadır.

Bir diğer rüya yorumcusuna göre rüyasında ısırgan otu görmek, dostluklarla başlayan bir ilişki çok kısa bir zaman içerisinde üzücü ve çok acı verici şekilde biteceğine yorumlanmaktadır. Bir diğer rüya yorumcusuna göre de rüyasında ısırgan otu gören kişi çok hızlı bir şekilde feraha çıkarak iyiliklerle karşılaşacağı manasını taşımaktadır. Bir diğer tabircinin yorumu ise rüyasında ısırgan otu görmek, Kötü yola düşmüş çok tehlikeli bir kadınla gönül ilişkisini yaşayacağına ve bu durumdan büyük zararlar görerek ayrılacağına diye yorumlamaktadır.

Rüyasında ısırgan otu yıkamak, rüyayı gören kişi disiplinli çalışmalar ve ürettiği eğitim projeleri sayesinde toplum tarafından takdir edilen kişi ve üretim yaptığı ürünler sayesinde eğitici olarak çok takdir toplayacak manasındadır. Bu sayede çok yüksek mevkilere geleceğine yorumlanmaktadır.

Rüyasında ısırgan otu satın almak, bu rüyayı gören kişi kendi iş hayatında ve günlük hayatında verdiği acil ve kesin olarak düşündüğü şeylerin, kararların hatalı olduğunu görecek ve çok üzüleceğine yorumlanmaktadır.

Rüyada ısırgan otu satmak, sosyal çevresi oldukça geniş olan bir kişiyle büyük bir sorun yaşayarak,  hayırlı sonuçlara kapı açacağına ve rüya gören kişinin çok zengin bir iş adamı olacağına diye tabir edilmektedir. Bir başka yorumcuya göre de rüyayı gören kişi İş hayatında yaptığı hataların kısa zamanda fark edip, doğru yolu bularak çok başarılı olacağı manası taşır.

Rüyada ısırgan otu ile salata yapmak, rüya gören kişinin evine düşkün olacağına bu nedenle eşi tarafından çok sevileceğine çocukları olacağına ve eşler arasında sadakat ve saygı dolu bir hayat geçireceğine ve kimselere muhtaç olmadan mutlu mesut bir ömür geçireceğine delalet eder. Bir başka yorumcuda şu şekilde ifade eder. Bir kişi ile tanışarak onunla karşılıklı olarak bir duygu seli olacağına karşılıklı olarak eğlenceli bir mekanda romantik bir yemek yeneceğine ve evlilik kararı alacağına diye tabir edilmektedir.

Rüyada ısırgan otu ayıklamak, rüyayı gören kişinin,  kendi işinin olacağına ve bu sayede üstün başarı kaydederek, başarılı günler geçireceğine ve bu sayede yaşantısındaki sıkıntıların tamamen biteceği ve topluma fayda sağlayacağına rivayet eder.

Rüyada ısırgan otu yemek, bu rüyayı gören yaşadığı günlük hayatında çok etkilendiği birinin duygularına karşılıksız kalmayacağına ve çok özel günler geçireceğine delalet eder.

]]>
Isırgan Otunun Hemoroide Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-hemoroide-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 11:55:29 +0000 Isırgan otunun hemoroide faydaları, Hemoroid rahatsızlığı halk dilinde basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid daha çok toplar damarların şişerek ve genişlemesi sonucu dışarı sarkması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır.  Isırgan otunun hemoroide faydaları, Hemoroid rahatsızlığı halk dilinde basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid daha çok toplar damarların şişerek ve genişlemesi sonucu dışarı sarkması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. 

Dış (external) ve iç (internal) olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid genellikle kişiye fazla kaşıntı ve ağrıya neden olmadığından çok fazla rahatsızlık vermez. Eğer ileri evrelerde değilse sadece aralıklarla rektal kanama olarak belirti verir. Şikayetlerin çoğunluğu dış hemoroid kaynaklıdır. Çünkü genellikle kanama, ağrı, yanma ve hassasiyet ile kendini gösterir. 

Isırgan otunun hemoroide faydalarına geçmeden hemen önce bu hastalığa neden olan faktörleri de belirletelim. Başlıca nedenleri; kabızlık ve ishal gibi nedenlerden düzensiz tuvalet alışkanlığı, genetiksel, hareketsiz yaşam, obezite ve şişmanlık, yaşlanma, düşük lifli gıdalar ile beslenme, hamilelik gibi durumlar sonucu kişide hemoroid rahatsızlığı görülebilir.

Isırgan otunun hemoroide faydalarını görebilmek için öncelikle ısırgan otu kürü hazırlamak gerekmektedir. Isırgan otu, kendiliğinden doğada yetişebilen bir bitki olmakla, aktarlarda kurutulmuş olarak da kolaylıkla bulunmaktadır. Çıplak elle ısırgan otuna dokunulduğunda veya tutulduğunda kaşındıran bir bitki olmasına rağmen mucizevi şekilde sağlığa yararları bulunmaktadır. Genel yararlarının dışında ısırgan otunun hemoroide faydalarının başında etkili bir ağrı kesici oluşu ve mikroorganizmaların yayılmasını engelleyici özelliği gelmektedir. 

Isırgan otu kürü hazırlanışı oldukça basittir. Bir avuç ısırgan otunun üzeri kapanıncaya kadar su eklenir ve orta ateşte lapa haline gelinceye kadar haşlanır. Isırgan kürü ılık hale gelene kadar bekletilir ve basur olan kısma yerleştirilir. Makatta 10-15 dakika bekletilir. Haftada 2-3 kez tekrar edilmesinde fayda vardır ve daha ilk uygulamada etkisini göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ısırgan otunun taze olmasıdır.
]]>
Isırgan Otuyla Saç Bakımı https://www.isirganotu.net/isirgan-otuyla-sac-bakimi.html Mon, 26 Nov 2018 07:50:24 +0000 Isırgan otuyla saç bakımı, Isırgan otunun saç üzerindeki faydaları yapılan araştırmalarca gözler önüne serilmiştir. Isırgan otu bir çok kozmetik ürünü ve şampuanların içinde yer almaya başlamıştır. Halk tarafından Isırgan otuyla saç bakımı, Isırgan otunun saç üzerindeki faydaları yapılan araştırmalarca gözler önüne serilmiştir. Isırgan otu bir çok kozmetik ürünü ve şampuanların içinde yer almaya başlamıştır. Halk tarafından da büyük bir ilgi ile karşılanan ısırgan otunun saç üzerindeki faydaları bir çok kişinin saç sağlığı için bu bitkiye yönelmelerini sağlamıştır. Bu nedenle saç ürünlerinin bir çok çeşidinde ısırgan otlu yazısıyla karşılaşmak mümkün. 

Isırgan otuyla saç bakımı bir çok şekilde yapılabilmektedir. Fakat en doğal yöntem ısırgan otu ile evde kendinizin hazırlayacağı saç maskeleridir. Isırgan otuyla saç bakımı yapıldığında saçlarda parlaklık, doğal bir ışıltı, yumuşaklık ve ipeksi bir görünün anında elde edilmektedir. Isırgan otuyla saç bakımı oldukça pratik bir yöntemdir. Zaman almadan bir kaç dakikada hazırlayabileceğiniz bir yöntemdir. Özellikle saç dökülmesi problemi yaşayanlar ve saçlarında cansızlık hissedenlerin mutlaka ısırgan otuyla saç bakımı yapmasını tavsiye ediyoruz.

Isırgan otuyla saç bakımı maskesi için gerekli malzemeler
 • 300 gram kadar ısırgan otu yaprakları
 • 1 litre kadar su
Isırgan otuyla saç bakımı maskesi hazırlanışı 

Öncelikle bir tencere içerisine ısırgan otu yapraklarını koyarak üzerine su ilave edin. Daha sonra ocağın altını açın. Yaklaşık 15 dakika kadar suyu kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı bir şekilde kaynatmaya devam edin. Suyun rengi tamamen değişip yeşilimsi bir renk alınca ocağın altını kapatın ve yine tencerenin kapağını açmadan iyice demlenmeye bırakın. Bu işlem ısırgan otu yapraklarının bileşenlerinde bulunan tüm değerleri suyun içine vermesi için gereklidir. Isırgan otu suyu ılık bir hal aldığında tüm saç tellerine ve saç derisine bu suyu yayın. Yaklaşık 25 dakika saç diplerine ara ara parmak uçlarınızla masaj yapın. Süre dolunca ılık suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz.
]]>
Isırgan Otu Saç Dökülmesi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac-dokulmesi.html Mon, 26 Nov 2018 14:32:39 +0000 Isırgan otu saç dökülmesi, kadınların ve erkeklerin yaşadığı en büyük sorunlardan biridir saç dökülmesi, tabi ki en çok kadınlar dert eder bu sorunu. Pekte haksız sayılmazlar aslında, çünkü bir kadının güzelliğini pe Isırgan otu saç dökülmesi, kadınların ve erkeklerin yaşadığı en büyük sorunlardan biridir saç dökülmesi, tabi ki en çok kadınlar dert eder bu sorunu. Pekte haksız sayılmazlar aslında, çünkü bir kadının güzelliğini pekiştiren en önemli unsurlardan biridir canlı, parlak ve sağlıklı görünen saçlar. Bu durumda saç bakımına özen göstermeli ve onlara iyi bakmalıyız. Saç dökülmelerinin pek çok nedeni olabilmektedir, bazen strese bağlı dökülmeler yaşarız, bazen mevsim değişikliğinden, bazen kullandığımız şampuanlar, bazen genetik faktörler etkilidir ve daha sayabileceğimiz pek çok nedeni vardır saç dökülmesinin. Peki saç dökülmesini önlemek mümkün mü Evet saçların dökülmesini önlemek, saçlarımızı canlandırmak, hacim kazandırmak, sağlıkla uzamasını sağlamak, güçlendirmek ve kırılmaları önlemek, kepeksiz, yağsız saçlara kavuşmak mümkün. Hatta kaybettiğiniz dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkması bile ısırgan otu ile yapılan saç bakım uygulamasında mümkündür. 

Isırgan otunun sağlığımız açısından ne kadar önemli bir bitki olduğunu ve saç güzelliğinden tutunda, cilt lekeleri, cilt güzelliği, böbrek ve mesane taş oluşumunu önlemesi, kansızlığı gidermesi, romatizma ağrılarına iyi gelmesi ve hatta kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisinde bile kullanılması gibi bir çok rahatsızlıkta tedavi edici özelliği sayesinde kullanılmaktadır. Şimdi sizlerle saç dökülmelerini önlemek, saçları canlandırıp güçlendirmek, yağsız ve kepeksiz bir saça sahip olmak, hatta dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlamak için ısırgan otu ile hazırlanan saç bakım kürünü paylaşmak istiyorum. Yalnız bu uygulamanın bir, iki hafta gibi kısa sürede sonuç vermesini beklemek doğru olmaz en az iki, üç ay kadar kullanılması gerekmektedir.

Isırgan otu ile saç bakım kürü 

Öncelikle bu kürü uygularken saçlarınızın temiz olması gerekmektedir. Kullanacağınız ısırgan otu kuru yada taze olabilir, üç, dört dal taze ısırgan otu yada bir, iki yemek kaşığı kadar kuru ısırgan otunu yaklaşık bir litre kadar kaynamakta olan suyun içine koyuyoruz. Ardından beş dakika kadar daha kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz. On dakika kadar demlenmesi için beklettiğimiz ısırgan otunu süzüyoruz ve süzdüğümüz suyu önceden yıkadığımız, temiz olan saçlarımıza masaj yaparak, azar azar yedirerek uyguluyoruz. Yarım saat kadar saçımızda bekletiyor ve ardından bol su ile durulayıp, kurutuyoruz. Bu işlemi haftada 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.
]]>
Isırgan Otunun Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otunun-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 20:52:31 +0000 Isırgan otunun faydaları; Günümüzde pek çok ilacın içinde bulunan ısırgan otu bu yönüyle bir çok ilaç yapımcısı tarafından ilaç yapımında kullanılmaktadır. Isırgan otu bitkisi ısırgangiller ailesinden gelmektedir. Bu Isırgan otunun faydaları; Günümüzde pek çok ilacın içinde bulunan ısırgan otu bu yönüyle bir çok ilaç yapımcısı tarafından ilaç yapımında kullanılmaktadır. Isırgan otu bitkisi ısırgangiller ailesinden gelmektedir. Bu bitki mayıs ve ağustos aylarında çiçek açan herdem yeşil bir bitkidir. Yaprakları üzerinde emergenez denen tüycükler sayesinde hostamin ve formik asit salgılamakta. Bu salgıların insan vücudunda kaşıntıya sebep olur ve o yüzden bu tüylerin vücuda değdiği noktalarda kaşıntıya neden olmaktadır. Ancak bu kaşıntının yanında genellikle  ısırgan otunun faydaları da bulunmaktadır. Vücudu kaşındırması sebebiyle ısırgan otu ismini almaktadır.

Isırgan otunun sağlığa faydaları:

Isırgan otunun faydaları arasından böbrek taşlarının düşürülmesinde mesane taşlarının oluşumunu engellenmesinde önemli rol almaktadır. Ayrıca egzamanın tedavi edilmesinde de önemli olup kan dolaşımında hızlandırmaktadır. Bunun gibi bir çok hastalığa faydası olan ısırgan otunun aşağıda hangi hastalıklarda faydalı olduğunu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Isırgan otunun böbrek taşlarının ve kumların düşürülmesinde faydaları: 

Isırgan otunun içinde bulunan etkin maddeler sayesinde böbrekte oluşan taşların ve kumların salgıladıkları maddeler bu taşların ve kumların kolayca vücuttan uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca mesanede oluşan taş ve kumların vücuttan salgıladıkları madde sayesinden kolayca mesaneden atılması sağlanmış olur. Bu tedavi yönteminin dışında ısırgan otunun kurutulmuş halde hazırlanarak yapılan bitki çayı bu taş ve kumların böbrek ve mesaneden kolayca atılmasını sağlar.

Isırgan otunun cilt sağlığına faydaları:

Kurutulmuş olan ısırgan otu yaprağını cilt tedavisi ve akne tedavisinde de kullanılması faydalıdır. Kurutulmuş olan ısırgan otunu ıslatarak vücutta oluşan akne ve diğer yaraların üzerine uygulanması iyi bir tedavi yöntemidir. Bu cilt hastalıklarının ısırgan otunun yaprağından ziyade yapraklarının içinde bulunan yağ sayesinde olmaktadır. Cilt toniği olarak kullanılan ısırgan otu yaprağı akne dışında ciltte oluşan başka yaraların giderilmesinde de kullanılır. Ayrıca ısırgan otu yaprağı böcek ısırmaları sonucunda oluşan yaralarda, genellikle küçük yaşlarda görülen su çiçeği yaralarının tedavisinde de kullanılır. Bunların dışında ısırgan otu yaprağı vücutta oluşan yanıkları giderilmesinde veya azaltılmasında da faydalıdır.
 
Isırgan otunun saç sağlığına faydaları:

Günümüzün en büyük sorunlarından olan saç dökülmesidir. Dökülen saçların giderek çok büyük sorun oluşturduğu toplumumuzda dökülen saçların tekrardan geri kazanılması için bir çok tedavi  yöntemi vardır. Bu tedavi yönteminin en başında saç ekimi gelmektedir ancak maliyetinden dolayı herkes tarafından tercih edilememektedir. Bu sebepten dolayı başka tedavi yöntemleri arayışına gidilmektedir. Isırgan otunu saç sağlığı için çok önemli faydaları olduğu bilinmektedir. Bu yüzden ısırgan otu yapraklarını kaynatarak saç derisine uygulanmalıdır. Saç derisine uygulanan ısırgan otu saçın dışarıdan bir kuvvet ile tutulmasını sağlayarak saçların daha az dökülmesine neden olur. Ayrıca bu yaptığımız işlem kafa derisi sağlığını da korumaktadır. Isırgan otunun kaynatılarak saç derisine uygulanmasının yanında içilmesi de faydalı bir yöntem olabilir. Yukarıda anlattığımız yöntemin dışında ısırgan otunun saç çıkarması da söz konusudur. Isırgan otunun yapraklarında bol miktarlarda bulunan silis ve kükürt saç köklerini uyararak dökülen saçların tekrardan çıkmasını sağlayabilir. Isırgan otu genel olarak saçların dökülmesine neden olan etmenleri ortadan kaldırıp saç dökülmesini engelleyebiliyor. Saç dökülmesi için kendimizin hazırladığı karışımın dışında uzmanlar tarafından önerilen ve hazır satılan ısırgan otu kapsülleri tavsiye edilmektedir. Bu satılan kapsüllerin günde ne fazla iki yüz elli mi]]> Isırgan Otu Bal https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-bal.html Tue, 27 Nov 2018 12:25:23 +0000 Isırgan Otu Bal Kürü, Her derde deva olan ısırgan otu bal ile karıştırıldığında balın da faydaları ile birleşerek çok daha etkili bir iksire dönüşmektedir. Eskiden oldukça yaygın olan, tedavinin şifalı bitkiler i Isırgan Otu Bal Kürü, Her derde deva olan ısırgan otu bal ile karıştırıldığında balın da faydaları ile birleşerek çok daha etkili bir iksire dönüşmektedir. Eskiden oldukça yaygın olan, tedavinin şifalı bitkiler ile yapılması günümüzde de önemini sürdürmekte ve buna alternatif tıp adı verilmektedir. Isırgan otu bal karışımından elde edilen kürün yapılışı ve uygulanışı makalemizde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. 

Isırgan Otu Bal Kürü Yapılışı: Bu kürü hazırlamak oldukça kolaydır. Isırgan otu bal kürünü hazırlamak için cam bir tasın içerisine bir tatlı kaşığı ya da isteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı süzme bal ile yine bir yemek kaşığı ölçüsünde, baharatçılarda ya da şifalı bitkiler satılan yerlerde bulunabilen, kurutularak çekilmiş ısırgan otu eklenip iyice karıştırılır.

Isırgan Otu Bal Kürünün Faydaları
 • Isırgan otu bal kürü her yemekten önce ya da sonra ılık olarak içilebileceği gibi ferahlamak amacıyla soğuk olarak da tüketilebilir.
 • Isırgan otu bal kürü migren sebebi ile meydana gelen baş ağrılarını sonlandırmak amacı ile çay ya da buhar şeklinde kullanılabilir. 
 • Bu kür ayrıca sinüzit tedavisi amacı ile de kullanılabilir. 
 • Isırgan otu ve bal karışımından elde edilen bu kürün içeriğinde A, B, C, D, E vitaminleri oldukça fazladır ve bu sebeple de bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla günde bir kez tüketilebilir.
 • Bu kürün içeriğinde bulunan K vitamini ise kişide kan pıhtılaşması olmasına engel olur. Ayrıca, kanda biriken toksinlerin atılmasını sağlaması ve hazımsızlığı gidermesi amacı ile de bu kürün gün içerisinde bir defa kullanılmasında fayda vardır.
 • Bu kürün sabah ve akşamları kullanılması demir eksikliği olan kişilere fayda sağlar.
 • Süt ile karıştırılarak elde edilen ısırgan otu bal çayının iki hafta boyunca sabah ve akşamları tüketilmesi kişinin hastalıklara karşı daha dirençli olmasına fayda sağlar.
]]>
Isırgan Otu Hapı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-hapi.html Wed, 28 Nov 2018 03:22:04 +0000 Isırgan otu hapı, belli rahatsızlığı olan insanlarda sağlık tedavisi için oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.  Isırgan otu yaz aylar Isırgan otu hapı, belli rahatsızlığı olan insanlarda sağlık tedavisi için oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.  Isırgan otu yaz aylarında açan bir bitkidir. Hazirandan eylül ayına kadar çiçek açar. Dokunulduğunda yakıcı bir etkisi vardır. Üzerindeki ince tüylere dokunulduğunda ısırık gibi zarar verir. Yakıcı dokusu nedeniyle insanlar üzerinde pekte olumlu etkileri bulunmamaktadır. Cilde teması ile birlikte ciltte yakma hissi oluşturur ve tahrişe sebep olur. Isırgan otunun yaprakları formik asit yönünden zengindir. Ayrıca demir ve magnezyum da içerir. Ancak ısırgan otu yetiştirme bilginiz yoksa ve cildinize vereceği zararlar konusunda endişeniz var ise size bir önerimiz olacaktır. Isırgan otu hapları kullanım konusunda kolay, tamamen doğal olan bir buluştur. Isırgan otu hapı sayesinde yapraklarındaki yakıcı özelliğe maruz kalmamış olursunuz. Fiyatları uygundur. Eczanelerde bulunur. Isırgan otu hapı yan etkileri bulunmayan bir haptır. Isırgan otu besleyici özelliğinin yanında çok güzel yemeklerin yapımında da kullanılmaktadır. Salatalarda böreklerin katkı maddelerinde kullanılır. Isırgan otu hapının bilimsel adı Urtica dioicadır. Günde 3 defa ısırgan otu hapı kullanıldığında vücuttaki hastalıkların tedavisinde etkili olacaktır. 30 gün boyunca kullanılmalıdır.  

  Isırgan Otu Hapı Faydaları
 • Vücuttaki şişliklerin, ödemlerin ve oluşan iltihapların tedavisinde kullanılabilir. Vücuttaki fazla suyu dışarı atar.
 • Vücudumuzda ki salgı bezlerinin daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Bayanlarda adet kanamalarını düzenler. 
 • İdrar sorunlarına çözüm olabilir. 
 • Böbrekleri temizler.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Böbrek taşı düşürmede yardımcıdır.
 • Deri yanıkları tedavisinde kullanılabilir.
 • Kanı temizler.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Güçlü bir antioksidandır, zayıflamada yardımcıdır. 
 • Saçlara canlılık verir, yıpranmaları korur, kepeklenmeyi önler.
 • Alerjileri giderebilir. 
 • Prostat hastalıklarına iyi gelebilir. 
 • Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların oluşmasını önler.
 • Akupunktur tedavisinde kullanılabilir.
]]>
Isırgan Otu Tohumu Bal https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-tohumu-bal.html Wed, 28 Nov 2018 10:31:25 +0000 Isırgan Otu Tohumu Bal, Isırgan otu tohumu kahverengi renkli çörek otuna benzeyen minik kapsüllerden oluşur. Isırgan otu tohumunun öğütülerek kullanılması bitkinin şifasını daha da artırmaktadır. Isırgan otu to Isırgan Otu Tohumu Bal, Isırgan otu tohumu kahverengi renkli çörek otuna benzeyen minik kapsüllerden oluşur. Isırgan otu tohumunun öğütülerek kullanılması bitkinin şifasını daha da artırmaktadır. Isırgan otu tohumu içerisinde bulunan urticosit isimli madde ürik asit gibi vücuda zararlı olan maddelerin dışarı daha kolay atılmasını temin etmektedir. Urticosit, glikozit içeren bir maddedir. Bal ise zaten bilinen en etkili şifa kaynağıdır. Isırgan otu tohumu bal karışımından mucizevi bir besin ortaya çıkar, bu ikilinin faydalarına ve kullanım alanlarına bakalım.

Isırgan otu tohumu bal karışımı nedir

Isırgan otu tohumu bal, vücuttaki kanı temizleme, alyuvarları yenileme, kan yapıcı etkisi ile halsizlik ve direnç sıkıntısını ortadan kaldıran mucizevi bir ikilidir. Özellikle bahar yorgunluklarında kişinin gücünü yerine getirerek enerji düşüklüğünü ortadan kaldırmaktadır. Adeta bir afrodizyak etkisi yaratarak cinsel gücün artmasına neden olan ısırgan otu tohumu bal karışımı ayrıca, adet kanamalarında düzensizlik olan kişilerde adet döngüsünün düzenlenmesinde rol almaktadır. Demir ihtiyacını karşılayarak yaşlanmaya bağlı güçsüzlüğü ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca ısırgan otu tohumunun kanser önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Diğer bir mucize olan bal ise içerdiği faydalı aminoasit, mineral ve organik bileşikler ile, ısırgan otu ile bir araya gelerek mucizeyi ikiye katlamaktadır.

Isırgan otu tohumu bal karışımı nasıl yapılır

Bu karışım için kullanacağınız balın mutlaka iyi bir yerden temin edilmesini ve organik olmasını sağlamalısınız. Isırgan otu tohumu ise yine güvenilir bir aktardan alınarak öğütülmüş halde kullanılmalıdır. Isırgan otu tohumunun öğütülmüş olması mide tarafından faydalı içeriğin daha çabuk sindirilmesini ve etkilerinin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.

Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı ısırgan otu tohumu ile karışım haline getirilerek günde 1 kez tüketilmelidir. Karışım her seferinde taze hazırlanırsa daha etkili olacaktır. Bu karışım kalp, şeker, böbrek hastaları ve yüksek tansiyonu olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Isırgan otu tohumu bal karışımı bağırsakları temizleyerek gaz ve şişkinlik sıkıntısını da ortadan kaldırmaktadır. Ödem giderme ve idrar söktürme özelliklerinin yanı sıra, özellikle iltihap içeren rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

]]>
Isırgan Otu Neye Yarar https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-neye-yarar.html Wed, 28 Nov 2018 21:46:21 +0000 Isırgan Otu Neye Yarar, Bahar ayları ile diğer bitkiler ile birlikte büyümeye başlayan ısırgan otunun en belirgin özelliği üzerinde yakıcı tüylerinin olmasıdır. Dağ ısırganı, büyük ısırgan ve kalp yaprakl
Isırgan Otu Neye Yarar, Bahar ayları ile diğer bitkiler ile birlikte büyümeye başlayan ısırgan otunun en belirgin özelliği üzerinde yakıcı tüylerinin olmasıdır. Dağ ısırganı, büyük ısırgan ve kalp yapraklı ısırgan belli başlı türleridir. Isırgan otu neye yarar sorusunun en güzel cevap, ısırgan otunun tohumlarında gizlidir. Tepeden bakıldığında, dört eşit yeşil yapraklı olup, ortasından siyah tohumlar çıkar, yapraklarının kenarları tırtıklıdır. Isırgan otu, eskiden bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmış, günümüzde ise halen alternatif tıp ürünleri arasında önemini korumaktadır. 

Bütün aktarlarda kuru olarak bulunabilen bu bitki içeriğinde bulunan flovonoit bileşikler, lutein, karotenoit vb. bileşikler vücudumuza iyi gelirken, yapraklar üzerinde bulunan emergenz tüyler küçük bir dokunuşla kırılır. Bu durumda ortaya çıkan histamin, formik asit gibi alerjenler cildin kaşınmasına, acımasına neden olur. 

Isırgan Otunun Saç ve cilt sorunlarının gidermesi, Isırgan otunun en çok kullanım bulduğu alan saç ve cilt sağlığımızdır. Saçlı bölgeden saçların dökülmesi cilt sağlığı ile ilgilidir. İlk kullanım kalan saçların korunması için cildin güçlendirilmesini amaçlamaktadır. Bunun için ısırgan otu kaynatılarak, suyu ile saçları yıkamak ve bunu her gün yapmak gerekir. Isırgan otu neye yarar sorusuna bir başka cevap ise; histomin, kükürt ve silis içeriği saç gözeneklerini uyararak canlı köklerin çıkmasına yardımcı olurken, aynı zamanda eski saçların ve cildin daha parlak olmasını sağlar. Isırgan otu çayı içmek ise saç köklerinin içeriden desteklenmesini sağlar. 

Cildimizde meydana gelen alerjik durumların önlenmesi için ısırgan otunun şampuan, sabun veya kapsül şekilleri satılmaktadır. Isırgan otu neye yarar ile ilgili yapılan çalışmalarda; iç organlar da meydana gelen alerjik durumlar (astım) için antihistamin özelliği ile öksürük, hapşırık gibi durumları önleyebildiği, karaciğer enzimlerini düzenleyerek diğer çıkması muhtemel alerjilere engel olduğu tespit edilmiştir.

Isırgan otu şeker hastalığında nasıl kullanılır Uzmanların  belirttiğine göre ısırgan otunun kan şekeri düzenlenmesi için önemli etkileri vardır. Isırgan otu neye yaradığının en güzel kanıtı şeker hastaları üzerinde gösterdiği olumlu etkidir. Bu etki, Kasım Aralık aylarında yetişen ısırgan otlarının içinde bulunan isolection isimli karışımda gizli. Bu bileşik yapı pankreası uyararak insülün uyarımı yapmaktadır. Şeker hastalarında istenen şey kan şekerinin yüksek yada düşük değil optimum seviyede olmasıdır. Isırgan tüketimi ile pankreastan insülün salınımı artarak, karaciğerde bulunan glikozun, glikojene yani enerjiye çevrilmesi sağlanır. Burada önemli olan ileri seviye değil, orta seviyede şeker hastası olunması gerekir. Çünkü ileri seviyeler için çok faydası görülmez.
]]>
Isırgan Otu Çorbası https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-corbasi.html Thu, 29 Nov 2018 11:59:29 +0000 Isırgan otu  çorbası, Isırgan otunun ilk çıkmaya başladığı aylar bahar aylarıdır. Pazar tezgahlarında kolaylıkla bulabileceğiniz ısırgan otunun en verimli olduğu bu dönemde bol bol tüketmeye özen göstermeli Isırgan otu  çorbası, Isırgan otunun ilk çıkmaya başladığı aylar bahar aylarıdır. Pazar tezgahlarında kolaylıkla bulabileceğiniz ısırgan otunun en verimli olduğu bu dönemde bol bol tüketmeye özen göstermeli ve taze yaprakları kurutarak mutlaka elinizin altında bulundurmalısınız. Isırgan otu demir içeriği bakımından çok zengin bir bitki olup kan yapıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca tüketildiğinde de kanı temizler ve zararlı maddelerden ayrıştırır. İdrar yolu hastalıkları olanlar, balgam sıkıntısı çekenler etkili bir vücut temizliği ve detoks için ısırgan otunu çorba olarak tüketebilirler. Isırgan otunun baskın bir tadı olduğundan içine girecek diğer malzemeler ile keyifli ve lezzetli bir ısırgan otu çorbası yapabilirsiniz.

Isırgan otu çorbası için gereken malzemeler,

 • 2 demet taze ısırgan otu
 • 3 yemek kaşığı un
 • 2 dolu yemek kaşığı tereyağı
 • 1.5 su bardağı et suyu
 • 2 su bardağı normal su
 • 1 paket sıvı krema
 • 1 adet yemeklik soğan
 • yeterli miktarda tuz  

Isırgan otu çorbasının yapılışı,

Çorbamızı yapmadan önce işin en önemli kısmı olan temizlik işleminin yapılması gerekiyor. Isırgan otu yakıcı bir bitki olduğundan temizlemeye geçemeden önce ellerinize mutlaka bir eldiven takmalısınız. Isırgan otlarının kök kısımlarını keserek yapraklarını ve saplarını tek tek yıkayın. Temizlenmiş ısırgan otlarını sirkeli su doldurduğunuz çukur bir kapta 10 dakika kadar bekletin. Böylece yapraklardaki atıklar ve kum parçaları daha iyi temizlenecektir. Kaynamış su dolu olan bir tencereye ısırgan otlarını koyalım ve aşağı yukarı 10 dakika kadar haşlayalım. Haşlanan ısırgan otlarını soğuduktan sonra elimizle sıkarak iyice süzdürelim ve mutfak robotundan geçirelim. Püre halinde pürüzsüz bir kıvam elde edelim.

Çorbayı pişireceğimiz tencerede un ve tereyağını sürekli karıştırarak un kokusunu yok olana dek kavuralım. Unların topaklanmasına izin vermeden et suyu ve normal suyu ilave ederek pürüz bir kıvam elde edene kadar kaynatalım. Kaynamış olan suya ısırgan otu ve tuzunu ekleyelim. Ve tencerenin altını kısalım. Sıvı krema çabuk kesilen bir malzeme olduğundan kremayı yavaş yavaş ekleyip sürekli karıştıralım. Krema ile bir 5 dakika daha kaynatamaya devam edelim. Tam bir sağlık ve lezzet deposu olan ısırgan otu çorbamızı servis edebiliriz. 

Afiyet olsun. 

]]>
Isırgan Otu Çayı Anne Sütü https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi-anne-sutu.html Thu, 29 Nov 2018 13:16:32 +0000 Isırgan otu çayı anne sütü; yapan besin maddelerinden bir tanesidir. Uzun süren hamilelik evresinden sonra nihayet bebeklerini kucaklarına alan anneleri bundan sonra başka sorunlar beklemektedir. Bu sorunların başında ise henü Isırgan otu çayı anne sütü; yapan besin maddelerinden bir tanesidir. Uzun süren hamilelik evresinden sonra nihayet bebeklerini kucaklarına alan anneleri bundan sonra başka sorunlar beklemektedir. Bu sorunların başında ise henüz yeterli düzeyde gelmeyen anne sütünün nasıl arttırılacağı gelmektedir. Anne sütü özellikle doğumun sezaryan ile yapılması halinde hemen gelmeyebilir. Anne sütü gelmediğinde ek gıda ile beslenmek zorunda kalan bebeklerin anne sütünü bir süre sonra bırakmasından korkulduğu için bu konuda mutlaka önlemler alınmalıdır. Anne sütünün gelmesini hızlandırmak için çok yemek değil doğru besinleri tüketmek daha önemlidir. Özellikle yeşillikler anne sütünü arttırmaktadır. Bu nedenle ısırgan da anne sütünü arttırdığı için bol miktarda tüketilebilir. Bunun için ısırgan otundan hazırlanan yemekler yenilebileceği gibi hazırlanan çaylar da içilebilir.  

Isırgan otu çayının anne sütünü arttırmadaki rolü ve çayın hazırlanması: 

Isırgan otunun anne sütünü arttırdığı yapılan çalışmalarla da ispatlanmıştır. Bu nedenle uzmanlar tarafından eczanelerde satılan süt artırıcı çayların yanı sıra ısırgan otu çayı da önerilmektedir. Isırgan otu çayı anne sütünün verildiği ayın önemi olmaksızın her zaman uygulanabilir.  Annenin sütünü arttırmak için ısırgan otundan yapılan çayı günde 3-4 bardak içebilirler. Fakat kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar varsa ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekir. Özellikle taze ısırgan otunun zararlı etkileri bulunabilir. Isırgan otu çayı anne sütü için içilmek istenildiğinde taze olarak hazırlanmalıdır. Bunun için 1 fincan kaynar suyun içerisine kuru ya da taze ısırgan otunu atın ve 5 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Daha sonra çayı süzerek ılık halde iken için. Eğer içmekte zorlanır iseniz içerisine bir miktar bal da katarak tadını biraz güzelleştirebilirsiniz.
]]>
Isırgan Otu Maskesi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-maskesi.html Fri, 30 Nov 2018 07:41:11 +0000 Isırgan otu maskesi, Isırgan otu olumlu etkilerini cilt ve saçlı deriye hemen aktaran bir bitki olduğundan ısırgan otunu maske olarak hem cilt derisinde hem de saç derisinde kullanmak ve fayda sağlamak mümkündür. Isırgan otu maskesi, Isırgan otu olumlu etkilerini cilt ve saçlı deriye hemen aktaran bir bitki olduğundan ısırgan otunu maske olarak hem cilt derisinde hem de saç derisinde kullanmak ve fayda sağlamak mümkündür. Isırgan otu maskesi cilt maskesi olarak kullanıldığında özellikle egzama tedavisi ve romatizmal hastalılarda, saç maskesi olarak kullanıldığında da zayıf saçlarda canlandırma esneklik ve dökülmeyi durdurma özelliği ile oldukça faydalı bir bitkidir. Isırgan otu cilt ve saçlı deri üzerinde tahriş yaratabileceğinden kullanmadan önce derinin küçük bir yerinde test edilmelidir. 

Isırgan otu maskesi nasıl hazırlanır ve faydaları nelerdir

 • Isırgan otu maskesi yüz maskesi olarak hazırlanacak ise bitkinin yeşil yapraklı kısımlarından faydalanmak daha etkili olur. Egzama ve yara tedavileri için ısırgan otu haşlanarak püre haline getirilir. Ve arpa unu ile karışım haline getirilir ve ısırgan otu maskesi sıkıntılı bölgeye uygulanarak 10 dakika kadar etki etmesi beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.
 • Isırgan otu maskesini şu şekilde de hazırlamak mümkündür. Yine ısırgan oyunun yaprakları haşlanır ve elde edilir. Ve süzme bal ile karıştırılarak cilde sürülür. 10 dakikadan sonra ılık su ile durulanır.
 • Isırgan otu maskesi, saç maskesi olarak kullanılacak ise bu durumda kaynatma usulü ile kullanım tercih edilmelidir. Isırgan otunun kök, yaprak yada tohum kısımları 1 bardak su ile kaynatılır elde edilen ısırgan otlu su, süt ile karıştırılıp saçlara maske şeklinde uygulanır. 

Isırgan otu maskesi, hem saça hem cilde bakım özelliği de sağlayarak cildin gerilmesine ve temizlenmesine saçlı derinin ise hücre yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Isırgan otu maskesi cansız saç kıllarının kalınlaşmasına ve gürleşmesine yardımcı olmaktadır.

Isırgan otu maskesi yoğun tempoda ve kapalı ortamlarda çalışmaktan cildi oksijensiz kalmış kişiler için de oldukça ideal bir maske. Cilde detoks etkisi yaparak gençleşmeyi sağlamaktadır. 

Isırgan otu maskesi için yarım demet ısırgan otunu suda haşladıktan sonra blendırdan geçirerek içine 1 tatlı kaşığı buğday unu ve 1 tatlı kaşığı labne peyniri ekleyerek yumuşak kıvamlı bir maske hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız ısırgan otu maskesini cildiniz haftada bir kez düzenli uygulayarak genç ve diri yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Isırgan otu maskesi düzenli kullanımla sonuç veren bir maskedir. 

]]>
Taze Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır https://www.isirganotu.net/taze-isirgan-otu-cayi-nasil-yapilir.html Fri, 30 Nov 2018 20:16:59 +0000 Taze ısırgan otu çayı nasıl yapılır, sorusuna verilecek cevap ısırgan otundan daha fazla yararlanabilmek için çok büyük önem taşımaktadır. Isırgan otu hem kuru hem de taze olarak kullanıldığında birbirinden farklı Taze ısırgan otu çayı nasıl yapılır, sorusuna verilecek cevap ısırgan otundan daha fazla yararlanabilmek için çok büyük önem taşımaktadır. Isırgan otu hem kuru hem de taze olarak kullanıldığında birbirinden farklı etkilere sahiptir. Özellikle taze ısırgan otu bol miktarda K vitamini içerdiği için daha faydalıdır. Taze ısırgan otu özellikle kanı sulandırma özelliği taşıyan ilaç alan bireylere, kalp hastalarına zararlı olabilir. Bu nedenle bu hastaların doktora danışmadan bu bitkiyi tüketmemesi tavsiye edilir. Taze ısırgan otuyla birçok doğal ilaç yapılabilir. Bu bazen çay şeklinde olabileceği gibi bazen de lapa şeklinde hazırlanabilir. Burada önemli olan husus ısırgan otunun hangi hastalık için tüketilmek istenildiğidir. Şeker hastaları, idrar söktürmek ya da sivilce tedavisinde çay olarak tüketilirken mayasıl tedavisinde hazırlanan lapa kullanılır. Taze ısırgan otunun çayını tüketerek şifa bulmak isteyenler için demleme usulü aşağıda anlatılmaktadır.   

Taze ısırgan otu çayı nasıl yapılır
 • Bitki çaylarının taze olarak hazırlanarak hemen tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bu nedenle taze ısırgan otu çayının da tek içimlik olacak şekilde hazırlanması tavsiye edilmektedir. 
 • Bunun için bir cezvenin içerisine 1 su bardağından biraz fazla içme suyu koyun ve bir süre kaynatın. 
 • Daha sonra bitki çayının hazırlamak istediğiniz kabın içerisine boşaltarak ilk sıcaklığının kaybolmasını bekleyin. Çok sıcak iken hazırlanan bitki çayları avı olacağı için içilmekte zorluk yaşanabilir. Bu nedenle yaklaşık 80-85 derecelik bir sıcaklık ısırgan otu çayının yapımı için yeterli olacaktır. 
 • İstenilen sıcaklığa gelen suyun içerisine taze ısırgan otunu ilave ederek kapağını kapatın. Ortalama 7-8 dakika kadar demledikten sonra ılık olarak hemen için. Taze ısırgan otu çayı nasıl yapılır ile ilgili verilen kısa bilgi sayesinde ısırgandan daha fazla yararlanabilirsiniz.
]]>
Isırgan Otu Saç Kürü https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 05:01:11 +0000 Isırgan Otu Saç Kürü, Isırgan otu özellikle saç ve saç dipleri için inanılmaz olumlu etkilere sahip mucizevi bir kürdür. Bu kür sayesinde, saçlarınız daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. Isırgan otu saç kü Isırgan Otu Saç Kürü, Isırgan otu özellikle saç ve saç dipleri için inanılmaz olumlu etkilere sahip mucizevi bir kürdür. Bu kür sayesinde, saçlarınız daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. Isırgan otu saç kürü, saçlara uygulandığı anda kan dolaşımını hızlandıracak ve deri altına saklanmış zararlı bakterilerden vücudu toksin atarak arındıracaktır. Aynı zamanda iltihap ve enfeksiyon barınan bir vücutta saç dökülmesi başlar. Bunu engellemek için de ısırgan otunu kaynatarak kürünü hazırlayıp içmeniz durumunda vücut bakteri ve mikroplardan arınarak temizlenecektir. Isırgan otu saç kürünün cilde daha iyi temas edebilmesi ve faydalı olabilmesi için öncelikle saç ve saç köklerinin temiz olması gerekmektedir. Isırgan otu saç kürünü uygulamadan önce saçlarınızı yıkamanız daha etkili olacaktır. Daha sonra saçlarınızı kurutarak kürü saçınıza uygulayabilirsiniz. 

Isırgan Otu Saç Kürü Uygulanışı:

Isırgan otu, kaynatılacağı için ısırgan otunun taze yada kuru olmasında hiç bir sakınca yoktur. İkisi de saç köklerinde aynı etkiyi gösterir. Elinizle bir tutam ısırgan otunu, bir litre suyun içine atarak kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Kaynama başlayan ısırgan otunun altını kısarak yaklaşık olarak 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Daha sonra ocağın üzerinden alarak soğuması için tezgahın üzerine alın. Daha sonra ısırgan otu saç kürünü süzerek suyu ile temiz olan saçı yıkayın. Saça ısırgan otu saç kürü uygularken saç köklerine de nüfuz etmesine özen gösterin. Daha sonra temiz bir havluya saçlarınızı sararak yarım saat kadar dinlendirin. Hemen ardından saçlarınızı bol duru su ile iyice durulayın. Bu kürü uyguladıktan sonra saçlarınız mat görünümünden kurtularak daha çok güçlenir. Ayrıca saç dökülmelerinde de ciddi bir oranda azalma olduğunu göreceksiniz. Bu kürü uygularken ısırgan otu şampuanı da kullanmanızda fayda vardır. Böylelikle etkisini kat kat artırır. Bu kürü hafta bir yada iki kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 
]]>
Isırgan Otu Mevsimi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-mevsimi.html Sun, 02 Dec 2018 03:48:32 +0000 Isırgan otu mevsimi, ısırgan otu halk arasında dikenli bitki olarak bilinir. Çıplak elle dokunulduğu zaman şiddetli ağrı, sızı ve kaşıntı oluşturur. Yeşil yaprağı vardır. Elde belirgin kızarıklık oluşur.Yaklaşık 15 da Isırgan otu mevsimi, ısırgan otu halk arasında dikenli bitki olarak bilinir. Çıplak elle dokunulduğu zaman şiddetli ağrı, sızı ve kaşıntı oluşturur. Yeşil yaprağı vardır. Elde belirgin kızarıklık oluşur.Yaklaşık 15 dakika sonra ağrı kendiliğinden geçmeye başlar. Isırgan otu şifalı bitki olarak bilinir. Dere kenarı, su kenarı, ağaç kökü ve doğanın her yerinde kendiliğinden yetişir. Uzun yıllar yetişmeye devam eder.Toprak altındaki kökü her sene yeşermeye devam eder. Isırgan otu mevsimi ilkbahar ve yaz aylarında ısırgan otu çıkar ve toplanmaya başlanır. Mayıs, haziran ayı ısırgan otu toplama ayı olarak bilinir. Isırgan otu bir çok hastalık için faydalı ve şifalı bitkidir. Bitki çayı olarak tüketilir. Zayıflamayı sağlar. Isırgan otu yağı olarak cilde sürülür. Isırgan otu kozmatik ürünü içinde de kullanılmaya başlanmıştır. Sabun, şampuan, parfüm içinde bulunur. Isırgan otun fazla kullanımı yan etki yapabilir. Doktor kontrolü ile ısıgan otu tüketilmelidir.

Isırgan otunun faydaları

Kişinin sağlığına faydalı bitkidir. Sindirim sistemi çalıştırır. Bağışıklık sistemi harekete geçirir. Kabızlığı önler. Yüksek tansiyonu düşürür. Zayıflamayı sağar. Vücuttaki yağı yakar. Basur tedavisi için faydalı olur. Kuru cildi canlandırır. Böbreğin çalışmasını sağlar. Bağırsaktaki virüs, bakteri, enfeksiyonu düşürür. Saçın kökünü besler ve dökülmeyi önler. Bağırsak iltihabını söker. Kanın pıhtılaşmasını sağlar.
]]>
Isırgan Otu Kremi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-kremi.html Sun, 02 Dec 2018 05:09:31 +0000 Isırgan Otu Kremi: Isırgan otu özünde bulunan bileşenlerden yararlanılarak yapılmış bir krem çeşidi olan ısırgan otu kremi, cilt sorunlarının birçoğuna fayda sağlamaktadır. Hem cilt üzerinde hem de saç için kullan Isırgan Otu Kremi: Isırgan otu özünde bulunan bileşenlerden yararlanılarak yapılmış bir krem çeşidi olan ısırgan otu kremi, cilt sorunlarının birçoğuna fayda sağlamaktadır. Hem cilt üzerinde hem de saç için kullanılabilen bu kremi cilt için sabah ve akşamları olmak üzere günde iki sefer kullanmak gerekmektedir. Isırgan otu kremi doğru kullanıldığı zaman cilt ve saç üzerinde kısa sürede etkisini göstermektedir. Özellikle de masaj şeklinde uygulamalarda bu etki daha fazla ve gözle görülür olmaktadır.

Isırgan Otu Kreminin Özellikleri: 

Uzun süren araştırmaların bir sonucu olarak ısırgan otunun cilt üzerindeki etkilerinin görülmesi ile üretimi yapılan bu mucizevi krem, tamamı ile doğal ve organik bir üründür. İçeriğinde birden fazla vitamin ve mineralin yanı sıra anti oksidan da barındıran bu kremde A vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum ile demir de barındıran ısırgan otu kremi bu sayede cilt onarımında yüksek bir başarı sağlamaktadır. Isırgan otu kreminin dikkat çekmesinin bir diğer sebebi ise yine içeriğinde bulunan B kompleks vitaminleri ile birlikte antioksidandır. Isırgan otunun kreminden başka şampuanı ve yağı da piyasaya sunulan diğer organik ürünlerdir. 

Isırgan Otu Kreminin Faydaları:
 • Isırgan otu kremi saç için kullanılması halinde saç köklerini besleyerek saçların daha canlı bir görünüm almasını sağlamaktadır.
 • Isırgan otu kremi cilt üzerinde meydana gelen kaşıntı ile sulanma gibi sorunlar ve mantar oluşumunu engellemektedir.
 • Bu krem saçlarda kullanıldığında saçların daha hacimli ve yumuşak olmasını sağlamaktadır. 
 • Isırgan otu kremi bir yandan cildin nem ve yağ dengesini korurken diğer yandan da egzama ya da sedef gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde katkı sağlamaktadır.
 • Bu krem sıkılaştırıcı ve kırışıklıkları giderici etkisi ile cilt üzerindeki yaşlılık etkilerinin giderilmesinde faydalıdır. 
]]>
Isırgan Otu Suyu https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-suyu.html Mon, 03 Dec 2018 02:04:24 +0000 Isırgan otu suyu, ısırgan otu denince aklımıza elimizi sürdüğümüzde canımızı yakan elimize baran dikenleri gelir. Aslında bu yanlıştır ve ısırgan otunun dikenleri yoktur. Yapısında olan asit benzeri dokuya temas halinde ca Isırgan otu suyu, ısırgan otu denince aklımıza elimizi sürdüğümüzde canımızı yakan elimize baran dikenleri gelir. Aslında bu yanlıştır ve ısırgan otunun dikenleri yoktur. Yapısında olan asit benzeri dokuya temas halinde canımızı yapmaktadır. Bilinen bir çok faydası olan bu bitkiden en fazla yararlanmak istiyorsanız suyundan faydalanabilirsiniz. Isırgan otu suyu içerisinde, formik asit, kalsiyum nitrat, demir, C vitamini, glikoz, sekterin, potasyum, histemin, aseltilkolin, tuzlar ve mineraller barındırır. 

Isırgan otu suyu nasıl hazırlanır 

Organik olarak alacağınız büyük bir demet ısırgan otu ile ısırgan otu suyu hazırlayabilirsiniz. İmkanınız varsa kendiniz de eldiven kullanarak toplayabilirsiniz. Isırgan otu suyunu 2 farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. Her iki yöntem için de ısırgan otunun bol su ile yıkayın ve süzün. Kaynayan 1 litre suyun içine elinizle parçaladığınız ısırgan otunu koyun. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra kapatıp demlemeye bırakın. Isırgan otu suyunu süzerek için. Tadı acımtrak ve hoş değildir. Tatlandırmayın ve bu şekilde tüketin. Diğer hali ise içilecek kıvama gelene kadar su ilave ederek robotta sıvı hale getirin. Tadı bir öncekine oranla daha iyidir. Isırgan otu suyunun bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak kalıtsal bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin doktora danışarak tüketmesinde fayda vardır. 

Isırgan otu suyu faydaları,
 • Yetişkinlerde ve çocuklarda idrar söktürücü olarak kullanabilirsiniz. 
 • Adet döneminde oluşan ağrıların giderilmesine yardımcı olur. 
 • Metabolizmayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır. 
 • Saç dökülmesi olan kişilerin ısırgan otu suyu içmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda ısırgan otu şampuanı ve sabununu da kullanmak gerekir. Daha sağlıklı Saçlara sahip olabilirsiniz. 
 • Kan şekerini düzenlemektedir. 
 • Pankreasa iyi gelir. 
 • Süt artırıcı özelliği bulunur. 
 • Cildi temizlemek amaçlı kullanılabilir, 
 • Cilt lekelerini giderir.  Hazırladığınız su ile cilde masaj yapmak ve sürmek cildi canlı ve parlak yapar. 
]]>
Hamilelikte Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/hamilelikte-isirgan-otu.html Tue, 04 Dec 2018 01:09:37 +0000 Hamilelikte Isırgan Otu, Hamilelik sürecinde ilk 3 ay en önemli zaman dilimi olup bebeğin gelişimi ve büyümesi bu dönemde şekillenir. Bu dönemde asıl önemli olan şey bebeğin sağlıklı bir genetik yapıya sahip olma Hamilelikte Isırgan Otu, Hamilelik sürecinde ilk 3 ay en önemli zaman dilimi olup bebeğin gelişimi ve büyümesi bu dönemde şekillenir. Bu dönemde asıl önemli olan şey bebeğin sağlıklı bir genetik yapıya sahip olmasıdır. Sağlıklı genetik yapıdaki bir bebek bu dönemde annenin beslenmesinden yani yiyip içtiklerinden çok fazla etkilenmez. Fakat bitkiler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Tabi ki bu durum anne adayının canının her istediğini yiyip içebileceği anlamına da gelmez.Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bilinmeden tüketilen bitkiler düşüğe sebebiyet vermektedir. Hamilelikte ısırgan otu tüketilmesi de doğru değildir.

Hamilelikte ısırgan otu tüketilebilir mi zararları nelerdir

Günümüzde bitki çaylarının popülaritesi hızla artmış olup bazı bilinçsiz tüketimlerde söz konusu olabilmektedir. Bitkilerin tamamen doğal olduğu ve yan etkisi olmayacağı düşüncesi ise tamamen yanlıştır. Fakat bitkiler doğal olsa da hamilelik gibi özel durumlarda kullanımına son derece dikkat edilmelidir. Hamilelikte ısırgan otu kullanımı rahim uyarıcı etkiye sebebiyet verdiğinden dolayı erken doğum yada düşük tehdidi yaratabilmektedir. Bundan dolayı hamilelik süresince ısırgan otu tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır.

Hamilelikte ısırgan otunun faydalı içeriği dikkate alındığında kullanılmasında bir sakınca yok gibi görülse de şayet ısırgan otu tüketmeniz gerekiyor ise mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktor tavsiyesi üzerine tüketmelisiniz. Hamilelik  süresince bitki çayı olarak tüketilebilecek otlar ıhlamur ve rezene olup ısırgan otunu besin maddesi yada çay olarak tüketmemeniz gerekir. Isırgan otu hamilelikten sonraki süt verme sürecinde anne sütünü artıran bir gıda olarak çay şeklinde tüketilebilir.

Hamilelikte ısırgan otu kullanımı kan şekerini de yükselttiği için bu durumda anne karnındaki bebek açısından son derece zararlıdır. Ayrıca idrar söktürme özelliği olan ısırgan otu vücudunuzun hamilelik döneminde fazlaca su kaybetmesine neden olacağından bu durum bebeğinizi de fazlasıyla olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı hamilelikte kesinlikle ısırgan otu hiç bir şekilde kullanılmamalıdır. 

]]>
Isırgan Otu Çeşitleri https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 10:07:30 +0000 Isırgan Otu Çeşitleri, genellikle tedavi amaçlı olarak kullanılan ısırgan otu bahçeli evlerde, duvar diplerinde adeta kendini unutturmak istemezcesine hiç bir bakım istemeden kendiliğinden yetişen büyüyen bir bitk Isırgan Otu Çeşitleri, genellikle tedavi amaçlı olarak kullanılan ısırgan otu bahçeli evlerde, duvar diplerinde adeta kendini unutturmak istemezcesine hiç bir bakım istemeden kendiliğinden yetişen büyüyen bir bitkidir. ısırgan otu yapraklarında falavon, mineral tuzlar, histamin, C vitamini, demir ve beta sitosterin içerin zengin bileşimlere sahip bir bitkidir. Yüzlerce farklı çeşidi bulunan ısırgan otunun ülkemizde de bilinen 5 farklı türü bulunmaktadır. Isırgan otu çeşitleri solunum sistemi rahatsızlıkları, kansızlık, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıkları, saç ve cilt rahatsızlıklarında kullanım alanı olan bir bitkidir.

Isırgan otu çeşitleri ve ısırgan otunun özellikleri nelerdir

Isırgan otu çeşitleri bedendeki bir rahatsızlıktan ziyade koruyucu olarak da mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Yetişkin bireylerde belli bir yaştan sonra demir miktarının azalması ile birlikte halsizlik, güçsüzlük enerji düşüklüğü gibi durumlar ortaya çıkmaya başlar. Tam da bu sırada ısırgan otu çeşitleri imdadınıza yetişir. Isırgan otu çeşitleri vücuttaki alyuvar eksikliği ve anemide olumlu sonuçlar vermektedir. Tedavi amaçlı olarak kullanacağınız ısırgan otu çeşidi ne kadar taze olursa alacağınız şifa miktarı da o kadar fazla olacaktır.

Isırgan otu çeşitlerinin yaprak kısmını kullanarak kök kısmına zarar vermemeniz daha sonraki yıllarda ısırgan otu verimine fayda sağlar. Isırgan otu çeşitleri çay, yemek, cilt bakımı gibi pek çok şeyde kullanılabilmektedir.

Isırgan otu çeşitleri;

 • Angustifolia, ardens, atrichocaulis, atrovirens,
 • Chamaedryoides, cannabina  
 • Dioica, dubia
 • Ferox, fissa
 • Galeopsifolia, gracilenta
 • Hyberborea
 • İncisa
 • Kioviensis
 • Laetivirens
 • Mairei, membranace, morifolia,
 • Parviflora, pilulifera, platyphylla, pubescens,
 • Rupestris
 • Sodenii
 • Taiwania, thunbergiana, triangularis
 • Urens
]]>
Isırgan Otu Saç Çıkarırmı https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-sac-cikarirmi.html Wed, 05 Dec 2018 05:05:48 +0000 Isırgan Otu Saç Çıkarırmı, konusuna bu makalede yer verilecektir. Isırgan otu saç için oldukça önemlidir. Uzun yıllar yaşayan bir bitki olmasıyla beraber 10-150 cm arasında değişen boylara sahip bitkilerdir. Isırgan otun Isırgan Otu Saç Çıkarırmı, konusuna bu makalede yer verilecektir. Isırgan otu saç için oldukça önemlidir. Uzun yıllar yaşayan bir bitki olmasıyla beraber 10-150 cm arasında değişen boylara sahip bitkilerdir. Isırgan otunun yaprakları genelde oval veya kalp şeklindedir. Bu bitki, içerisinde organik asitler, histamin maddesi, asetilkolin maddesi ve asetilkolin vitamini barındırmaktadır. İçerisindeki bu kimyasal etkenler sayesinde ısırgan otu saç dışında birçok farklı alanda da fayda sağlamaktadır. 

Isırgan Otunun Faydaları
 • Vücutta oluşan egzamalarda
 • Kan ve dolaşım sistemindeki hastalık yapıcı etkenlerde
 • Ülser, mide krampı gibi mide ile ilgili birçok hastalıklarda
 • Alerjik reaksiyonlarda
 • Taş oluşumuna neden olan hastalıklarda
Isırgan otunun saçlara olan büyük faydasından dolayı günümüzde saç bakım ürünlerinin birçoğunda bulunmaktadır. Birçok saç problemini giderici bir etkiye sahip olmasına rağmen hakkında pek bir inceleme yapılmamıştır.

Isırgan Otunun Saça Olan Faydaları
 • Saçların güçlenmesini sağlar
 • Saç dökülmelerini önler
 • Saçta kırık oluşumu en az seviyeye düşürür
 • Saçlara parlaklık katar
 • Saçta kepek oluşumu problemlerine iyi gelir
Isırgan Otu Saç Çıkarırmı, Nasıl Uygulanır

İlk olarak bitki vücutla temasa geçtiğinde yakıcı bir etki oluşturduğundan işlemler eldiven takılarak yapılmalıdır. İki sap kadar ısırgan otu yaklaşık 1 litre kaynamış suya eklenir. 4 dakika kadar kısık ateşte bitki pişirilir. Haşlanma bitince ocağın altı kapatılır ve 10 dakika kadar demlenmesi için dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım süzülür ve ılımaya bırakılır. Duştan çıkmadan evvel bu su ile saçlar durulanır. Durulama esnasında suyun bir 15 dakika kadar saçta kalması sağlanır. Ardından normal su ile saçlar tekrar yıkanabilir. Bu yöntem haftada üç defa uygulanmalıdır. Bu şekilde uygulandığı takdirde saçlardaki problemler azalacak, saç güçlenip parlaklık kazanacaktır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/ibrahim-saracoglu-isirgan-otu.html Thu, 06 Dec 2018 01:47:58 +0000 İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu: Isırgan otunun, bir çok hastalığa karşı insan vücudunu korumaktadır. Bu bitkiyi çok farklı şekillerde kullanmak mümkündür. İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürleri bir İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu: Isırgan otunun, bir çok hastalığa karşı insan vücudunu korumaktadır. Bu bitkiyi çok farklı şekillerde kullanmak mümkündür. İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürleri birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürleri: 

Sağlıklı saçlar için ısırgan otu kürü: Isırgan otunu kuru ya da taze olarak kullanarak saçların daha canlı, kepeksiz ve dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak saçınızın temiz olması gerekmektedir. Bir tutam ısırgan otunu 3 bardak suda 4 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak 4 dakika daha haşlayın. Isırgan otu suyu soğuduktan sonra süzerek, saçlarınızı bu suyla yıkayın. Yarım saat beklettikten sonra saçınızı durulayın.

Romatizma ağrılarına ısırgan otu kürü: Bir tutam ısırgan otunu çok az su içerisinde haşlayarak lapa haline getirin. Lapa çok sıcak olmamak şartıyla tülbente sarılarak romatizma ağrısının olduğu bölgeye konularak 15 dakika bekletilir. Bu uygulama haftada 2-3 defa yapılarak fayda sağlanabilir.

Kıl dönmesine İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürü: Bir tutam ısırgan otunu bir miktar suda haşlayarak lapa haline getirin. Bu lapayı tülbente sararak kuyruk sokumundaki kıl dönmesinin üzerinde 15 dakika bekletilir. Isırgan otu lapası buradaki iltihabı emecektir. Bir gün ara vererek bir süre bu küre devam edin. Kürü uyguladığınız yerdeki deride incelme olacaktır ve oradan bir delik açılacaktır. Delik içerisinden görünen kılı dikkatlice çekiniz. Isırgan otu lapasını her seferinde taze olarak hazırlayınız.

Akciğer kanserini önleyici ve tedavi edici ısırgan otu kürü: 500 ml kaynamakta olan suyun içerisine bir tutam ebegümeci ve ısırgan otu ilave edin. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 4 dakika haşlayın. Kaynatılan bitkileri süzün. Sabah akşam olmak üzere günde iki defa aç karnına bir çay bardağı için. İçtikten 20 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Bu kür haftada 3-4 defa uygulanır ve bir ay devam edilir. Kanserli hastalar ise, bu kürü üç ay boyunca her gün günde bir su bardağı içmelidirler. Üç aydan sonra 15 gün ara verilir ve tekrar 3 ay boyunca bir gün ara ile devam edilir. Bu iki bitkiyi kullanırken her ikisi de kuru ya da taze olmalıdır.

Hemoroid için ısırgan otu kürü: Bir avuç ısırgan otunu geniş bir kabın içerisine alarak üzeri kapanıncaya kadar su ilave edin. Isırgan otu lapa haline gelinceye kadar haşlayın. Ilık hale geldikten sonra lapayı tülbente koyup, makatın üzerine uygulayın. 15 dakika makat üzerinde bekletin. Bu kürü haftada 2-3 defa uygulayın.
]]>
Isırgan Otu Cilt Maskesi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cilt-maskesi.html Thu, 06 Dec 2018 11:44:10 +0000 Isırgan otu cilt maskesi: Isırgan otu yabani bir bitkidir. faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu cilt üzerinde de bir çok olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle ısırgan otu cilt maskesi bir çok kişi tarafından kullanı Isırgan otu cilt maskesi: Isırgan otu yabani bir bitkidir. faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu cilt üzerinde de bir çok olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle ısırgan otu cilt maskesi bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Isırgan otu cilt maskesi cilde uygulandığı andan itibaren etkisini gösteren bir bitkidir. Cilde elastik bir görünüm sağlar, cildi nemlendirir ve içeriğindeki değerler sayesinde cildi derinden besler. Isırgan otu cilt maskesi cilt kuruluklarını da gidererek cildin taze, genç, parlak ve ışıltılı görünmesine fayda sağlamaktadır. Isırgan otu cilt maskesi ciltteki bir çok problemin giderilmesinde birçok kozmetik üründen çok daha etkilidir. Hem maliyetsiz, hem doğal hemde kolay bir şekilde evde hazırlanabilen bir maske çeşididir. Cilt üzerinde yan etkilere neden olmaz. Tamamen organik ve doğal bir maske olduğu için hassas bir cilde sahip olanlar da bu maskeyi kullanabilir. Isırgan otu cilt maskesi günlük olarak uygulanabilen bir maskedir.

Isırgan otu cilt maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 10-15 yaprak ısırgan otu
 • 1 çay bardağı kadar su
Isırgan otu cilt maskesi hazırlanışı ve uygulanışı: Öncelikle ısırgan otu yapraklarını ve suyu bir kab içerisine koyup 10 dakika kadar çok kısık ateşte kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın. Isırgan otu yapraklarını iyice suda beklettikten sonra çıkarın. Ardından cildinizi uygun temizleyiciler ile temizleyin ve kurutun. Temiz cilt üzerine hazırlanan ısırgan otu maskesini bir pamuk yardımı ile sürün. Tüm yüz cildi üzerine maskeyi pamukla yayın. Cildiniz üzerinde ısırgan otu maskesi kuruyunca pamukla tekrar yayın. 2-3 kat bu maskeyi uyguladıktan sonra yaklaşık 25 dakika yüzünüzde bekletin. Süre dolunca ılık suyla yüzünüzü maskeden arındırın. Isırgan otu cilt maskesi düzenli bir şekilde uygulandığında ciltteki problemlerinizden kurtulabilirsiniz.
]]>
Isırgan Otu Çayı Faydaları https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-cayi-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 12:49:29 +0000 Isırgan Otu Çayı Faydaları: Isırgangiller ailesinden çok yıllık bitki, sapları ve yaprakları ısıran tüyleri vardır. Bu doğal şifa kaynağı olan bitki ülkemizde genel olarak her yörede yetişmektedir. Yarar Isırgan Otu Çayı Faydaları: Isırgangiller ailesinden çok yıllık bitki, sapları ve yaprakları ısıran tüyleri vardır. Bu doğal şifa kaynağı olan bitki ülkemizde genel olarak her yörede yetişmektedir. Yararları bir hayli çoktur. Özellikle çayı son derece yararlıdır. Isırgan otu çayı genel olarak birçok rahatsızlıkta destek tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu şifalı bitki mide sorunu olanlar için pek önerilmez. Yada az tüketmeleri tavsiye edilir. Bu şifa kaynağı bitkinin hem taze olarak, hem de kurutularak çayını yapabiliriz. Bu bitki çayını çok uzun süre kullandığımızda, bağışıklık sistemini güçlendirerek solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarını engeller. Ayrıca bu şifalı çay akciğerleri temizleyerek, rahat nefes almamızı sağlar.

Isırgan otu Çayı Faydaları

 • Bayanların adet günlerinde oluşan kasık ağrılarına çok fayda sağlar. Adet düzensiz olmasını engeller.
 • İçinde çok olan K vitamini sayesinde kanda oluşan pıhtılaşmayı engeller.
 • İltihap sorununa çok iyi gelir.
 • Vücudumuzdaki zararlı toksinlerin atılmasına fayda sağlar.
 • Vücudumuzun sindirim ve hazım sorunu için günlük içilecek 1 bardak ısırgan otu çayı çok fayda sağlayacaktır.
 • Vücutta meydana gelen gazı bertaraf eder.
 • Isırgan otu çayını 2 hafta süreyle düzenli olarak içen bayanlarda göğüs dolgunluğu verdiği gözlenmiştir.
 • Demir eksikliği olanların günlük iki su bardağı tüketmeleri sonucu bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Kas yorgunluğunu önler. Vücuda zindelik verir.
 • A.B.C.E ve çok miktarda D vitamini olduğundan oluşabilecek hastalıkları önlemek için günlük 2 bardak içilmesi son derece faydalı olacaktır.
 • Fosfor bakımından oldukça zengindir.
 • Migren sorunu nedeniyle oluşan ağrıları önlemede ısırgan otu çayı son derece fayda sağlar.
 • Şeker hastaları ısırgan otu çayına şeker katmadan içerlerse son derece fayda görürler.
 • Isırgan otu çayının buharı sinüzite karşı çok faydalıdır.
 • Vücutta oluşan kalsiyum noksanlığı için oldukça faydalıdır.

Isırgan otu Çayının Diğer Faydaları: Bu şifalı bitkinin bir başka faydası ise idrar yolunda oluşan rahatsızlıklara karşı çok iyi gelir. Bu şifalı çay idrar söktürür, Böbreklere besleyici özelliğinin yanında, İyi huylu prostat büyümesini engeller. Sindirime çok fayda sağlar. Bu şifalı bitkinin yaprakları ile yapılan çay mide asidini alır. Bağırsaklarda oluşan kolitleri engeller sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasına fayda sağlar. Alerjik sıkıntıları olanlara adeta doğal bir ilaçtır. Hapşırığı olanlara iyi gelir.

Isırgan Otu Çayı kan Basıncını Düzenler: Bu doğal bitki idrar söktürücü özelliği nedeniyle kan basıncını düzenleyerek, düzene sokar. Bir araştırmaya göre alman bilim adamları bu bitkiyi artık reçete yazarak hastaların idrar yolu rahatsızlıkları tedavisinde çok etkin olarak kullanmaktadırlar.

]]>
Isırgan Otu Köftesi https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-koftesi.html Fri, 07 Dec 2018 05:50:30 +0000 Isırgan otu köftesi, pek çoğumuzun adını daha önce duymadığı bir tarif olabilir. Ancak ısırgan otunun mevsimine bunu denemenizi tavsiye ederiz. Her zaman severek yediğiniz mücver tariflerini andıran bu lezzete bayılacaksınız. Isırgan otu köftesi, pek çoğumuzun adını daha önce duymadığı bir tarif olabilir. Ancak ısırgan otunun mevsimine bunu denemenizi tavsiye ederiz. Her zaman severek yediğiniz mücver tariflerini andıran bu lezzete bayılacaksınız. Bazı yörelerde dalgan köftesi olarak ta bilinen ısırgan otu köftesi kolayda yapılıyor. Bazılarımız evde ısırgan otunu yumurtalı pişirmiş olabilir, böreğini yapmış olabilir. Ne kadar lezzetli ve faydalı olduğunu bilirsiniz. Doğadan gelen bu şifayı sofralarınıza taşımayı tercih ederseniz hemen ısırgan otu köftesini yapmaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Isırgan otu köftesi için gereken malzemeler
 • 1 demet ısırgan otu (Bazı yörelerde dalgan diye bilinir)
 • Yarım demet maydanoz
 • 6-7 adet taze soğan
 • Yarım demet dereotu
 • 2 adet yumurta
 • Biraz tuz ve karabiber
 • 1 adet havuç
 • 1,5 su bardağı un
 • Kızartmak için ayçiçek yağı
Isırgan otu köftesi yapılışı

Farklı tarifleri sofrasına taşımasını seven bayanların ilgisini çekecek bu köfteyi hazırlamak için, önce yıkanmış ısırgan otunu incecik doğramamız gerekiyor. Ancak bunu yaparken eldiven giymeyi ihmal etmeyin. Adı üzerinde ellerinizi dalayan bir bitkidir. Sonra elleriniz kabarır ve kaşıntılı bir kızarıklık oluşabilir. Bir kabın içine aldığınız ısırgan oyunun içine taze soğanları, dereotunu ve maydanozu da ince doğrayın. İçine havucu da rendeleyerek hepsini karıştırın. Buna aynı mücver yapar gibi yumurtaları kırın, karabiber ve tuzunu ilave edin. Unu da azar azar katarak köfte hamuru gibi karıştırın. Bu arada tavada ayçiçek yağını kızdırmaya başlayın. Kaşıkla ısırgan otu köftesi hamurundan alarak kızgın yağda arkalı önlü kızartmaya başlayın. Pişirdiğiniz ısırgan otu köftesi biraz yağlı olacağından kağıt havlu üzerine alabilirsiniz. Daha sonra yanında sarımsaklı yoğurtla birlikte ikram edebilirsiiniz.
]]>
Kuru Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/kuru-isirgan-otu.html Sat, 08 Dec 2018 01:23:22 +0000 Kuru Isırgan Otu, sağlık bakımından oldukça değerli olan yıllık bir bitkidir. İlkbahar mevsiminde yeşeren taze ısırgan otunun toplanıp doğal yöntemlerle kurutulması ile istenilen mevsimde temin edilmesi kolaylaşmıştır. Sul Kuru Isırgan Otu, sağlık bakımından oldukça değerli olan yıllık bir bitkidir. İlkbahar mevsiminde yeşeren taze ısırgan otunun toplanıp doğal yöntemlerle kurutulması ile istenilen mevsimde temin edilmesi kolaylaşmıştır. Sulak alanlarda sıklıkla yetişen bu bitki yaprağının tüylü olması cilt temasında bulunulması ile birlikte kaşıntı ve acı hissi yaratıp deri yüzeyi tahriş oluşumunu beraberinde getirir. Cilde kızarıklık veren yakıcı etkisinin önüne geçilmesi için söz konusu bu bitkinin kurutulup uygun bir kap içerisinde muhafaza edilmesi son derece önemlidir. Uygun koşullarda saklanan kuru ısırgan otu uzun süreli kullanıma hazır hale getirilebilir. Bu bitkinin kullanımı halinde dikkat edilmesi gereken husus üzerinde tozların varlığı düşünülerek ön yıkamadan geçirilmesidir. Arındırma işleminin yapılmasıyla kuru ısırgan otu su içerisinde haşlama usulü ile kullanılabilir. Günümüzde birçok sanayide ön planda tutulan kuru ısırgan otu özellikle kozmetik endüstrisi kapsamında ilk sırada yer alır. Krem, şampuan, sabun ve diğer cilt bakım ürünleri içerisinde yer alan bu ot türü doğal ürün kapsamında raflarda yerini almıştır.

Kuru ısırgan otu faydaları

Vitamin ve mineral değeri yüksek olan kuru ısırgan otu vücut sağlığı kapsamında tepeden tırnağa birçok yarar sağlar. Bu bitkinin besin maddeleri içerisinde gıda olarak tüketimi, bitki çayı olarak hazırlanması, saç bakımına yönelik kullanılması ve birtakım hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla temin edilmesi faydaları arasında yer alır. Güçlü bir antioksidan içeren özelliğe sahip bu bitki vücut direncinin artışı için önem teşkil eder. Öte yandan enfeksiyon rahatsızlıklarının giderilmesi açısından da son derece değerlidir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları, sindirim probleminin ortadan kaldırılması, zayıf niteliğe sahip bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, kabızlık, kilo verme, kansızlık, damar tıkanıklığı, idrar söktürücü, vücut şişliğinin giderilmesi, iç organların temizlenmesi, öksürük sorununun yok edilmesi, kanser hücrelerinin azaltılması, egzama gibi deri rahatsızlığının kısa sürede iyileştirilmesi ve bitkinlik hissi gibi sorunların tedavisi için kullanılan ısırgan otunun faydaları saymakla bitmeyecek düzeyde yoğundur.
]]>
Isırgan Otu Salatası https://www.isirganotu.net/isirgan-otu-salatasi.html Sat, 08 Dec 2018 19:38:48 +0000 Isırgan Otu Salatası, insan vücudu için oldukça faydalı bir salatadır. Bu salatanın içinde bulunan ısırgan otu, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde bir çok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. K Isırgan Otu Salatası, insan vücudu için oldukça faydalı bir salatadır. Bu salatanın içinde bulunan ısırgan otu, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde bir çok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kansere karşı önleyici olan ısırgan otu salatası aynı zamanda vücuttaki toksinleri atarak hücre yenilenmesini de sağlar. Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için ısırgan otunu sofralardan eksik edilmemesini tavsiye ederim.

Isırgan Otu Salatası İçin Gereken Malzemeler:
 • 1 demek ısırgan otu
 • 150 gram beyaz peynir
 • 1 su bardağı tane tane ayıklanmış nar
 • 4 adet çeri domates
Salata Sosu İçin:
 • Birkaç damla balzamik sirke
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 adet limon suyu
 • Üzerine gezdirmek için göz kararı sızma zeytinyağı
Isırgan Otu Salatası Hazırlanışı:

Öncelikle ısırgan otlarını temizleyerek sirkeli suda mikropların ve bakterilerin ölmesi için yaklaşık olarak bir beş dakika kadar bekletin. Daha sonra ısırgan otlarını iyice duru suda yıkayarak süzün. Bilindiği gibi ısırgan otu içeriğindeki özel ham maddeleri sayesinde vücuda değdiği anda ısırır ve canınızı bir süre yakabilir. Bu nedenle önlem olarak ısırgan otunu ayıklayıp yıkamadan önce mutlaka eldiven takmanızı öneririm. Önlem olarak ele eldiven takıldıktan sonra, ayıklanan ısırgan otları bir serçe parmağı kalınlığında doğrayarak geniş bir salata kasesine aktarın. Daha sonra bir adet orta büyüklükteki narı tane tane ayıklayarak ısırgan otunun içine atın. Daha sonra çeri domatesleri ortadan ikiye bölerek içine atın. Daha sonra beyaz peyniri küp doğrayarak salatanın içine atın. Dilerseniz beyaz peynir yerine kaşar peynirini de küçük doğrayıp içine atabilirsiniz. İki adet servis kaşığı ile salatayı çok karıştırmadan harmanlayın. Daha sonra ayrı bir kapta salatanın sosunu hazırlayın.

Isırgan otu salatasının sosunu hazırlamak için, bir sos kasesi içine, bir adet limonun suyunu sıkın. Daha sonra üzerine tuzunu, sirkesini ve sızma zeytinyağını da gezdirerek iyice çırpın. Daha sonra bu sos karışımını hazırlamış olduğunuz ısırgan otu salatasının üzerine gezdirerek yavaş yavaş dökün. Daha sonra servis kaşıkları ile tekrar salatayı karıştırmadan harmanlayın. Daha sonra harmanlanan ısırgan otu salatasını şık servis tabaklarına alarak, üzerini çeri domatesleri ile süsleyerek servis edebilirsiniz. 

Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Dişi Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/disi-isirgan-otu.html Sat, 08 Dec 2018 19:58:59 +0000 Dişi ısırgan otu, yaprakları erkek ısırgan otunun yapraklarından daha ince ve dardır. Aslına bakarsanız ısırgan otu çok şifalı bir bitkidir. Tohum, kök, ve yaprakları bir çok hastalık tedavisinde kullanılır. Dişi ıs Dişi ısırgan otu, yaprakları erkek ısırgan otunun yapraklarından daha ince ve dardır. Aslına bakarsanız ısırgan otu çok şifalı bir bitkidir. Tohum, kök, ve yaprakları bir çok hastalık tedavisinde kullanılır. Dişi ısırgan otunun ve diğer tüm ısırgan otlarının yaprakları koyu yeşil renkli, saplı, dişli kenarları ve yakıcı tüylüdür. Isırgan otları bir yıllık yada çok yıllık otsu bitkilerdir. Yaprak şekilleri oval ya da Kırdar biçiminde olabilir. Taze dışı ısırgan otu yaprağı deri ile temas ettiğinde deride kızarıklık, yanma ve kaşıntı yapar. Bunun sebebiyle tüylerinde bulunan yakıcı tüylerin yapılarında; Potasyum, kalsiyum, formik asit bulunmasıdır.

Dişi Isırgan Otu Faydaları Nelerdir
 • Lösemi: Isırgan tohumları kanser tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Yaprak kekik ve oğul otuyla birlikte kaynatılıp tatlandırmak için bal eklendikten sonra içilmeye başlanabilir. Tohumları ise polenle birlikte öğütülüp balla macun kıvamına getirilerek yenilebilir.
 • Hormon Dengeleyici: Günümüzde kullandığımız çoğu üründe vücudumuzda ki homeostaziyi bozacak kimyasal maddeler bulunmaktadır. Dişi ısırgan otuyla bu etkileri azaltabilirsiniz.
 • Köselik: Dişi ısırgan otunun tohumlarını (soluk yeşil renklidir. Sarımtırağa benzer.) balla macun yapılır yenilir. Dişi ısırgan otunun yapraklarını da bir miktar kekikle birlikte kaynatıp tüketebilirsiniz.
 • Hücre Yenileyici: Çörek otu, keten tohumu ve poleni ısırgan tohumuyla karıştırılıp balla birlikte macun haline getirilip yenilir. Yapraklarından çay veya ısırgan yemeği yapılarak bu şekilde de tüketilebilir.
 • Saç Bakımı: Isırgan otu yaprakları kaynatıp saçlarınıza kullandığını takdirde belirgin farklılıklar görebilirsiniz.
 • Anne Sütü Arttırıcı: Isırganın tohumları kereviz tohumuyla öğütüp bal ekleyerek macun kıvamına getirilerek yiyebilirsiniz.
 • Bronşit: Isırgan tohumunu çörek otuyla öğütüp balla macun haline getirdikten sonra yiyebilirsiniz. Öksürük gidermek içinde kullanabilirsiniz.
 • İltihap Kurutucu: Isırgan otunun yapraklarını kantaron ve kekikle birlikte kaynatıldıktan sonra içilebilir.
 • Temriye (Deri hastalıklarına denilen bir hastalıktır): Isırganın yeşil yapraklarının suyu sıkıldıktan sonra yaralarınıza sürerek uygulayınız.
 • Mide Ülseri: Bu hastalık çok rahatsız edici bir hastalıktır. Isırgan tohumu, çam sakızı, keten tohumu, çörek otu ve polenle karıştırıldıktan sonra bal ile macun yapılarak yenilmeye hazırdır veya ısırgan yaprağını kekik ve kantaron ile karıştırılıp kaynatıldıktan sonra bal ilave edilir ve içilir.
Dişi Isırgan Otunun ağrı kesici özelliği çok bilinmezsse de kanıtlanmıştır.%62 oranına kadar ağrıyı engelleyebilmektedir. Isırgan otunun hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Fakat bağırsak temizleme özelliği bulunduğu için çok kullanımı sonucunda müshil etkisi yapabilir.
]]>
Hemoroid Isırgan Otu https://www.isirganotu.net/hemoroid-isirgan-otu.html Sun, 09 Dec 2018 14:34:37 +0000 Hemoroid ısırgan otu; ile de tedavi edilebilir. Hemoroid halk dilinde mayasıl ya da basur kelimeleri kullanılarak da tabir edilmektedir. Hemoroid çeşitli sebeplere bağlı olarak makatta meydana gelen şişlik ve iltihaplanma olarak Hemoroid ısırgan otu; ile de tedavi edilebilir. Hemoroid halk dilinde mayasıl ya da basur kelimeleri kullanılarak da tabir edilmektedir. Hemoroid çeşitli sebeplere bağlı olarak makatta meydana gelen şişlik ve iltihaplanma olarak tanımlanmaktadır. Hemoroid tedavi edilmediği takdirde bir süre sonra şiddetli ağrı ve kanamalara neden olmaktadır. Çok ilerleyen durumlarda ise farklı hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hemoroidin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hemoroid hastalığının tedavisi için beslenme başta olmak üzere bazı önlemler alınır. Hastalığın tedavisinde başvurulacak en son yöntem ise cerrahi müdahaledir. Fakat bitkisel kürlerde kullanılarak hastalık tedavi edilebilir. Isırgan çok değerli bir ottur ve pek çok ilaç yapımında hammadde olarak kullanılır. Ayrıca ısırgan ile evde de bazı ilaçlar hazırlanabilir. Örneğin hemoroid hastalığının tedavisi için ısırgan otundan yararlanılabilir.

Hemoroid ısırgan otu ile tedavisi:  

Isırgan otu yabani bir ot olarak her yerde yetişmektedir. Isırgan otu cildi yaktığı için toplaması biraz zor olsa da eğer bu konuda önlem alıp kendiniz toplayabilirseniz daha doğal bir tedavi uygulama imkanınız olabilir. Fakat taze ısırgan toplama imkanınız yoksa piyasadan ambalajlı kuru ısırgan otu da alabilirsiniz. Tedavi kürünü hazırlamak için bir tencerenin içerisine bir avuç ısırgan koyun ve üzerini kapatacak şeklide su ile doldurun. Kısık ateşte ısırgan suyunu çekip lapa halini alıncaya kadar kaynatın. Daha sonra lapayı ocaktan indirin ve soğumasını bekleyin. Temiz bir tülbentin üzerine ılık ısırgan lapasını koyun ve hemoroid memesinin bulunduğu yere yerleştin. Isırgan kürünün hemoroid üzerinde yaklaşık 15 dakika kalması gerekir. Hemoroid ısırgan otu ile tedavi uygulamasının sürekli olarak uygulanması gerekir. Haftada 2-3 kez uygulandığında hem memenin şişliği hem de ağrı bir süre sonra azalır.
]]>